Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.11.2018 16:58
  Převratu v roce 1989 se také říká sametová revoluce. Proto, že ...

  Read more...

   
 • 12.11.2018 07:57
  Dobrý den Vážený pane Šinágle, Jsem velice potěšen s toho co ...

  Read more...

   
 • 08.11.2018 15:03
  Omlouvám se autorovi komentáře níže, omylem jsem smazal jeho ...

  Read more...

   
 • 08.11.2018 08:58
  Tuhle smlouvu nepotřebujeme, jde o to propašovat LGBT agendu ...

  Read more...

   
 • 06.11.2018 16:55
  Přímá demokracie pro nás Čechy je prozatím nevhodná, protože ...

  Read more...

   
 • 14.10.2018 15:44
  Poslední komentář na těchto webových stránkách je ze dne ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

PJP pozvanka 030616Mistr Jeroným Pražský: „Národ má být ve své zemi hlavou, ne ocasem.“ Jerome of Prague

Po odvysílání hry Jiřího Horáka Mistr Jeroným na Vltavě 31. května 2016, se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pondělí 6. června 2016. Mistr Jeroným nakonec dospěje k poznání: „Být svobodný znamená mít možnost volby.“

Dnes odpoledne od 14:00 hod. jsme si slavnostním odhalením Portálu Jeronýma Pražského připomněli jeho smrt.

Byl upálen dne 30.5.1416, rok po Janu Husovi v Kostnici. Portál je ze Zemské banky Na Příkopech, kde nacistům vadil. V roce 1941 žebrácký farář ČSCH (Československá Církev PJP 1 Zebrak 030616Husitská) a jeden místní občan jej převezli do Žebráku a instalovali do místní modlitebny ČSCH. PJP 2 ves Tocnik 030616Před dvěma roky jej místní paní vikářka ČSCH Růžena Adamová (viz její projev na zvukovém záznamu níže )za odvoz poskytla kastelánovi hradů Točník a Žebrák. Proč Jeroným Pražský? V roce 1412 na hradu Žebráku se uskutečnilo hádání o prodeji odpustků. Aby situaci zlehčil přijel Jeroným Pražský na hrad na oslátku a sehrál před Václavem IV. komediální scénku. Díky ní upustil Král od zamýšlených trestů. Zároveň na tomto hradě podepsal Václav IV. založení Kaple Betlémské(1391-2) a proběhlo zde jednání o Dekretu Kutnohorském. Z místa, kde je dnes umístěn Portál,  je navíc  viditelné skalní žebro hradu Žebráku, na kterém hrad stojí. (z informací kastelána hradů Žebrák a Točník pana Petra Zemánka, kterého si můžete poslechnout na videu níže).

 

* * *

PJP 3 Hrad Tocnik 030616„Nebezpečím pohrdati a jíti mu vstříc, v tom spočívá nejkrásnější část křesťanské zmužilosti.PJP 6 Zemanek a deti 030616 Nejvíce je pak hodna obdivu ona statečnost, která neustupuje hněvu, vystavuje se ranám, nevyhýbá se střelám osudu, ale přijímá je radostně s odkrytou hrudí.“

„Také vy lidé jste nikoli bohové, věčně žijící, ale smrtelní“, tato slova ještě zněla přítomným hostům a koncilům dlouho v uších.

Pražský nonkonformista Poggia: „K víře nepodobné jest, jak moudré a chytré dával odpovědi, jak přesvědčivě se hájil; nikdy nic neprozradil, co by se na dobrého muže neslušelo, takže pokud tak v srdci svém opravdu smýšlel, jak slovy vyznával, žádná hodná příčina netoliko smrti, ale ani nejmenšího provinění na něm nalezena býti nemohla.“ Jevil se mu jako alter Cato, jenž zemřel jako pravý filosof z rodu starověkých stoiků.

Kronikářův přídavek: „Mnoho vzdělanců tehdy oplakalo smrt muže, který byl údajně učenější, než Jan Hus.“

LN 28.5.2016 – Druhý kacíř z Čech, autor historik František Šmahel

 

 

ZDE si můžete poslechnout zvukový záznam celé slavnosti.

Bohužel jsem při stavbě Portálu Jeronýma Pražského nepřiložil ruku k dílu. Je mi záhadou, jak to kastelán Petr Zemánek s přáteli – bez jeřábu – dokázali?! Jednotlivé kvádry přivezli na vozíku a použili kladkostroj - jeden kus vážil odhadem 500 kg!!! SMEKÁM!

Jeroným Pražský vystudoval postupně Pražskou Univerzitu, Oxford, Sorbonnu, HeidelbergVídeňskou Universitu už nestihl. Musel utéci, aby si zachránil život. Jan Hus byl Čech s evropským významem. Jeroným Pražský byl Evropan, kosmopolitní osobnost. Je neprávem opomíjen na úkor Mistra Jana Husa. Také o něm by se měly natáčet filmy a vydávat knihy. Právě proto, že byl ve styku s občany, měl a má jim i dnes mnoho co říci. Dokázat celé tři dny debatovat s občany, kdy podmínkou bylo, že musí mít posluchače, asi málokdo, pokud vůbec v dějinách dokázal. Může mít řečník větší odměny, když po jeho odchodu stále občané přicházeli?!

Až se toto naučí politici, teprve potom začne skutečné ANO BUDE LÍP. Vyslovovat pouhá líbivá slova je snadné, naplnit je činy svým životem a prací je dřina. Věřme, že takových politiků bude přibývat.  

Mistr svobodných umění Jeroným Pražský žil tak, jak mluvil a kázal. Několik citátů ze hry Mistr Jeroným: „Je-li rozdíl mezi přítelem a pravdou, musí být pravda na prvním místě“. – „Většina žalobců a svědků jsou tvoji krajané“, říká koncil. „Kdyby byli krajané, žili by v Čechách“, odpovídá Mistr Jeroným. - „Nechci být zbytek života jenom divákem“.„Společná moc je vždy anonymní, proto se za ni skrývají lidé bez svědomí“.„Pozemská pravda je vždy závislá na lidech“.„Jakýpak bych byl filosof, kdybych zemřel v posteli“.„Pravda je to, co bude platit zítra“. - „Mlčet znamená souhlasit“. - „Zapírat vlastní svědomí v zájmu jednoty je falešná jednota falešného svědomí“.

Údajně byl Mistr Jeroným upalován pomalu, aby co nejvíce trpěl…

 

Jan Šinágl, 3.6.2016

* * *

PJP 9 osel Emil 030616PJP 10 osel Emil 030616PJP 11 verejnost 030616PJP 13 zdola 030616PJP 14 zhora 030616

 

 PJP 15 Zemanek Adamova 030616

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)