Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st úno 21 @10:00 - 04:00PM
Diskusní fórum: Beneš – zachránce, nebo zrádce národa?
čt úno 22 @08:30 -
OS Kolín: Šinágl a spol. obžalován
so úno 24 @12:30 - 10:30PM
Praha: DEN PRO UKRAJINU
út úno 27 @11:00 -
OS Ostrava: Jana Domanská
út bře 05 @08:00 -
OS Ostrava: Pokračování boje ing. Jana Karase

Nejnovější komentáře

 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...

   
 • 19.02.2024 16:20
  Příchod uprchlíků z Ukrajiny, kterých je v Česku zhruba ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 14:46
  Německé i britské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Otrokovice JAB socha 7.3.2022Otrokovice Tomas Bata pomnik cely 7.3.2022Jan Antonín Baťa dokázal v brazilské džungli vybudovat čtyři města na rozloze cca 3000.000 hektarů! „Neexistuje nemožné, vždycky je jedna cesta - musíte myslet a vymyslet!“ - „Musíte se stát zlé, aby se ozvalo dobré." „Pravda vyjde najevo jako olej na vodu.“

***

Opět jsem musel připomenout pořadatelům, stejně jako v Národním divadle při rozloučení s Věrou Čáslavskou, že Jan Antonín Baťa byl Čechoslovákem - slovenská hudba bez zaváhání vyhověla a zahrála druhou část čs. státní hymny…

Níže můžete shlédnout videozáznam celého slavnostního aktu odhalení sochy poblíž Společenského domu. Připojuji bohatou FOTOGALERII a zvukový záznam z besedy se studenty v Otrokovické besedě. Vnučka J.A.Bati paní Dolores byla úžasná! Skvěle popisovala výchovu mládeže Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati – doporučuji poslech jejích příspěvků! Nadace Tomáše Bati vydala v tiskové verzi také projev Jana Antonína Bati "Výchova k podnikavosti" ze dne 5.8.1938 - měli by si ho přečíst všichni učitelé! Vystoupil jsem dvakrát. Poprvé, když byli studenti vyzváni k debatě a nikdo se nehlásil (47:10 min.). Můj druhý diskusní příspěvek (1:27:30 hod.). Byl přítomnými v sále velmi oceněn. Veřejnoprávní ČT byla na místě, ale v Událostech ČT ze dne 7.3.2022 ani slovo, podle očekávání... Informoval Zlínský deník, Zlínský rozhlas a ČT24 regiony – o ničem, jen popis, obrázky, videa, žádné myšlenky. Níže připojuji další postřehy, které doplním o další (až mi pošta doručí zapomenutý poznámkový blok a knihu „Jak bratři Baťové obouvali svět“ - budu z ní číst dětem na našich letních táborech - a poznámkový blok z Otrokovické besedy. Čekám už týden…).

 

Kdy konečně skončí okrádání velkého Čechoslováka Jana Antonína Bati a jeho potomků…?!

Otrokovice Batovky 7.3.2022Otrokovice paneliste 7.3.2022***

Robert Hajek, obnovitel výroby Baťovských sodovek z Uherského Hradiště, koná také mnoho pro zachování odkazu firmy Baťa. Všechny druhy sodovek měli panelisté při besedě před sebou. Podílel se také na vydání knihy „Jak bratři Baťové obouvali svět“. Budu z ní číst dětem při oblíbeném večerním čtení, na našich letních táborech v Praskolesích:-)

Otrokovice Tomas Bata 7.3.2022Otrokovice sal 7.3.2022V Otrokovicích jsem nikde žádné plakáty nezahlédl, ani ve vitrínách Otrokovické besedy. Poškozený pomník Tomáše Bati není stále opraven, Starostka Otrokovic Hana Večerková mi sdělila, že „je to v plánu“… Jiná města s takovýmito osobnostmi, která je tolik ovlivnila, pořádají několikadenní oslavy. Dokazují, jak si jich skutečně váží. Fotografie z doby slávy Společenského domu jsou úžasné. Byl postaven ve formě vrtule po tragické smrti Tomáše Bati v letadle, poblíž místa, kde se letadlo v mlze dne 12.7.1932 zřítilo. V červenci tomu bude už 90.let. Věřme, že do té doby bude pomník Tomáše Bati opraven a pietní akt proběhne, jak se sluší a patří.

***

Jan Antonín Baťa (1898–1965) – z webových stránek ČT24

Jan Antonín Baťa se ujal vedení obuvnického impéria poté, co Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul při letecké nehodě. Za Jana Antonína továrna i Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde později také zemřel. Nyní tam žijí jeho potomci. Národní soud v Československu jej po druhé světové válce označil v jeho nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta. Majetek firmy znárodnil. Očištění se Baťa dočkal až v roce 2007. Z archivů mimo jiné vyplynulo, že jeho podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky v řádech desetitisíců liber či dolarů na protinacistické aktivity.

Doplňuji: J.A.Baťa byl v nepřítomnosti odsouzen na  25 let těžkého žaláře a každého půl roku tvrdým lůžkem. Majetek jeho potomkům jim nebyl vrácen dodnes.  Podporoval i domácí odboj, včetně SNP- Zachránil tisíce židů včasným „zaměstnáním“ otců rodin v zahraničních továrnách firmy Baťa. Jeden z jeho ředitelů na Slovensku kpt. Josef Trojan, byl největším hrdinou SNP. V Brazílii začal od nuly, stavěl továrny, mosty, budoval města. V roce 1957 ho Brazílie navrhla na Nobelovu cenu – vzdal se ji ve prospěch jiného Brazilce. Zemřel při psaní věty: „Pravda vyjde najevo jako olej na vodu. Je třeba však v ní věřit, ne na náhodu.“

….“

Otrokovice pomnik TB 7.3.2022Otrokovice pomnik TB text 7.3.2022Cestu k pamětní desce Tomaše Bati, umístěnou na místě zřícení jeho letadla, mi ukázala jedna starší paní. Náhodně jsem ji oslovil na zastávce autobusu. O odhalení sochy nevěděla. Ráda se zúčastnila a poté mne provedla celým areálem bývalé továrny a pomocných závodů firmy Baťa. Přesně si pamatovala, kde co bylo a jak to vypadalo. Věřím, že se s ní setkám 12.července při pietním aktu u pamětní desky Tomáše Bati při 90.výročí jeho tragické smrti, a natočím její vyprávění o tom co bylo, co už není a nikdy už nebude…

Tomáš Baťa pro občanskou a firemní pospolitost dělal a využil vše, co se nabízelo. Např. U slavných baťovských domků nebyl do každého samostatný přívod z veřejného vodovodu, ale jeden společný. Tím byli bydlící při problému s vodou jednoho z nich nuceni spolupracovat. Ani ploty neexistovaly – SPOJOVAT, SPOLUPRACOVAT, SPOLEČNĚ BUDOVAT – NE ROZDĚLOVAT!

Vždy to Je to o osobní statečnosti každého, vůli vytrvalosti, plně žitou přítomností, která tvoří naši minulost a budoucnost. Výrok Tomáše Bati „Neexistuje nejde!“ , by měl být, zvláště v dnešní době, mottem každého z nás. Otrokovice Spolecensky dum novy 7.3.2022Otrokovice Spolecensky dum dnes 7.3.2022Bratři Baťové vynikali pozitivním myšlením, proto vždy objevili i jednu naději mezi tisíci možnostmi. Negativní myšlení nenajde ani jednu, byť by jich bylo více mezi tisíci možnostmi. Dodává energii fyzickou, ale hlavně psychickou, emoční, nakazuje ostatní. Je to o vzájemné „nákaze“ pozitivní energií, tolik potřebnou právě dnes. Mysleme upřímně a tak i mluvme a jednejme. Myslet jinak a mluvit jinak je jedem, kterým jsme minulostí stále silně postiženi.

Projev J. A. Bati „Výchova k podnikavosti“ ze dne 5.8.1938 obsahuje vše. Není třeba nic dodávat, jen realizovat a přidat k J.A. Komenskému. Stejné zkratky J.A. jsou symbolické.

***

Jan Antonín Baťa dokázal v brazilské džungli vybudovat čtyři města na rozloze cca 3000.000 hektarů! „Neexistuje nemožné, vždycky je jedna cesta - musíte myslet a vymyslet!“ - „Musíte se stát zlé, aby se ozvalo dobré." „Pravda vyjde najevo jako olej na vodu.“

***

Velké mozky vytvoří vždy hodnotnější věci, než mnoho malých a rozhádaných. Malé se prosadí v době blahobytu, velké v době krizí. I proto jsem napsal dopis ministru školství ČR. Základem každé vyspělé a úspěšné společnosti je výchova, vzdělání a motivující příklady skutečných osobností.

 

Jan Šinágl, 13.3.2022

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)