Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 24.04.2024 10:01
  Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

  Read more...

   
 • 24.04.2024 09:00
  Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

  Read more...

   
 • 24.04.2024 07:47
  Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

  Read more...

   
 • 20.04.2024 12:42
  Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

  Read more...

   
 • 19.04.2024 18:09
  Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

  Read more...

   
 • 19.04.2024 16:56
  Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

PJP pozvanka 030616Mistr Jeroným Pražský: „Národ má být ve své zemi hlavou, ne ocasem.“ Jerome of Prague

Po odvysílání hry Jiřího Horáka Mistr Jeroným na Vltavě 31. května 2016, se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pondělí 6. června 2016. Mistr Jeroným nakonec dospěje k poznání: „Být svobodný znamená mít možnost volby.“

Dnes odpoledne od 14:00 hod. jsme si slavnostním odhalením Portálu Jeronýma Pražského připomněli jeho smrt.

Byl upálen dne 30.5.1416, rok po Janu Husovi v Kostnici. Portál je ze Zemské banky Na Příkopech, kde nacistům vadil. V roce 1941 žebrácký farář ČSCH (Československá Církev PJP 1 Zebrak 030616Husitská) a jeden místní občan jej převezli do Žebráku a instalovali do místní modlitebny ČSCH. PJP 2 ves Tocnik 030616Před dvěma roky jej místní paní vikářka ČSCH Růžena Adamová (viz její projev na zvukovém záznamu níže )za odvoz poskytla kastelánovi hradů Točník a Žebrák. Proč Jeroným Pražský? V roce 1412 na hradu Žebráku se uskutečnilo hádání o prodeji odpustků. Aby situaci zlehčil přijel Jeroným Pražský na hrad na oslátku a sehrál před Václavem IV. komediální scénku. Díky ní upustil Král od zamýšlených trestů. Zároveň na tomto hradě podepsal Václav IV. založení Kaple Betlémské(1391-2) a proběhlo zde jednání o Dekretu Kutnohorském. Z místa, kde je dnes umístěn Portál,  je navíc  viditelné skalní žebro hradu Žebráku, na kterém hrad stojí. (z informací kastelána hradů Žebrák a Točník pana Petra Zemánka, kterého si můžete poslechnout na videu níže).

 

* * *

PJP 3 Hrad Tocnik 030616„Nebezpečím pohrdati a jíti mu vstříc, v tom spočívá nejkrásnější část křesťanské zmužilosti.PJP 6 Zemanek a deti 030616 Nejvíce je pak hodna obdivu ona statečnost, která neustupuje hněvu, vystavuje se ranám, nevyhýbá se střelám osudu, ale přijímá je radostně s odkrytou hrudí.“

„Také vy lidé jste nikoli bohové, věčně žijící, ale smrtelní“, tato slova ještě zněla přítomným hostům a koncilům dlouho v uších.

Pražský nonkonformista Poggia: „K víře nepodobné jest, jak moudré a chytré dával odpovědi, jak přesvědčivě se hájil; nikdy nic neprozradil, co by se na dobrého muže neslušelo, takže pokud tak v srdci svém opravdu smýšlel, jak slovy vyznával, žádná hodná příčina netoliko smrti, ale ani nejmenšího provinění na něm nalezena býti nemohla.“ Jevil se mu jako alter Cato, jenž zemřel jako pravý filosof z rodu starověkých stoiků.

Kronikářův přídavek: „Mnoho vzdělanců tehdy oplakalo smrt muže, který byl údajně učenější, než Jan Hus.“

LN 28.5.2016 – Druhý kacíř z Čech, autor historik František Šmahel

 

 

ZDE si můžete poslechnout zvukový záznam celé slavnosti.

Bohužel jsem při stavbě Portálu Jeronýma Pražského nepřiložil ruku k dílu. Je mi záhadou, jak to kastelán Petr Zemánek s přáteli – bez jeřábu – dokázali?! Jednotlivé kvádry přivezli na vozíku a použili kladkostroj - jeden kus vážil odhadem 500 kg!!! SMEKÁM!

Jeroným Pražský vystudoval postupně Pražskou Univerzitu, Oxford, Sorbonnu, HeidelbergVídeňskou Universitu už nestihl. Musel utéci, aby si zachránil život. Jan Hus byl Čech s evropským významem. Jeroným Pražský byl Evropan, kosmopolitní osobnost. Je neprávem opomíjen na úkor Mistra Jana Husa. Také o něm by se měly natáčet filmy a vydávat knihy. Právě proto, že byl ve styku s občany, měl a má jim i dnes mnoho co říci. Dokázat celé tři dny debatovat s občany, kdy podmínkou bylo, že musí mít posluchače, asi málokdo, pokud vůbec v dějinách dokázal. Může mít řečník větší odměny, když po jeho odchodu stále občané přicházeli?!

Až se toto naučí politici, teprve potom začne skutečné ANO BUDE LÍP. Vyslovovat pouhá líbivá slova je snadné, naplnit je činy svým životem a prací je dřina. Věřme, že takových politiků bude přibývat.  

Mistr svobodných umění Jeroným Pražský žil tak, jak mluvil a kázal. Několik citátů ze hry Mistr Jeroným: „Je-li rozdíl mezi přítelem a pravdou, musí být pravda na prvním místě“. – „Většina žalobců a svědků jsou tvoji krajané“, říká koncil. „Kdyby byli krajané, žili by v Čechách“, odpovídá Mistr Jeroným. - „Nechci být zbytek života jenom divákem“.„Společná moc je vždy anonymní, proto se za ni skrývají lidé bez svědomí“.„Pozemská pravda je vždy závislá na lidech“.„Jakýpak bych byl filosof, kdybych zemřel v posteli“.„Pravda je to, co bude platit zítra“. - „Mlčet znamená souhlasit“. - „Zapírat vlastní svědomí v zájmu jednoty je falešná jednota falešného svědomí“.

Údajně byl Mistr Jeroným upalován pomalu, aby co nejvíce trpěl…

 

Jan Šinágl, 3.6.2016

* * *

PJP 9 osel Emil 030616PJP 10 osel Emil 030616PJP 11 verejnost 030616PJP 13 zdola 030616PJP 14 zhora 030616

 

 PJP 15 Zemanek Adamova 030616

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)
Share

Komentáře   

0 #1 Václav Hora 2016-06-06 11:02
Při každé návštěvě našeho knihkupectví Dialog z Frankfurtu, založeného 1976 /ve Frankfutu byla právě otevřena vzpomínková výstavka/jsme měli začátkem července napilno. Nejdříve v sobotu jsme odjeli s nabídkou knih do Ellwangen, kde se vždy konala krajanská pouť /později se zde scházeli stejně i bývalí sudetští občané. Byl zde také vězněn Metoděj.Pouť byla dobře navštívená i když stuttgartský duchovní správce mnich Valík protestoval, že nabízíme "kacíře" Hrabala.V neděli jsme přejeli o dost níže na švýcarsko-němec kou hranici do Kostnice. Zde u kamene, kde byl Hus upálen /kolem bydlicí Němci to nechápali/,i když v Kostnici byl Husův dům se sešli čeští kajané s početnými pěšími švýcarskými a něco málo se venku pod širým nebem i prodalo.Občas jsem se chodíval podívat na již dost moderní dům,původní se nedochoval, kde byla pamětní deska připomínající pobyt Hieronimuse a jeho upálení 1416, že to byl právě Jeroným věděl málokdo.A dodnes se překlad málo hledá, hru jsem neviděl.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)