Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

VN Kdo kdyz ne my 17.11.1989Už je to možná dvacet i víc let, kdy jsem se spíše náhodně zeptal scénáristy a spisovatele Vladimíra Körnera, co dělal 17. Listopadu 1989. Odvětil, že na zahradě hrabe listí, a já to tehdy považoval za trochu přehnanou metaforu jeho dějinné skepse, i když snadno odvoditelnou z celého jeho prozaického i filmového díla.

Letos jsem výroční den strávil úplně stejně jako on tehdy, s dobrým pocitem, že dělám nějakou konkrétní užitečnou práci pro sebe i okolí. Už se mi totiž trochu protiví celé to sváteční fangličkaření, které ostatně není v těchto krajinách žádnou novinkou, jak svědčí známý citát z Karla Havlíčka Borovského z roku 1845: „Byl by již čas, aby nám to naše vlastenčení ráčilo konečně z úst vjeti do rukou a do těla, abychom více z lásky pro svůj národ jednali, než o té lásce mluvili…“

„Ale i nám ´sprostým lidem´, začíná již být nanic z těch neustálých řečí o vlastenectví.“ Uvozuje tuto výzvu Havlíček a stačí nahradit si vlastenectví dnešním zaklínáním se demokracií a jsme na tom stejně. Zvláště když o nebezpečí její světové eroze promluví člověk, který se právě na tuto erozi léta profesně připravoval. Anebo když za důkaz svobody jiný politik vydává to, že mu kdokoli může svobodně nadávat, místo aby on sám třeba právě i ty nevychované nadávky přijal jako zpětnou vazbu svého konání. Jenže, když už se někam dohrabete, asi je těžké si připustit, že se chováte neohrabaně, že se marně hrabete ještě výš, anebo už jen hrabete pod sebe. A tak tu máme komické napodobeniny Václava a Olgy Havlových, Železné lady či Tchajwance jako takového. Není pak skutečně reálnější hrabat to listí?

Přiznám se: nedalo mi to a mezi hrabáním jsem občas jukl na přenos z Národní třídy. A taky jsem se dočkal osvobozujícího hlášení reportérky ČR: „Kromě politiků sem také po celý den přicházejí lidé.“

 

Jan Lukeš, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LN, Dopisy redakci, 3.12.2023

***

Když...

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)