Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 05.06.2023 13:16
  Lieber Herr Sinagl! Danke für Ihre Zusendung.Ich komme aus ...

  Read more...

   
 • 05.06.2023 07:43
  Litoměřice: Město řeší, co se sochou sovětského vojáka - „Lžu ...

  Read more...

   
 • 05.06.2023 07:38
  Voláte tu po míru beze zbraní, zatímco štváč Putin se zbraněmi ...

  Read more...

   
 • 29.05.2023 16:39
  Rozhodnuto. Český lékař půjde za údajné plácnutí po zadku ...

  Read more...

   
 • 29.05.2023 16:33
  Michael Žantovský už nepovede Knihovnu Václava Havla. Ředitelem ...

  Read more...

   
 • 25.05.2023 12:30
  Tak ještě jedna perlička od soudu. Napsala jsem klientovi ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Lichtenstejni znak„Jsme vychováni tak, že jsme jen správci rodového majetku, kdy nejde ani tak o majetek samotný jako o to, že o něj pečujeme v čase, který je nám vyměřen. To souvisí i s majetkem v Česku. I o něj bychom se samozřejmě starali řádně. Nejde o to vzít si něco zpět, ale také se majetku věnovat.“ 

Jejich oficiální jména dávají na první pohled najevo, že jsou šlechtického původu. Bratři Alfred Paolo Prinz von und zu Liechtenstein a Lukas Wolfgang Prinz von und zu Liechtenstein žijí v Rakousku, ale s Českem jsou spojeni přes své předky a přes jejich majetek, který v Československu v minulosti měli a přišli o něj za ne zcela obvyklých okolností.

Neexistuje ani žádný konfiskační dekret. Zachovány jsou některé dopisy mezi správci lichtenštejnského majetku a zástupci komunistické strany právě ve věci převzetí majetku. Ale prostě tam komunisté jednoho dne nakráčeli a prohlásili, že je to zabaveno a že Lichtenštejnům už tento majetek nepatří a nesmějí s ním nakládat.

Prakticky vzato si neumím představit, že by někdo z rodiny v době normalizace v Československu vyrazil přes hranice, začal tam shánět nějakého právníka a hlásit se o svá práva. Už jen samo naše jméno bylo zárukou, že by se tomu nikdo nechtěl věnovat. Ale k soudu jsme případ v roce 2018 dali právě proto, aby se nás jednou naše děti neptaly – proč jste pro to nic neudělali?

My jsme ale vychováni tak, že jsme jen správci rodového majetku, kdy nejde ani tak o majetek samotný jako o to, že o něj pečujeme v čase, který je nám vyměřen. To souvisí i s vámi zmíněnou zodpovědností a s majetkem v Česku. I o něj bychom se samozřejmě starali řádně. Nejde o to vzít si něco zpět, ale také se majetku věnovat. Myslím, že je snadné doložit, že Lichtenštejni jsou v tom dobří a úspěšní.

Jinak ten verdikt obvodního soudu ve Strakonicích, o němž jsme už taky mluvili, nás nepřekvapil. Myslím, že soudci jsou v podobných případech i pod politickým a společenským tlakem. Nikdy jsme neočekávali, že by se náš spor podařilo vyřešit hned u první instance. Je nám jasné, že to bude trvat dlouho. Ale pustili jsme se do toho a jednou se snad finálního rozhodnutí dočkáme.

Náš dědeček měl k Němcům hodně odtažitý vztah, byť jsme v Německu měli hromadu příbuzných. Hlavní argument je, že Lichtenštejni byli Němci, protože mluvili německy. To je ale dosti absurdní. Dnes máte na světě spoustu lidí, kteří mluví anglicky, ale Angličani to nejsou. To samé platí třeba pro španělštinu… My taky mluvíme německy, žijeme v Rakousku, ale pořád máme lichtenštejnské občanství, nejsme Němci, ani Rakušani.

Celý článek>

***

Poválečné konfiskace v Česku pokračují i v roce 2018. Lichtenštejnsko chce jednat o náhradě škody stejně jako už roky marně jednají potomci Jana A.Bati…

Ani za 75 let není Česká republika schopna napravit primitivní zlodějiny!

***

J.Š. 25.9.2021

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.44 (9 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)