Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st čvn 19 @12:45 -
MS Praha - Spálená: Lenka Dubovcová versus MZV ČR
pá čvn 21 @20:00 -
Žebrák: 70 let hvězdárny
so čvn 22 @08:00 -
5. HUDLICEFEST 2024
po čvn 24 @09:00 -
KS Zlín: Vražda ve Slopném
st čvn 26 @13:00 -
ODROČENO: OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů
út čvc 16 @13:00 -
OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů

Nejnovější komentáře

 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:23
  Jsem zvědavá, jaké dopady to bude mít na soudkyni a další ...

  Read more...

   
 • 14.06.2024 08:49
  Naši vládní politici jdou ve stejných stopách jako pokrokářští ...

  Read more...

   
 • 13.06.2024 12:29
  „Žádné morální zábrany“. Spekulanti útočí na majitele podílů ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

PARIS (Reuters) - Europe must rethink its open-border Schengen area, including a more robust protection of the zone’s external frontiers, President Emmanuel Macron said on Thursday, after a spate of Islamist attacks in France and Austria. The tighter controls were needed to curb clandestine immigration, said Macron, adding that the criminal gangs illegally trafficking migrants into Europe were often linked to terror networks.

“I am in favour of a deep overhaul of Schengen to re-think its organisation and to strengthen our common border security with a proper border force,” Macron said on a visit to the Franco-Spanish border.

Macron said he would present proposals to European Union partners at a summit in December. France will rally support before then and hopes Germany will put its name to the plan, a government official said, citing the Netherlands and Austria as other possible allies. Europe is reeling from two attacks in the past week that involved assailants who moved freely between Schengen member states.

On Oct. 29, a Tunisian man killed three people in a church in Nice. Brahim Aouissaoui had arrived on the Italian island of Lampedusa, which lies off North Africa, five weeks earlier. After being transferred to the mainland, Aouissaoui travelled into France by train hours before launching his attack. The jihadist who killed four people in Vienna on Monday travelled to neighbouring Slovakia in July in an attempt to buy ammunition, Austrian officials said.

Macron said the recent attacks were a warning to Europe that “the terrorist risk is everywhere”.

‘TOO VULNERABLE’

Italian Foreign Minister Luigi Di Maio this week also pressed for Europe to bolster its defences against terrorism and again stressed the need for a revamp of EU immigration laws. Referring to the attacks, he told the Corriere Della Sera daily on Wednesday: “Anyone can enter a member state and cross Europe. The risk is too high, the European vulnerability too large.”

France did not want to restrict freedom of movement, the government official said. Instead, its proposals will be based on Macron’s call last year for a more robust EU border force as well as obligations on member states to supply intelligence on people moving across Europe’s borders. The French president also wants the EU to have a single asylum policy to end the rows that have paralysed its policymaking during a years-long migrant crisis.

Nearly 628,000 non-EU citizens were found to be illegally present in the bloc in 2019, up 10% on the previous year, according to Eurostat data. Macron said France would double the number of police manning its borders.

“We need to bolster our fight against illegal immigration and traffickers who, increasingly often, have links to terrorism,” the president said.

The Schengen zone consists of 22 of the 27 European Union member states, as well as Iceland, Norway, Switzerland and Lichtenstein.

https://www.reuters.com/article/us-france-borders-macron/europe-must-strengthen-border-controls-after-attacks-says-macron-idUSKBN27L1P0

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)