Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá čvn 21 @20:00 -
Žebrák: 70 let hvězdárny
so čvn 22 @08:00 -
5. HUDLICEFEST 2024
po čvn 24 @09:00 -
KS Zlín: Vražda ve Slopném
st čvn 26 @13:00 -
ODROČENO: OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů
út čvc 16 @13:00 -
OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů
st čvc 17 @12:45 -
MS Praha: Dubovcová versus MZV ČR

Nejnovější komentáře

 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:23
  Jsem zvědavá, jaké dopady to bude mít na soudkyni a další ...

  Read more...

   
 • 14.06.2024 08:49
  Naši vládní politici jdou ve stejných stopách jako pokrokářští ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata_TomasO obchodu a podnikání vůbec: „Nechci pracovat v obchodě s lidmi, kteří pohlížejí na obchod jako na příležitost k rabování, kteří v něm chtějí rabovat 10 – 20 roků a pak utéci a trávit z kořisti. Já chci pracovat v obchodě jen s lidmi, kteří se odhodlali v něm setrvat až do smrti, kteří si obchodní službu zvolili za své celoživotní povolání. Slušné živobytí taková služba zabezpečí každému.“

Snad každý Čech ví, že kdysi za 1. republiky existoval ve Zlíně proslulý a často připomínaný podnikatel toho jména. Ale o skutečné tvůrčí síle, jíž proměnil vesnici s 2.600 obyvateli v proslulé světové hlavní město obuvi, ví u nás snad jen pár desítek lidí. Ještě méně lidí si v humbuku levicového štvaní a demagogie dokázalo a dokáže uvědomit ten jeho geniální počin, že on vytvořil to, o co marně usilovali bolševici vražděním, Gulagy a rozkulačováním. Beztřídní společnost.

Něco si o osobě Tomáše Bati řekněme u příležitosti 81. výročí jeho smrti při havárii jeho letadla v Otrokovicích. (Byl prvním podnikatelem velkého formátu, jenž používal letadla k pracovnímu cestování.)

V tomto článku nebudeme vypočítávat miliony měsíčně vyráběných párů bot, ani desítky druhů závodů zde i ve světě, desítky tisíc zaměstnanců, tisíce prodejen a rodinných domků. Ano, je to vše ojedinělé, nesmírně zajímavé, velmi poučné a ohromující. To si zatím necháme na jiné příležitosti. Vedle ostatního neustálého tvořivého budování hmotného, ale především sociálního, je to vše jen pěna na sklenici piva.

Několik kapitol věnujme výrokům Tomáše Bati. Ty ho představí lépe, než mnohomluvné chvalozpěvy. Citáty jsem našel pěkně pohromadě v knize slovenského autora Marka Kudzbela „Baťa hospodársky zázrak“.

Financování koncernu:

Náš závod, jakkoli je v knihách zapsán na jméno jednotlivce, t. č. na jméno moje, přece je v skutečnosti závodem družstevním. Skládá se ze samých drobných podnikatelů, kteří mají účast na výnosu svého oddělení a jsou kapitálově na závodu zúčastněni. Již nyní jsou naši zaměstnanci největšími věřiteli závodu a jejich kapitálová účast roste každým dnem. Nebude dlouho trvat, co většina zaměstnanců bude tichými společníky závodu. Zásadou mého podnikání jest učiniti ze svých zaměstnanců kapitalisty.

Vybudování dnešní velikosti podniku:

Přete si, abych vám řekl, jak jsem vybudoval náš podnik až k jeho dnešní velikosti. Při své práci neměl jsem na mysli vybudování závodu, ale lidí. Vybudoval jsem člověka, aby byl výkonnějším a lépe sloužil zákazníkům, a on potom vybudoval závod.

Obchod (myšleno podnikání vůbec):

Nechci pracovat v obchodě s lidmi, kteří pohlížejí na obchod jako na příležitost k rabování, kteří v něm chtějí rabovat 10 – 20 roků a pak utéci a trávit z kořisti. Já chci pracovat v obchodě jen s lidmi, kteří se odhodlali v něm setrvat až do smrti, kteří si obchodní službu zvolili za své celoživotní povolání. Slušné živobytí taková služba zabezpečí každému.

Nákup a prodej:

Nakupuji draho, prodávám lacino. (T.B. zde cituje arabského obchodníka).

Organizace výroby:

Na řízení závodu jest zúčastněna velká většina lidí vněm zaměstnaných. V čele každého malého oddělení jest muž, vedoucí oddělení, na jehož účet a odpovědnost se v tom oddělení pracuje. Jeho způsob práce a jeho postavení jest do jisté míry podobno práci nájemce, podnikatele, který pracuje pronajatými kapitály, (dílnou, stroji, energií, výrobními pomůckami atd.) na výrobku systémem zušlechťovacího řízení. O zisk z provozu této dílny se dělí tento podnikatel s nejpřičinlivějšími zaměstnanci dílny a se správou závodu. Vzájemný poměr a spolupráci jednotlivých oddělení upravují vzájemné obchodní smlouvy. Při zadávání a předávání prací počínají si tato oddělení jako cizí podniky.

Cena výrobků:

Služba veřejnosti se při tvorbě ceny projevovala tím, že stanovená cena byla tak nízká, aby byl jen minimální zisk z prodeje jednoho páru, a uspokojivý při velkých stotisícových sériích.

 

7. 7. 2013 Stanislav Vrbík, Zlín

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

+1 #4 Jaroslav Mencl 2013-07-11 07:02
Přátelé, je to ještě horší, než si myslíme.
V osobnostech pánů Tomáše a Antonína Bati jsme měli v historii vzniku demokratického státu ČSR v srdci Evropy otevřenou cestu ke stabilitě národního hospodářství a lidské pospolitosti.
O tom, jak to ve skutečnosti všechno bylo se dočtete v knize od Miroslava Ivanova " Sága o životě a smrti Jana Antonína Bati a jeho bratra Tomáše. Jarda Mencl
+9 #3 Milan 2013-07-09 16:20
To je všechno pravda. Ale je jí jenom méně než polovina. Stačí si uvědomit, ve kterém roce Tomáš Baťa zahynul - 1932! Továrnu po něm koupil a převzal jeho nevlastní bratr Jan Antonín Baťa a ten teprve vybudoval tu obrovskou fabriku, včetně mrakodrapu, kanálu do Ratíškovic, ateliérů, ZPS. Po válce mu to co bylo v CSR znárodnili a o zbytek mimo ČSR ho připravil jeho nevlastní synovec Tomáš Baťa junior. Proto mu taky nemohli po Plyšákovi nic vrátit (Tomáši Baťovi jr.), protože mu to nikdy nepatřilo a on to moc dobře věděl. Tak to jenom pro pořádek. Jak milí čtenáři vidíte, nekradlo se jenom po revoluci ale i před tím a to v nejvyšších podnikatelských kruzích. On si totiž Tomáš Baťa jn. vzal za manželku dceru správce akcií firmy Baťa ve Švýcarsku no a potom už to šlo ráz na ráz. Stačilo se asi 15 let soudit.... Ach jo.
+2 #2 baci 2013-07-09 06:04
BPF dnes EU CSF fondy
+3 #1 Pavel Šenkyřík 2013-07-08 13:41
Z počátku ševcovské aktivity rodiny Baťů se stal ve své době největší výrobce bot na světě. Nebál se postavit do čela průvodu na Svátek práce - 1.máje.Ti,co rodinu okradli sledovali průvod z vyvýšeného místa a je jisté,že kdyby se postavili v době nedávno minulé do čela průvodu,tak po jeho ukončení by zůstali ležet ušlapaní.Psalo by se,Gottwaldovem prošel jásající průvod dělníků,rolníků a pracující inteligence.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)