Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Pancovana_republikaPravého a poctivého ubývá, falšované a nepoctivé se množí…

Skvělý a současně otřesný dokument Pančovaná republika pohlíží na několik souvislostí nedávné metanolové aféry, která se stala nejvýraznější událostí podzimu roku 2012. Proč se nemluví o tom, že ročně zemře na otravu takzvaně bezpečným alkoholem více než 300 lidí? Je za metanolovou aféru zodpovědný pouze stát, když jeho kontrolní funkce selhávají? Proč se politická garnitura k problému pančování alkoholu, o kterém u nás prý vědí snad všichni, staví tak benevolentně? Je snad politika v Čechách pančovaná lhostejností, nezodpovědností nebo pokrytectvím? Žijeme v pančovaném státě? A proč vůbec pijeme alkohol? Na otázky, které dokument pokládá, se snaží najít odpověď prostřednictvím setkání s lidmi, jichž se příběh otráveného alkoholu více či méně osobně dotknul.

Václav Bělohradský: „Na vině není vláda, ale kultura země.“ Norský lékař: „Řešení je ve změně kultury země.“ „Míra vlastní mravnosti určuje kvalitu jednání úředníků.“ Dokument o nás samých, doporučuji si najít čas na jeho shlédnutí. Varující, nutící k zamyšlení – a inspirativní.

* * *

K současným problémům EU připomínám postřehy politologa Petra Robejška:

Problémem Řecka je velký počet bank, problémem EU velký počet zemí! Řecko a Kypr do EU nepatří. Rusko dusí Kypr, aby získalo banky ještě levněji – má velký zájem. Kypr je model krize EU. Snížit počet zemí, které na to nemají. Nebudeme platit dluhy vlád zemí které se je sami způsobí je nařízení EU, které je nedodržuje. EU o problému ví, nechce to přiznat, ale bude-li přitlačeno „ke zdi“, bude jednat a řešit.

Zatím Euro nespojuje Evropu, ale spíše rozděluje. Aby měla EU smysl, musí být společností jen vyspělých zemí. Těm, které nejsou vyspělé je třeba pomáhat, ale nelze jejich životní úroveň sponzorovat prací jiných.

Ruský miliardář Boris Berezovský byl ve své londýnské vile nalezen mrtvý. Byl přítelem Borise Jelzina a navrhl jako jeho následovníka Vladimíra Putina, což si později vyčítal. Putin Berezovského význam bagatelizuje a  považuje ho za bezvýznamného. Ruský prezident Vladimír Putin brojí veřejně proti korupci, ale sám si staví poblíž Soči vilu za miliardu. Lidé kteří na to upozornili museli Rusko opustit z obavy o svůj život. Olympiády v Soči tak bude jistě po sportovní stránce úspěšná, ale pozadí bude mít podobné jako ta v Pekingu…

 

Jan Šinágl, 25.3.2013

 

Obcan 2013-03-24 16:21

Při absenci morálky a mravnosti je u takového jedince liberalismus nebezpečnou zbraní. V.K.-exprezident, který je obžalován z velezrady, je příkladem. Patří morálka do tohoto světa? Rozumný člověk jistě řekne Ano. Je s podivem, že lidé s universitním vzděláním to nedokáží každodenně obhájit a obhajovat. První věta vyučujícího na Universitě o této věci je: "Morálka je to, co nás chrání. Proto se vyplatí ji sám dodržovat a vyžadovat. Je to otázka našeho přežití." V.K. nemá morálku ani k principům, o kterých tvrdí, že je vyznává. Jeho podpis zákona pro squeeze out (vytlačení) českých akcionářů versus jeho zase odmítavý postoj ke způsobu zdanění vkladů na Kypru. Morální  postoj je prosba - špatně to vedeme, prosíme o dar. Skrze dobrovolné dary se řešily v našich dějinách mnohem složitější situace. Co se týka Kypru, tak to řešení ze strany EU je vynikající řešení, protože má charakter, říká - chceš být bohatý? Chceš využívat všech kulturních, sociálních, společenských výhod EU? Tak podnikej, snaž  se, nenechávej válet ty své miliardy v daňovém ráji. Buď akční. Je to vskutku Baťovské řešení. To V.K. asi nikdy nepochopí a taky neocení. Jistě, pro spekulanty je to rána. Ale to je ta morálka směrem k většině občanské společnosti.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

0 #2 TěšíŇák 2013-03-25 19:33
Českotěšínská radnice žije z velkochlastu už dobrých 20 let. Bez ohledu, jestli starosty jsou členové ČSSD, ODS - nebo lidovci. Velkopřesuny veřejného městského i státního majetku do soukromých rukou se zde dějí z výtěžků stáčíren, veřejný život města zcela zchátral.
0 #1 TěšíŇák 2013-03-25 19:29
Českotěšínská radnice žije z velkochlastu už dobrých 20 let. Bez ohledu, jestli starosty jsou členové ČSSD, ODS - nebo lidovci. Velkopřesuny veřejného městského i státního majetky do soukromých rukou se zde dějí z výtěžků stáčíren, veřejný život města zcela zchátral.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)