Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 26.05.2024 19:46
  MZV ČR takřka obratem vždy informuje na svém webu a v médiích ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 18:58
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 12:37
  Ruce pryč od Xavera Veselého! Je kvalitním a legitimním ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 11:28
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 11:01
  Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

„Skauti nehledají štěstí a víte proč? Snaží se, aby druzí byli šťastní. To působí jako bumerang.“ Velen Fandrlík

* * *

Ve vězení jsem si uvědomil, že nejpodstatnější je být schopen udržet určitý systém a řád dne.

Tváří tvář naší situaci si musíme připustit, že jsme si mnohé věci zavinili sami, když jsme chtěli převracet přirozený Boží řád. To neříkají jenom teologové, ale i politici a nakonec i to švédské děvče v OSN strašilo – že jsme nepokorní, že jsme se domnívali, že si můžeme s přírodou a se světem dělat, co chceme, bez jakékoliv odpovědnosti. A nyní nám je vystaven účet.  Takže ano, současná situace je tvrdá a bolestná zkouška, kdy se skutečně zapotíme a nebude to lehké. Ale spíše než Boží trest bychom měli hledat vlastní selhání a nejprve si jako lidstvo poctivě odpovědět, zda jsme se v poslední době příliš nehnali za blahobytem a penězi, na úkor přírody a našich každodenních vztahů.

Jistě, ledasco jsme mohli udělat lépe, ale uvědomme si, že jsme také čelili důsledkům naší dvacetileté pýchy, kdy jsme se domnívali, že co si nevyrobíme, si můžeme jednoduše koupit za peníze. Ukázalo se, že to tak jednoduché není.

Každá technologie má svá pozitiva, ale i negativa. Nejenom závislost, ale také i posedlost kvantifikací, kdy se budeme hodnotit podle čísel sledování. Tedy je to i na nás, abychom se naučili s těmito věcmi pracovat jako s nástroji, a ne abychom se stali my jejich nástroji.

To, že v českém republikánském parlamentu poprvé v historii zazněla modlitba (Andrej Babiš), považuji za výmluvné. Můžeme pozorovat, že si v situaci krize uvědomujeme svoje kořeny, které sahají do doby svaté Ludmily, svatého Václava a svaté Anežky.

Z rozhovoru „Duka: Nejhorší je smrt z vyděšení“,  (LN, 4.4.2020, Martin Shabu).

* * *

V ekonomice jsou podstatné masy nejzranitelnějších. U nás 39% Čechů nemá naspořeno na jednorázový výdaj 10.000,-Kč, v USA nemá 40% Američanů našetřeno 400 dolarů. …

Až se křivky nárůstu nemocných začnou zplošťovat, budeme se moct zhluboka nadechnout a připomenout si slova, která Winston Churchill prohlásil po vítězství u Al Alameinu na přelomu října a listipadu 1942: „Toto není konec. Toto není ani začátek konce. Ale je to určitě konec začátku.“ 

(LN 28.3.2020: lékař Miroslav Palát „Co zbude ze světa po koronaviru?“)

* * *

LN Spolupracujete s klinikami v Evropě, USA a Austrálii. Co si myslíte o opatřeních v souvislosti s pandemií nemoci Covid-19?

Začnu čísly. Německá univerzita v Hamburku porovnala za první dva měsíce letošního roku celosvětovou závislost úmrtí na příčině. Zatímco Covid-19 měl na svědomí zhruba 2360 případů úmrtí, většinou u nemocných osob 80+ a chronicky nemocných, ostatní příčiny měly na svědomí nepoměrně vyšší čísla.  Například na nemoci z nachlazení zemřelo 70 tisíc, na malárii 140 tisíc, HIV 240 tisíc, alkohol 358 tisíc, kouření 716 tisíc, a na rakovinu dokonce přes jeden milion. Nadto byla v minulých dnech publikována studie, která poukazuje na falešné pozitivní výsledky testů u lidí, kteří se nechají vyšetřit na koronavirus, ale přitom nemají žádné příznaky onemocnění. Jinak řečeno, vyjde jim pozitivita na koronavirus, a přitom to není Covid-19, což mi potvrdila také renomovaná mnichovská laboratoř.

(LN 28.3.2020: z rozhovoru s ředitelkou imunologické kliniky Lucií Kotlářovou: „Koronavirus se bojí vitaminu C“).

* * *

Jak říká historik Samuel Cohn:  Podobné krize vždy mění kulturně-společenské vzorce, aktivují temné stránky lidské psychiky, vyvolávají psychické trauma, jež si lidé vybíjeli v násilí proti menšinám v zoufalé snaze najít viníky zkázy. Mor také naleptával rodinnou soudržnost, kdy utíkali z promořených měst na venkov.

(LN 28.3.2020: historik Jan Adamec „Vítězové černé smrti“).

* * *

„Nad zákony lidskými jsou Boží, které vždy zvítězí.“

Boris Pasterňak

* * *

"Bouře obnažila naši zranitelnost a odhalila falešné a zbytečné jistoty, na nichž jsme stavěli své plány, projekty, zvyklosti a priority a ukázala na to, jak jsme zanedbávali a vzdávali věci, jež naše životy a naši společnost vyživují, udržují a posilují."

Papež František

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (3 Votes)
Share