Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Volmanovy Celakovice pozvanka starosta 18.5.2024Volmanovy Celakovice program 18.5.2024Aktualizováno 4.6.2024

Takové průkopníky potřebuje opět dnešní doba, máme-li začít budovat smyslplnou budoucnost a prosperitu jak hospodářskou, tak kulturní a mravní.

Stihl jsem zadokumentovat dění z celého dne (děkuji místostarostovi Petru Studničkovi, že mne v časové tísni dovezl po skončení fotbalového utkání do Volmanovi vily). Stihl jsem vše zadokumentovat. Podívejte se na začátek fotbalového utkání „starých gard“ SK Union Čelákovice a Spartaku Žebrák (1:1, na penalty vyhrál Spartak Žebrák). Poděkování také městu Žebrák, které zajistilo autobus (zaplněn z poloviny). Jistě by byl plný, kdyby mohli jet i ti, co již nemohou a pamatují.

Volman dopis z frontyVolman JosefSkvělá byla prohlídka Volmanovi vily s průvodkyní Terezou Myslíkovou a přednášky v Kulturním domě, zejména pravnučky Otakara Volmana Petry Braunové, doplněná v závěru vzpomínkami pamětníků jak ze Žebráku, tak z Čelákovic se zajímavými postřehy (mnoho účastníků Volmanova pohřbu později vstoupilo do KSČ, jak v debatě připomněl pamětník). III. díl knihy „Povoláním Volman“, by Petra Braunová ráda vydala do příštího jara.

***

Trpělivě přečkala totalitu i divoké devadesátky. Znovuzrozená Volmanova vila se po zdařilé rekonstrukci otevřela veřejnosti

 ***

Volmanova vila je architektonický skvost, která by si zasloužila minimálně takovou propagaci, jako vila Tugenhard v Brně

Stavěla se 9 měsíců a restaurovala 15 let. Škoda, že se stejné nepovedlo s Volmanovou vilou v Žebráku, s nádherným zahradním parkem, včetně vodotrysku. Mohla být ideální památkou na „žebráckého Baťu“ a trvalou připomínkou všeho co rodina Volmanů, i pro město Žebrák, vykonala… 

Potěšilo mne nečekané setkání s historikem Tomášem Bursíkem z ABS (trénuje mladé fotbalisty SK Union Čelákovice). Diváky potěšila scénka, kdy zavazoval tkaničky brankáři a kdy ve stejném čase hrál MUSIC BAND DRUHEJ DECH Ladislava Weyrostka písničku o botách (byl skvělý). Hrálo se za občasného deště, přítomní malí i velcí si užívali fotbalu i hudby současně. Skvělá atmosféra, jak můžete sami posoudit ve FOTOGALERII, včetně panelové výstavy Volmanovy Čelákovice i s krátkými videi.

Za Čelákovicemi má město Žebrák co dohánět – mají ulici Josefa Volmana (v budoucnu přibude i ulice jeho ženy Ludi Volmanové) v Městském muzeu Čelákovice. Věřme, že i město Žebrák jmenovitě také jednou uctí památku rodu Volmanů (ulice, náměstí, stadion), a nejen fotografickým koutkem v Městském muzeu, včetně slavného rodáka Oldy Nejedlého (nejlepší střelec MS v kopané v Římě 1934).

IVO Žebrák kravata Jan Šinágl stI můj táta Jan Šinágl st. hrál za IVO Žebrák (u Josefa Volmana začínal, po válce to dotáhl až na funkci vedoucího obchodního oddělení, byl i tajemníkem Spartaku TOS Žebrák. Po odmítnutí spolupráce s komunisty byl na hodinu vyhozen z práce). Mám doma památeční kravatu IVO Žebrák. Nabídnu ji oběma starostům, mohou tak sami rozhodnout kam patří více. JŠ

***

Tereza Myslíková:

Prohlídka Volmanovi vily - PŘÍZEMÍ 

Prohlídka Volmanovi vily – I. PATRO 

Prohlídka Volmanovi vily – II. PATRO

Kulturní dům:

O životě v Čelákovicích za časů Josefa Volmana Mgr. David Eisner, ředitel Městské muzeum  Čelákovice

Josef Volman, první architekt moderních Čelákovic  - ing. Arch. Josef Zumra

(NE)obyčejný člověk Josef Volman Petra Braunová, pravnučka Otakara Volmana

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)