Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 09.04.2024 07:03
  A businessman from the USA wrote to me I don't know anyone ...

  Read more...

   
 • 09.04.2024 06:59
  Napsal mi podnikatel u USA: Neznám nikoho dalšího, kdo by ...

  Read more...

   
 • 08.04.2024 18:19
  Zdravim, pane Šinágl Ještě si někdo myslí, že ČR je právní ...

  Read more...

   
 • 08.04.2024 11:05
  Politici jako pokusné osoby Psychologie ovlivňuje chování ...

  Read more...

   
 • 07.04.2024 07:50
  Jenom mi stále chybí GENERÁLSKÁ policejní odpověď na triviální ...

  Read more...

   
 • 06.04.2024 13:54
  V roce 2050 bude bílých Evropanů v Západní Evropě, vzhledem k ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Reagan Roland a vlajkaRonald Reagan pronesl před šedesáti lety projev, který nesl název „Je čas si vybrat“. Není na něm nutné měnit ani hlásku a mohl by zaznít i dnes. „Bože, dej nám moudrost pravdu rozpoznat, odvahu se pro ni rozhodnout a sílu ji prosadit.“ Odvaha chybí, síla je dobrá leda tak na prosazení cenzury, a pokud zbyla moudrost, bojí se cenzury.

Většinu svého života jsem byl demokratem. Ale v poslední době jsem se rozhodl změnit kurz. Říkají nám, že nikdy jsme se neměli tak dobře.

Daně a daně

Ale mám nepříjemný pocit, že tato prosperita není něco, na čem bychom mohli stavět naše naděje do budoucnosti. Žádný národ v historii nepřežil daňovou zátěž, která dosáhla třetiny ekonomiky. To je otázka těchto voleb. Zda věříme své schopnosti vládnout si sami nebo opustíme ideály americké revoluce a uznáme, že malá skupinka intelektuálních elit v dalekém Washingtonu může plánovat naše životy lépe, než bychom to dokázali my sami. Používají slova jako „velká společnost“. Motivace ziskem je nemoderní. Musí být nahrazena motivací, kterou přinese sociální stát. V prvé řadě odmítám, aby poslanci jako zástupci lidu nazývali mě a vás, svobodné muže a ženy této země, masou. To je výraz, který v Americe nepoužíváme.

Nespoutaná moc

Nespoutaná moc centrální vlády byla přesně tou věci, kterou se zakladatelé USA snažili omezit. Věděli, že vláda věci nekontroluje. Vláda nemůže kontrolovat ekonomiku bez toho, aby kontrolovala lidi. Věděli, že když to bude vláda dělat, musí se uchýlit k použití síly. A také věděli, že nad rámec svých legitimních funkcí nedělá stát nic tak dobře a efektivně jako soukromý sektor.

Existuje tolik lidí, kteří nemohou vidět tlustého muže vedle muže tenkého, aniž by dospěli k závěru, že ten tlustý zneužil toho tenkého. Tak chtějí vyřešit všechny lidské mizérie za pomoci státu a státního plánování. Ale je-li státní plánování a sociální stát řešením, a už ho zažíváme téměř 30 let, neměli bychom po státu chtít, aby nám jednou za čas složil účty? Neměli by nám říkat, o kolik klesl počet lidí, kteří potřebují pomoc?

Opak je pravdou. Každý rok se požadavky zvyšují. Prostým vydělením výdajů na boj s chudobou počtem chudých domácností dospějeme k závěru, že každá rodina by měla dostat 4 600 dolarů za rok. Ale dostane pouze 600. Zdá se, že někde musí být nějaká vysoká režie.

Stát se dobrovolně nezmenší

Žádný stát se nikdy dobrovolně nezmenší. Takže vládní programy, jakmile jsou jednou spuštěny, nikdy nezmizí. Ve skutečnosti je vládní úřad něco, co má na celé zeměkouli nejblíže k věčnému životu.

Tyto rychle se množící úřady se svými tisíci regulacemi nám už sebraly mnoho ústavních svobod. Stát nepotřebuje vyvlastňovat nebo zabavovat soukromý majetek, aby na lidi uvalil socialismus. Jaký to má význam, když máte vlastnické právo ke svému obchodu nebo majetku, ale stát rozhoduje o životě a smrti takového obchodu nebo majetku? Stát už nástroje má. Může vás popotahovat kvůli předpisu, který si vybere. Každý podnikatel má svoji historku o státní buzeraci.

Myšlenka, že stát se odpovídá lidem, že neexistuje žádný jiný zdroj moci než svobodní lidé, je stále nejoriginálnější myšlenka v dlouhé historii mezilidských vztahů.

Pozn. autora: Rytíři od kulatého stolu ve filmu říkají: Bože, dej nám moudrost pravdu rozpoznat, odvahu se pro ni rozhodnout a sílu ji prosadit. Odvaha chybí, síla je dobrá leda tak na prosazení cenzury, a pokud zbyla moudrost, bojí se cenzury.

To je současnost.

Celý článek>

***

Politici ztěžují poctivou práci druhým, sami neodejdou

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)