Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Sommerova_China_MIDAVčera byla paní Věra Čáslavská oceněna v Národním divadle Cenou „Ď“. Jako první osobě na půdě Národního divadla v jeho dějinách se jí dostalo i požehnání od kardinála Dominika Duky.

Režisérka Olga Sommerová získala na mezinárodním festivalu MIDA v Šanghaji cenu Nejlepší dokumentární film za snímek o gymnastce Věře Čáslavské nazvaný Věra 68. Film vznikl v koprodukci společnosti Evolution films a České televize. Celovečerní dokument, který na jaře zvítězil ve své kategorii na plzeňském festivalu Finále, se objevil v českých kinech loni v květnu. Jeho hlavní postavou je olympijská vítězka Věra Čáslavská, držitelka 140 medailí, z toho sedmi zlatých a čtyř stříbrných z olympiád.

Sommerová, která za svůj film získala i cenu Českého filmového a televizního svazu Trilobit, sestříhala záběry z archivů přibližující průběh vrcholných sportovních klání s Sommerova_Caslavskavyprávěním této nejúspěšnější československé sportovkyně všech dob. Zachycen je i moment, kdy na protest proti okupaci Československa v roce 1968 na stupních vítězů odvrátila hlavu od sovětské vlajky. Za toto tiché gesto se jí totalitní režim „odvděčil“ perzekucí, výslechy Státní bezpečnosti. Nedostala práci, vydělávala si úklidem domů.

Po příjezdu z olympiády ji na Pražském hradě přijal prezident Ludvík Svoboda, ale o něco později se už k němu nedostala. Vzkázal jí, aby odvolala podpis pod protirežimním manifestem Dva tisíce slov, což neudělala. Rudá hvězda ji v únoru 1971 vyloučila z řad členů tělovýchovné jednoty.

Na veřejnost se Čáslavská vrátila až po listopadu 1989 v poradním týmu Václava Havla. Krátce po angažmá v prezidentské kanceláři ji však potkala rodinná tragédie, kdy byl její syn v listopadu 1996 odsouzen za smrt svého otce Josefa Odložila a ona se ocitla na 16 let opět v ústraní. I proto doplnila Sommerová svůj snímek sloganem Vzlety a pády nejslavnější české gymnastky.

http://www.novinky.cz/kultura/305289-sommerova-ziskala-v-cine-cenu-za-nejlepsi-dokument-za-veru-68.html

 

* * *

Czech wins Magnolia award for biography of Olympian

06.14.2013 China, Shanghai: Czech Republic director Olga Sommerova (left) poses with documentary jury chairman Yves Jeanneau after she won the award for Best Documentary yesterday.

The Magnolia International Documentary Awards announced the winners of both the competition and 2013 MIDA Filmmaker Plan yesterday.

The award for Best Documentary 60 minutes and up went to “Vera 68,” directed by Olga Sommerova from the Czech Republic.

The biographic documentary is about Vera Caslavska, a gymnast in 1960s who won seven gold and four silver Olympic Medals in Tokyo (1964) and Mexico City (1968).

“I’m honored with my film about the most famous Czechoslovak gymnast Vera Caslavska, a gymnast who has ‘superpower,’” Sommerova said yesterday.

 

 

P.S.

Včera byla paní Věra Čáslavská oceněna v Národním divadle Cenou „Ď“. Jako první osobě na půdě Národního divadla v jeho dějinách se jí dostalo i požehnání od kardinála Dominika Duky. Paní Čáslavská měla nedávno nešťastný úraz (zlomila si obratel, byla měsíc upoutána na lůžko). Je to neskutečně silná žena. Nepřekvapí, když o ní bude natočen další film a napsána další kniha. Je smutné, že jméno naší země šíří stále do světa, je jím uctívána a naše veřejnoprávní média i ostatní ji v podstatě ignorují. Stále platí – jsme zemí, která nemá ráda hrdiny a vzory morálky a statečnosti. Obsah veřejnoprávních médií se stále více stává nenáročnou, bulvární žumpou, plnou senzací, tragédií, ale podstatnému se vyhýbající. Věřme, že brzy přijdou i jiné „bouřky a povodně“ a zapáchající státní chlívek začne být čištěn – i za pomocí nositelů takových hodnot, které představuje paní Věra Čáslavská. Nikdy neměla v povaze prohrávat a vzdávat se, neuměla a neumí to. To bychom se měli co nejrychleji také naučit!

 

Jan Šinágl, 21.6.2013

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)