Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 30.05.2020 10:44
  Nejen barvy, ale i charaktery časem blednou. Pane plukovníku ...

  Read more...

   
 • 30.05.2020 08:44
  Ústupčivost. Čechů hlavní úspěch komunistické normalizace.

  Read more...

   
 • 26.05.2020 13:57
  Když se jedná pouze podle zákonů, spravedlnost ostrouhá.

  Read more...

   
 • 24.05.2020 12:19
  Prozatím nám je dovoleno kritizovat zatím co komunisté konají.

  Read more...

   
 • 24.05.2020 07:40
  Svět kanonů a raket nahradily rudé knížky a hoaxy. Chceme ...

  Read more...

   
 • 23.05.2020 11:24
  Česká objektivita připomíná jednonohého invalidu. Genocida ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

… Evolučně je možné, že organizace lidské společnosti dosáhla vrcholu a nastupuje umělá inteligence, kterou vyvinul člověk. V konfliktu biologické a umělé inteligence je pak zřejmé, že manipulaci ve virtuální realitě již dnes kontroluje umělá inteligence, nikoli ti, kdo tvrdí, že vládnou internetu.

* * *

Člověk se v důsledku byznysových způsobů Googlu a Facebooku, dvou hlavních představitelů nového, sledovacího kapitalismu, stává manipulovanou loutkou, které bylo odebráno právo na budoucnost. Jeho rozhodnutí jsou totiž díky algoritmům a umělé inteligenci buď ovlivněná, nebo předem známá.

… V 21. století se dobyvateli staly internetové společnosti, jako je Google či Facebook, jež se chovají podobně jako španělští conquistadoři. Neustále obsazují nová území lidského života, přičemž tuto svou činnost legalizují až po odmítavé reakci.

… Neomezený přístup k informacím je ve skutečnosti manipulací – nepředkládá uživateli internetu realitu, ale na základě algoritmů to, co si vědomě či podvědomě přeje. O manipulaci se nikdy nedozví, protože ke všem informacím mají přístup jen jejich zprostředkovatelé, jako je Google nebo Facebook.

… Sledovací kapitalismus nezajímá konkrétní uživatel internetu, ale pouze jím generovaná data, a proto jej nelze označit za zákazníka – nejde o ekonomickou výměnu, informace o uživatelích byly zpočátku vedlejším produktem vyhledávání na internetu. Později začal Google tyto informace, jež měl zdarma, shromažďovat a používat bez souhlasu uživatelů – prodává je bez jejich vědomí, přestože jde o jejich soukromí.

… Po lidské pracovní síle, nerostných surovinách a finančních produktech objevil kapitalismus nový zdroj – vzpomínky, zkušenosti a emoce, na jejichž základě určuje lidské chování, jež následně mění v produkty předpovídající budoucí rozhodnutí jedince. Důležité jsou tudíž platformy generující data, a pokud je přinášejí, nehrají peníze roli.

… Internetoví giganti politicky posílili v průběhu kampaně Baracka Obamy na prezidenta USA. Google mu poskytl nejen informace o amerických voličích umožňující je identifikovat a cíleně oslovit, ale i jeho volebnímu štábu své zaměstnance. Ti, kteří se vrátili do Googlu, pak umožnili přímé spojení do Bílého domu.

… Získávání dat díky zdarma poskytovaným službám, jako je e-mail Googlu, operační systém Android nebo e-mapy Googlu, má čtyři stadia – přepadení, návyk, přizpůsobení a nové nasměrování

… Kontrolou toho, co uživatel vidí, Google a Facebook získávají asymetrickou moc, jež jim umožňuje rozhodovat, které informace a vědění uživatel dostane. Díky své infrastruktuře a umělé inteligenci pak ovládají vědění a společnost musí akceptovat, že sledovací kapitalismus rozhoduje o přístupu k němu.

… V roce 2017 vydaly americké technologické firmy 650 milionů dolarů na získání odborníků na umělou inteligenci. Tato černá díra, která vtahuje ty nejlepší, má za následek, že vědění je ve společnosti stále více nerovnoměrně rozdělené.

… Zpracovávání osobních dat tvoří základ ovlivňování jednotlivců. Internet věcí shromažďuje data a zvyšuje kontrolu lidského života. Nejen auta a termostaty hlásí informace, ale i vysávací roboti jsou vybavení kamerou a senzory.

… Totalitarismus prosazoval své cíle represí, například vězněním, popravami či kontrolou myšlenek, což však bylo drahé. Sledovací kapitalismus jednotlivec nezajímá, nechce ho vlastnit, ale ovládat ovlivněním jeho chování díky informacím. Nástrojem k prosazení tohoto cíle není násilí, ale manipulace, jíž si ani nevšimne.

… Vývoj je natolik rychlý, že není čas se orientovat, přičemž politika už není pro společnost nejdůležitější, protože cítí, že nic nedokáže vyřešit, a tudíž dává stále častěji najevo svou nespokojenost protesty

… Evolučně je možné, že organizace lidské společnosti dosáhla vrcholu a nastupuje umělá inteligence, kterou vyvinul člověk. V konfliktu biologické a umělé inteligence je pak zřejmé, že manipulaci ve virtuální realitě již dnes kontroluje umělá inteligence, nikoli ti, kdo tvrdí, že vládnou internetu.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/cena-za-zdanlive-bezplatny-pristup-k-informacim-osobni-svoboda-psj-/tema.aspx?c=A190410_165239_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

* * *

Alexandra Alvarová: Marketing nahradila psychografika. Facebook o vás ví daleko více, než tušíte!

* * *

„Když promluví peníze, pravda zmlkne.“

řecké přísloví

J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share