Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 04.03.2024 08:07
  The fact that this is a layered and sensitive matter is shown ...

  Read more...

   
 • 04.03.2024 07:52
  Že jde o vrstevnatou a citlivou záležitost, ukazuje jedna ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:12
  Špičky tenisového svazu posílaly „malé domů“ přes rodinu a ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:00
  Pokud by PČR jednala bezchybně, není co řešit. Pokud pochybila ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 10:52
  14 mrtvých. 25 zraněných. Pořad ABJ probírá vraždění v Praze.

  Read more...

   
 • 03.03.2024 09:09
  V Senátu se připojím a budu hlasovat pro pozměňovák zaručující ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Rajnoch VladimirPartyzáni z Hor Hostýnských - Šibenice za soucit k pronásledovaným - Trest smrti i pro legendy

Dvojice historiků z Vojenského historického ústavu přinesla překvapivý pohled na konstantu totalitního československého režimu. Přibližuje příběhy příslušníků zkompromitovaného Sboru národní bezpečnosti (SNB) v překvapivé roli odpůrců režimu. Ivo Pejčoch s Prokopem Tomkem v monografii Policisté na popravišti píší, že jenom v letech 1949 až 1962 se na popravišti ocitlo pětatřicet policistů (esenbáků) a stovky dalších byly poslány na mnoho let do vězení. Tresty byly drakonické. Za ´velezradu´ lidí, kteří sice měli totalitu hájit, ale vzepřeli se jí, se režim mstil nemilosrdně. Všechny žádosti o milost prezidenti Gottwald, Zápotocký či Novotný automaticky zamítali.

Partyzáni z Hor Hostýnských

Z osudů desítek popravených policistů imponuje příběh strážmistra Vladimíra Rajnocha popraveného v roce 1951 a jeho bratrů Jaroslava a Antonína z odbojové skupiny Hory Hostýnské. "V jejím případě se jednalo o partyzánský odboj se vším všudy. Stříleli zrádce a provokatéry, budovali úkryty v horách, shromažďovali zbraně a přepadávali sklady," říká historik Tomek. V říjnu 1949 byli zatčeni oba Rajnochovi bratři a pak i strážmistr SNB Vladimír Rajnoch, který byl už za války spojkou partyzánské brigády Jana Žižky. Když ho přišli zatknout, naoko nekladl odpor, ale pak jednoho z kolegů-esenbáků prudce odstrčil, využil zmatku a utekl. Od té chvíle žil v ilegalitě a byl na něj "vydán zatykač kvůli zločinu zběhnutí, velezrady, vyzvědačství či protistátní činnosti". Rajnoch se pak společně s dalšími dvěma druhy pokoušel odejít na Západ, ale po přestřelce u Horní Plané na Šumavě se to nepodařilo. "Honba za unikajícími partyzány i přestřelky s nimi nabývaly na intenzitě a četnosti. Jen od června do prosince 1949 jich bylo osmnáct. Partyzáni byli postupně zatýkáni a 20. února 1951 dostala Státní bezpečnost po zradě i Vladimíra Rajnocha," říká historik Tomek. Rajnoch se chtěl těsně před zatčením zastřelit, avšak jeho kamarádi mu to rozmluvili. Určitě by je neposlechl, pokud by si uvědomil, jak kruté týrání (v ničem nezadalo s praktikami gestapa) ho při výsleších čeká. Vladimír Rajnoch byl i se svými společníky odsouzen k trestu smrti a oběšen 4. září 1951 v 05:25 v pražské pankrácké věznici. …

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=797888

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.07 (15 Votes)
Share

Komentáře   

-4 #5 Zdena 2014-01-04 09:47
Estébáci věděli, samozřejmě, protože se některé výtisky dostávaly do rukou členům kolaborantské kněžské organizace Pacem in terris a ti je ještě začerstva předali na StB. Čas od času jsme byli voláni na „přátelské pohovory“ na StB, odkud jsme se v náznacích dovídali, co všechno o samizdatu vědí. Z pácistických kruhů jsme byli informováni, že estébáci měli přehled i o naší knižní produkci. Teologické texty bylo nutné udržet při životě, proto jsem se záměrně neangažoval v Chartě, nebylo žádoucí zbytečně provokovat. Zbylo více času a klidu na poněkud riskantní a náročné vydávání Teologických textů, které by za mne asi nikdo nedělal. Existencí tohoto časopisu jsme podnítili dokonce i oficiální produkci náboženské literatury, protože StB chtěla vliv samizdatu paralyzovat větší a aktuálnější oficiální produkcí — samozřejmě podle nich v únosných mezích. Tak začaly vycházet svazky Teologické listy.
-3 #4 Zdena 2014-01-04 09:40
Bývalý kněz Daniel Herman: „Mašínů si vážím, každý má právo na sebeobranu“ známý článek.Bratři Mašínové se rozhodli opustit svou vlast.Má člověk právo zabít bezbranného strážmistra? Má člověk bránit svou svobodu? Osobně nechápu,proč zabíjeli bratři Mašínové strážmistra SNB (sboru národní bezpečnosti), svázaného a omámeného chloroformem a zabití pokladníka, bránícího auto s penězi. Na podzim 1953 v někdejší NDR /německé demokratické republice) pozabíjeli nebo těžce zranili několik enderáckých policistů a hlavně desetitisíce celé týdny zaměstnávali, vyděsili k smrti. Byli jiní hrdinové, kteří nikdy zbraň do ruky nevzali jako například Pavel Tigrid, který vytočil nesčetně krát komunistické papaláše svými články v zahraničním tisku.
0 #3 Vitezslav Haramule 2014-01-03 14:22
www.youtube.com/.../
CHRISTIAN BLOOD BOTTLED AND SOLD TO SAUDI-FOR ALLAH,..You tube.
Pani Zdeno, jak to v Evrope vypada, brzy se toho dockate.A to pak bude masakr.Jeste budete vzpominat na Israel.Arabum bude jedno jestli nekdo je zid a nebo krestan.Nakonec budou arabove biti, ale mnoho krve protece.
-1 #2 Zdena 2014-01-03 08:36
9.4.1948 – masakr vesnice Deir Yasin byl také v jejich scenáři ?
+10 #1 Vitezslav Haramule 2013-12-28 15:55
Opravdu zajimavy clanek a je dobre, ze byl uverejnen. Skoda ze se nespojili se skupinou bratru Masinu.Byt esenbakem za komunistu nevyvolavalo u slusnych lidi duveru.Alespon tihle kluci dokazali trochu ocistit spatnou povest komunistickeho slouhy-esenbaka .Byt popraven komunistickymi zlocinci znamenalo pomalou smrt zadusenim.Cely proces popravy trval nejmene 15 minut pomaleho duseni..Nekde na internetu se o celem procesu sadisticke popravy pise.
Rad bych si tuto posledni skusenost umirajici komunisticke obeti zopakoval na vedoucich clenech dnesni komunisticke strany.V dnesni dobe nemuze existovat slusny komunista protoze o zlocinech techto rudych svini se uverejnilo jiz na tisice pravdivych informaci.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)