Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Dvorak a FridrichJeště včera (23.4.2014) byl článek na titulce webu NP, dnes se neobjeví ani po zadání názvu článku ani po zadání jména autora do hledáčku NP, přitom Ivan Březina publikuje často na NP?! J.Š.

… Dnešní generální ředitel ČT byl před příchodem na Kavčí hory sedm let ředitelem Novy. Možná má tedy prostě jen pocit, že na ČT se dívají "nováčtí" hlupáci, kteří si k tomu v Lidlu koupí zlevněné lahváče. Prostě lidé, kteří v dokumentu nedokážou najít skrytý "druhý plán" a udělat si z něj názor, že Janeček je "divný pavouk". Chce snad Dvořák hloupým divákům servírovat přehledně černobíle předžvýkanou realitu? To by bylo snad ještě horší, než kdyby ho opravdu úkoloval Rittig a spol...

V České televizi se nejspíš rýsuje další případ politicky motivované cenzury. Vedení ČT totiž za velmi zvláštních okolností zakázalo odvysílat dokument o podivínovi, který má v hlavě kalkulačku.

Česká televize loni v březnu schválila námět dokumentaristy Davida Vondráčka na portrét geniálního matematika a bojovníka s korupcí, miliardáře Karla Janečka. Postupně tak vznikal časosběrný dokument, který mapuje jeden rok Janečkova života. ČT ho teď měla odvysílat co nejdřív, aby neztratil aktuálnost a "nezasmrádnul". Zdálo se, že se tak i stane. Koncem března film úspěšně prošel schvalováním a šéf programu ČT Milan Fridrich mu přidělil datum premiéry 6. dubna. Pak ale z vysílání náhle sešlo – prý kvůli volbám do Evropského parlamentu, které proběhnou koncem května. Na první pohled je zřejmé, že je to jen záminka. Janeček přece ve volbách nejen nekandiduje, ale ani se přímo neangažuje v politice. Následně začali na Kavkách Vondráčkovi vyčítat, že se v dokumentu nemluví o údajném "estébáctví" Janečkových rodičů. Proboha! Kdo z nás může za své rodiče? Nebo se chce snad ČT vrátit před listopad 1989, kdy komunisté kádrovali "dělnický původ" zájemců o studium? I kdyby manželé Janečkovi kdysi estébáci skutečně byli, jak to souvisí s dnešními aktivitami jejich syna? V listopadu 1989 mu bylo šestnáct...

Hodnověrná hypotéza

"Dokument je nevyvážený," zněl další argument. To už je přímo krystalická pitomost, respektive oxymoron. Dokument je přece subjektivní autorský žánr, který už z definice "vyvážený" být prostě nemůže. Hned několik zdrojů přitom tvrdí, že vysílání osobně zakázal generální ředitel ČT Petr Dvořák. Žádného Janečka prý totiž na obrazovce nechce. Nevíme, jestli je to pravda, a nejspíš to ani nikdy vědět nebudeme. Ověřit si to nelze. Dvořák samozřejmě není tak hloupý, aby podobné zákazy vydával oficiálně.

Šéf veřejnoprávního média ale každopádně nemá co určovat, kdo bude mít na obrazovce "plot". Podle zákona se má Dvořák jen starat, aby ČT "poskytovala objektivní, ověřené, všestranné a vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů". Jeho povinností je tedy vytvořit systém, v kterém by schvalování a nasazování pořadů bylo zcela transparentní. Nevytvořil ho? Pak se nesmí divit, že největší podezření teď padá právě na něj. Ryba smrdí od hlavy a zarazit dokument, který už prošel interním schvalovacím řízením, je velmi velmi nestandardní. Podle principu Occamovy břitvy tedy pracujme s hypotézou, že "žábou na prameni" je skutečně Dvořák. Ta hypotéza vypadá hodnověrně a zatím jí vše nasvědčuje.

Aféra popelníček

Kdo je Petr Dvořák? Podle archivních dokumentů jde o předlistopadového kariérního komunistu, který se svou temnou minulost později snažil všemi silami utajit a zaretušovat. Se svou morální integritou má tedy Dvořák vážný problém. Jasně to prokázal loni na jaře, když na Kavčích horách těsně po prezidentských volbách doslova "lezl do zadku" Miloši Zemanovi. Pamatujete, jak zjevně "společensky unavený" Zeman spadl ze schodů? Následně si přál popelník. Dvořák mu ho poručil přinést, místo aby ho důrazně upozornil, že v objektu ČT je kouření zakázáno. Viz článek zde a video zde.

"Aféra popelníček" naznačila, že nezávislost ČT na zákulisních tlacích je pod Dvořákovým vedením ohrožena. Toto podezření loni v září dále potvrdil dopis redaktorů zpravodajství, podle něhož na Kavčích horách vládne politická cenzura. Vedení prý "dlouhodobě a systematicky" zasahuje do vysílání, což vede k "porušování objektivity a vyváženosti" (zde). Zákaz Vondráčkova dokumentu teď do toho rámce přesně zapadá. Je to další varování, že se na Kavčích horách nejspíš hraje divná a temná hra. Není jen zcela jasné, kdo na má na zákazu zájem. Kandidátem na "kmotrovství" v ČT může být kdokoli ze "zlojedů", kterým Janečkův protikorupční fond šlápl na kuří oko. Neúkoluje náhodou Dvořáka třeba Rittig, Janoušek nebo Bém? Důkazy nemáme, ale tohle podezření je zcela legitimní. A nebo že by snad za zákazem stál sám Janeček? Geniální matematik je určitě dost chytrý na to, aby si všiml, že ve Vondráčkově dokumentu nevyznívá právě v příznivém světle. Co když zavolal Dvořákovi a... jistě, je to šílená teorie. Stejně šílená, jako politická cenzura ve veřejnoprávní televizi. Dobře, ale není Vondráčkův dokument prostě jen řemeslně špatný? Nezakázali ho náhodou proto, že jde o nekritickou adoraci Janečka? Po březnové schvalovačce dostal Vondráček několik kopií filmu na DVD, aby je mohl rozdat novinářům a udělat tak filmu propagaci. V ČT je to běžná praxe a navíc to bylo jen dalším signálem, že ČT film původně považovala za kvalitní a chtěla ho odvysílat. Jedno z těch DVD jsem viděl.

Janeček na nudapláži?

Zkušený dokumentarista (kterým Vondráček bezpochyby je) nevystaví prvoplánově propagační agitku ani diskreditační odsudek. Netočí totiž pro hlupáky, ale pro inteligentní diváky. A inteligentní divák se podobá dospělému muži na nudapláži, který už dávno ví, že zcela svlečené ženy postrádají erotické kouzlo. Na nudapláži je vše odhaleno, ale dospělý muž přece nechce vidět všechno hned. Láká ho dráždivá hra s náznaky, postupné odhalování a vábivá mnohoznačnost.

Zkušený dokumentarista proto diváky napíná a lehce mate. Nechává je "číst v druhém plánu" a teprve postupně a pozvolna odkrývat sdělení filmu. Diváci si během téhle "hry" dělají názor sami. A přesně takhle postupoval Vondráček. Pokud snad cenzoři z Kavčích hor našli v dokumentu Janečkovu "adoraci" a "propagaci" jeho Nadačního fondu proti korupci, připomínají puberťáky, kteří se na nudapláži vzruší. Dívají se jen na "první plán". V začátcích části filmu je Janeček zobrazen ve zdánlivě pozitivním světle, ale ve druhé části filmu je tento obraz postupně zproblematizován a rozbíjen. Výsledkem je velmi nelichotivý portrét geniálního matematika, který je přesdvědčen, že spočítat se dá naprosto vše. Partnerské vztahy, politika, smysl života... Janeček nejspíš nebude chladně uvažující ničema, sledující nějaký ďábelsky skrytý plán na ovládnutí světa. Bude jen naivním "velkým dítětem", které zůstává uzavřeno ve světě čísel a rovnic. Z jeho přísně matematicky formulování ideálního českého volebního systému jde ale strach. Takhle uvažuje monstrum, které má v hlavě kalkulačku. A tohoto druhoplánově kritického vyznění Vondráčkova dokumentu si nevšimne snad jenom hlupák. A nebo Petr Dvořák.

Lahváče z Lidlu

Dnešní generální ředitel ČT byl před příchodem na Kavčí hory sedm let ředitelem Novy. Možná má tedy prostě jen pocit, že na ČT se dívají "nováčtí" hlupáci, kteří si k tomu v Lidlu koupí zlevněné lahváče. Prostě lidé, kteří v dokumentu nedokážou najít skrytý "druhý plán" a udělat si z něj názor, že Janeček je "divný pavouk". Chce snad Dvořák hloupým divákům servírovat přehledně černobíle předžvýkanou realitu? To by bylo snad ještě horší, než kdyby ho opravdu úkoloval Rittig a spol...

(Autor je redaktorem webu www.g.cz)

Ivan Brezina

http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-kmotr-z-kavcich-hor-0xb-/p_spolecnost.aspx?c=A140422_153613_p_spolecnost_wag

P.S.

Ještě včera (23.4.2014) byl článek na titulce webu NP, dnes se neobjeví ani po zadání názvu článku ani po zadání jména autora do hledáčku NP, přitom Ivan Březina publikuje často na NP?! J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (10 Votes)
Share

Komentáře   

0 #2 Jan Šinagl 2014-05-01 17:18
Redaktorka ČT Zuzana Tvarůžková je jednou z těch schopnějších. Jako jediná mne po 1.Máji 2005 KSČM na Letné oslovila a udělala se mnou celostránkový rozhovor pro tehdejší Nedělní noviny. Komentář pana Kluzáka nutí daleko více k zamyšlení o jeho intelektu, inteligenci a kultivovanosti. Na rozdíl od něho nebudu o někom vynášet nezodpovědně, viditelně podjaté soudy, natož zmiňovat jeho barvu pleti.
0 #1 Richard Kluzák 2014-04-30 21:31
Z jakých důvodů ředitel čes.televize podporuje protekčně zcela neschopnou redaktorku černošského původu? Je přece jedno jakou barvu má který redaktor, důležité je aby byl aspoň trochu inteligentní - a to ta redaktorka jistě není

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)