Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 20.04.2024 12:42
  Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

  Read more...

   
 • 19.04.2024 18:09
  Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

  Read more...

   
 • 19.04.2024 16:56
  Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 14:44
  Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 10:42
  Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 08:11
  Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Plecnik Joze IIRok 2022 byl rokem, kdy jsme si připomínali 150. výročí narození slovinského architekta a urbanisty Jože Plečnika. Jeho životopis netřeba uvádět, najdete ho ve všech encyklopediích papírových i elektronických. Dle návrhu Slovinské republiky a z rozhodnutí OSN byl tento rok nazván Plečnikovým rokem.

Když navštívíte Plečnikovu rodnou zemi, zjistíte, že má úplně vše: vysoké hory (kdo nevylezl na Triglav není pravý Slovinec), krásná jezera, soutěsky, krasové jeskyně, ale i moře, přístavy, vznosná města a kouzelná městečka. Pokud máte štěstí, průvodcem vám může být pan Damjan Prelovšek, veliký znalec a obdivovatel Plečnikova díla a také první velvyslanec Slovinské republiky v Československu po roce 1989. S ním a jeho úžasným výkladem v kouzelné změti obou našich jazyků, můžete poznat vše, co Plečnik ve Slovinsku vytvořil. 

Asi i proto, že Plečnikovu talentu, nápadům, imaginaci byla jeho země malá, proto na pozvání prezidenta nově vzniklého Československa, začal Plečnik působit při opravách a úpravách Pražského hradu. Bez jeho velkých děl, ale i malých artefaktů, si už sídlo kdysi českých králů a dnes prezidentů nedovedeme představit.

Stopy Jože Plečnika na Pražském hradě jsou nepřehlédnutelné a nezapomenutelné. Stal se tvůrcem sídla českých prezidentů, stejně jako Petr Parléř (Peter Parlel, německého původu. JŠ) byl tvůrcem duchovního místa korunovací českých králů.

V souvislosti se 150. výročím narození Jože Plečnika není možno nezmínit i krásnou spolupráci s velvyslanectvím slovinské republiky od doby prvního velvyslance pana Damjana Prelovšeka až po současnou ambasadorku paní Tanju Strniša. Pro dobré vztahy našich zemí udělali opravdu hodně. A proto není možné nezmínit i množství akcí, které letošní výročí doprovázely, ať to byla 23. ledna bohoslužba v kostele Nejsvětějšího srdce Páně, 31. března vernisáž k výstavě Jože Plečnik na Pražském hradě a výstava fotografií renomovaného slovinského fotografa Saši Fuise-fotografie z Národní knihovny v Lublani, 1. dubna koncert slovinského a českého sboru v kostele na Vinohradech a 8. května koncert k 90. výročí vysvěcení tohoto kostela, 14. září udělení ceny Jože Plečnika ve spolupráci se Správou Pražského hradu a 30. listopadu pak závěrečný koncert Plečnikova roku 2022 s vystoupením Slovinského národního divadla z Mariboru ve Španělském sále Pražského hradu pod záštitou prezidentů České a Slovinské republiky. Tamní krásná a přátelská atmosféra dokreslila vysokou úroveň provedení všech hudebních děl, ale i vzájemnou blízkost lidí z obou našich národů.

Plečnikův rok 2022 končí. Ale jeho dílo tady s námi zůstane a bude obdivováno i nadále. Až se někdy opozdíte a půjdete přes Náměstí Jiřího z Poděbrad třeba kolem půlnoci, kdy už nikde není ani človíčka, najděte si čas zadívat se v tichu a klidu na tu majestátní budovu uprostřed náměstí. Je nádherná, důstojná, tajuplná, božská. A bude tu stát staletí. Plečnikův rok sice končí, ale Jože Plečnik tu s námi zůstává. Celý článek>

P.S.

Co z toho všeho jsme zaregistrovali v mainstreamových médiích? Takřka nic! JŠ

***

Pražský hrad 14.9.2022: Prezident Zeman uděloval ceny Jože Plečnika ke 150. výročí jeho narození. Tomu, kdo by si ji nejvíce zasloužil, udělena nebyla…

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)