Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Ulrichsgrün 1948Vážený pane Šinágle,

Ulrichsgrünmimochodem, Vaše příjmení se vyskytuje i v naší obci jako "Schinagl". Ale to není podstatné. Asi před rokem jsem na internetu narazil na píseň, která je v České republice zřejmě velmi populární. "Na Staré Mohelně" má velmi chytlavou a příjemnou melodii. Můj vlastní pátrání v této souvislosti ukázalo, že v českém pohraničí existuje pouze jedna vesnice nebo místo s tímto názvem. Obec Altmugl leží na bavorské straně asi 1 km od hranic a asi 3 km západně od Dillenbergu (česky Dylen) a 2 km severně od bývalé obce Neumugl. Ležela přímo na hranicích, a proto byla po válce zničen, když byli obyvatelé vyhnáni.

Neumugl aktuellNeumugl byl mimochodem vzdálen jen 1,5 km od našeho lesa, který byl zase 4 km od našeho statku a domu. Proto bylo až do zničení Neumuglu stálou praxí mého dědečka, že když měl práci v lese, šel do Neumuglu do hostince na oběd a cestou zpět si vzal s sebou český tabák, protože byl levnější a lepší. Se sázením a řezáním dřeva nám opět pomohli zemědělci z Neumuglu.

Ale to, že tak krásná a teskná melodie s textem o vojenské službě může být použita A TAK LÍBIVÁ v kontextu pohraniční služby - to mě velmi irituje. Během pohraniční služby bohužel nebyla bráněna suverenita České republiky, ale především Češi, ale také polští a východoněmečtí občané, kterým bylo zabráněno v útěku na svobodu a podle mých informací bylo zastřeleno více než 300 osob.

Bohužel se mi nepodařilo najít fotografii Neumuglu z doby, kdy ještě existoval, pouze současný stav divočiny. Našel jsem však fotografii Ulrichsgrünu, další vesnice na severu.

Moje rodina byla vždy na "bavorské straně" Egerlandu (Chebska). Pro mě je to "jen" ztráta sousedství, a protože jsem se historií intenzivně zabýval, cítím především lítost.

Ale jak se bude na zásadní skutečnost zničených vesnic a kultury vzpomínat za 100 nebo 200 let?

V bezprostřední blízkosti mé rodné obce bylo ve středověku husity zničeno několik vesnic. S touto úrovní informací v 70. letech 20. století nebyly mé první myšlenky na "Česko" příjemné, ale asociovaly mi násilí a destrukci - obávám se, že jsem v tom nebyl sám.

 

Pozdrav

Herbert Kraus

***

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)