Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

ne čvn 16 @13:00 -
Přerov: 79. výročí masakru na Švédských šancích
pá čvn 21 @20:00 -
Žebrák: 70 let hvězdárny
so čvn 22 @08:00 -
5. HUDLICEFEST 2024
po čvn 24 @09:00 -
KS Zlín: Vražda ve Slopném
st čvn 26 @13:00 -
ODROČENO: OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů

Nejnovější komentáře

 • 13.06.2024 12:29
  „Žádné morální zábrany“. Spekulanti útočí na majitele podílů ...

  Read more...

   
 • 10.06.2024 16:07
  Půlroční angažmá se po návratu domů vydávalo za velký úspěch ...

  Read more...

   
 • 08.06.2024 14:56
  Tolik k „úžasné práci Covida“ Berseta, bezcharakterníh o ...

  Read more...

   
 • 08.06.2024 14:50
  Soviel zum "wunderbaren Covid-Job" des Charakterlumpen Berset ...

  Read more...

   
 • 07.06.2024 09:38
  Masakr práva ve Zlíně pokračuje a organizovaný zločin kvete.

  Read more...

   
 • 05.06.2024 19:53
  Fialova vláda prohrála soud s whistleblowerem , jemuž zrušila ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata Antonin JanUniverzita obnovila titul Dr. Honoris Causa Janu Baťovi. Nakonec to trvalo  73 let, ale je to pokrok. Jan A. Bata je nyní opět Dr. Jan A. Baťa.Bata logo

„Naše rodina je velmi potěšena zprávou o obnovení doktorského titulu Honoris Causa v oboru technických věd Jana Antonína Bati. Tento titul mu byl udělen za inženýrské úspěchy při výstavbě města Otrokovice, kdy pomocí vodních trysek byla srovnána hora a byl vybudován 50kilometrový systém kanálů (Baťův kanál), spojující  Českou republiku a Slovensko za účelem kontroly povodní na řece Moravě. Jsme vděční, že jeho úspěchy jsou stále součástí paměti národa.“

Jan A. Baťa: Nad Prahou zazněla modlitba za lidskou sounáležitost

 

Souvislosti: V boji proti nezaměstnanosti po recesi se Jan Baťa ujal klíčového úkolu přemístit horu  pomocí vodních paprsků a mohlo být založeno město Baťov (později přejmenované na Otrokovice). Rakouské mocnářství usilovalo o vytvoření kanálu na řece Moravě již více než 150 let. Byl to však Jan Antonín Baťa, kdo dokončil tento strojírenský zázrak v roce 1938 spojením kanálu o délce více než 50 kilometrů mezi Českou republikou a Slovenskem. Baťův kanál byl rozdělen čtrnácti mohutnými plavebními komorami, které se používaly k řízení záplav a umožnění plavby kanálem. Je dobře známo, že za éry Jana Antonína Bati byly vytvořeny desítky tisíc vysoce placených pracovních míst. Více než dvacet tisíc lidí bylo vzděláno na baťovských školách a podpořilo tak prosperitu regionu.

Poznámka: Příloha pochází z jedné z Baťových knih, které máme.

Slavnostní ceremoniál Dr. Honoris Causa Jana Bati v roce 1938 na následujícím odkazu:

Projev dr.h.c. Jana Antonína Bati 26.3.1938

 

John a Jana Nash

17. 11. 2020

Sdělení Nadačního fondu Jana Antonína Bati

P.S.

V roce 1947 byl v nepřítomnosti Jan Antonín Baťa odsouzen na 15 let za to, že se veřejně nepřihlásil k odboji proti nacistům. Finančně podporoval exilovou vládu Edvarda Beneše v Londýně a domácí odboj. Byl to jeden z největších vlastenců země. Do roku 2007 byl považován za zločince a kolaboranta. Až 18 let po sametové revoluci, byl v roce 2007 soudem uznán nevinným a plně rehabilitován. Řád bílého lva I. třídy, nejvyšší vyznamenání České republiky, obdržel 28. října 2019.

Do dnešního dne nebyl vrácen jeho potomkům majetek ani vyplacena náhrada podle Benešových dekretů.

V roce 1957 byl za své uskutečněné rozvojové projekty navržen na Nobelovu cenu míru. Navrhovateli byli vdova po americkém prezidentu Eleanor Rooseveltová a generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld. Jan Baťa se kandidatury vzdal ve prospěch brazilského kandidáta Mariana Candida Rondôna. 

Jedním z největších děl Jana Antonína Bati je most přes řeku Paraná, který spojuje brazilské státy Mato Grosso do Sul a  Säp Paulo. Na popud Jana Antonína Bati most vyprojektovali jeho inženýři. Výstavbu realizovala brazilská vláda.

Pozvání ke slavnostnímu otevření přišlo Janu Antonínu Baťovi v době, kdy byl již těžce nemocný. Zemřel 23. srpna 1965 v Brazílii právě v den, kdy se nový most slavnostně otevíral.

V rodinném archívu po něm zůstává na čtyřicet svazků hospodářských studií, úvah, cestopisů, románů a poezie.

Jan Antonin Baťa zachránil stovky židovských rodin před nacisty. Vysílal je jako zaměstnance do zahraničních továren firmy Baťa. Dodnes je to zamlčováno. Tisíce zachráněných životů a vděčnost zachráněných lidí je ocenění nejvyšší.

 

J.Š. 22.11.2020

* * *

Jan Antonin Bata Honoris Causa Degree - Restored

* * *

Ve Zlíně vzniká streetartové dílo, zachycuje baťovský fenomén

Nedaleko Baťovy vily ve Zlíně vzniká na stěně podchodu streetartové dílo, ve kterém jsou zobrazeni zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, jeho žena Marie, Jan Antonín Baťa a nechybí ani kolonie baťovských domků a baťovská hesla. Do výběrového řízení sympozia se přihlásilo osm umělců, každý zpracoval vlastní návrh. Autorem vítězného návrhu je Dalibor Vybíral. Vznik díla iniciovala Nadace Tomáše Bati, jde o první ročník Streetartového sympozia, řekla ČTK zástupkyně nadace Gabriela Končitíková. Nadace každoročně pořádá sochařské sympozium, letos však muselo být kvůli epidemii koronaviru a souvisejícím opatřením zrušeno. ČRo, 25.11.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)