Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 04.03.2024 08:07
  The fact that this is a layered and sensitive matter is shown ...

  Read more...

   
 • 04.03.2024 07:52
  Že jde o vrstevnatou a citlivou záležitost, ukazuje jedna ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:12
  Špičky tenisového svazu posílaly „malé domů“ přes rodinu a ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:00
  Pokud by PČR jednala bezchybně, není co řešit. Pokud pochybila ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 10:52
  14 mrtvých. 25 zraněných. Pořad ABJ probírá vraždění v Praze.

  Read more...

   
 • 03.03.2024 09:09
  V Senátu se připojím a budu hlasovat pro pozměňovák zaručující ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zelenskij TIME 7.12.2022Biden Zelenskyj hymnaKde máš rodiče? Umřeli. A něco mu spadlo do oka...

***

Skvělý komentář na ČRoPlus (11.2.2023 od 6:30 hod. – kupodivu bez popisu obsahu?) JŠ

***

Svéráz ruského válčení. Putin stále více navazuje na odkaz Zlaté hordy

Banksy BorodankaVálka na Ukrajině trvá téměř rok, lze už proto pojmenovat některá specifika okupantů. Banksy postovni znamkaPředevším je typické, že Rusové kradou. Chtějí ukrást co největší část ukrajinského území. Ruští vojáci zase kradou pračky, ledničky a další spotřební zboží a posílají je domů na přilepšenou svým rodinám. Ruský stát pak bezostyšně krade na okupovaných územích obilí, železo a další suroviny a produkty.

Druhý důležitý, i když také nikoliv překvapivý postřeh je, že Rusům, přesněji vládcům Ruska, nezáleží na lidských životech. Zabíjejí a mučí Ukrajince, vojáky i civilisty. Města a vesnice dobývají tak, že je nejdříve brutální dělostřeleckou palbou prakticky srovnají se zemí. Civilní a vojenské objekty nerozlišují. Že je to válečný zločin, je nezajímá.

Je to děsivý paradox. Putin se tak bojí o svůj život, že k sobě nikoho nepustí, ale netrápí jej smrt a utrpení statisíců vlastních spoluobčanů. Co také čekat od starého kágébáka?

Strašná cena za agresi

Rusko vždycky geograficky bylo a bude rozprostřeno mezi Evropou a Asií. Ale kulturně a civilizačně se uplynulých 20 let Evropě vzdalovalo a v posledním roce tento proces nesmírně akceleroval.

Rusko tedy rezignovalo na snahu stát se respektovaným členem evropského, respektive západního (euroatlantického) společenství. Místo toho se stále více podobá a navazuje na odkaz Zlaté hordy. To byl rozlehlý státní útvar, který vznikl roku 1242 jako součást mongolské říše (založil ho Čingischánův vnuk) v prostoru Sibiře a východní Evropy.

Novinář Alexandr Mitrofanov upozornil na zajímavou teorii současného ruského spisovatele gruzínského původu Borise Akunina, podle které se základy současného Ruska již pět set let nemění a vycházejí ze vzoru mongolské Zlaté hordy. Spočívají na čtyřech neměnných principech: za prvé, moc se absolutně centralizuje v rukou jednoho vládce; za druhé, osoba, která má absolutní moc, nesmí být nikdy kritizována; za třetí, tento absolutní vládce musí vždy stát nad zákonem; a za čtvrté, všichni obyvatelé slouží státu. Stát neexistuje pro lidi, ale lidé existují pro stát.

Na Ukrajině už Rusko dávno prohrálo to nejpodstatnější – víru obyvatel v možnosti rozumného soužití s Rusy a s Ruskem. Několik generací Ukrajinců bude Rusy nenávidět za to, co způsobili. Tyto dva dříve blízké národy se rozejdou. Ruština na ukrajinském území zmizí nebo téměř zmizí. Mezi Ukrajinou a Ruskem vznikne nová železná opona, ať už bude mít podobu ostnatého drátu, nebo ne.

Tento očistec bude, na rozdíl od Německa nebo Japonska po druhé světové válce, trvat dlouho. Nikdo Rusko nenapadne a neobsadí ze tří důvodů: Rusko má především spoustu jaderných zbraní, je příliš velké a také proč by to někdo dělal? (I když, inspirováni oslabeným Ruskem, by v budoucnu mohli být například Číňané v pokušení vyhlásit na části Sibiře „speciální vojenskou operaci“, aby získali důležité surovinové zdroje.)

Rusko proto nejspíše ani v dohledné budoucnosti neprojde katarzí, jež by otevřela cestu obrodě ruské společnosti a mentality. Existuje tedy pro Rusko nějaká naděje? Ano, protože zázraky se občas dějí. Ale co se stane, a jak a kdy se to stane, zůstává daleko za hranicemi lidské představivosti.

Celý článek>

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

-1 #2 Jan Šinagl 2023-02-20 11:15
Tohohle russáckýho vojenskýho bojovýho robota jsem už párkrát viděl na fotkách a záběrech z výstav. Konečně je vidět jak funguje. Hele, za mě cajk.

twitter.com/.../...
-2 #1 Jan Šinagl 2023-02-19 17:16
"...Rusko spáchalo zločiny proti lidskosti."
Celé vedení té primitivní, stepní říše by mělo skončit v Haagu. A před soudem by měli skončit i nejhlasitější a nejviditelnější čeští zastánci a obhájci ruských zvěrstev na Ukrajině.

twitter.com/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)