Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Cinoherak UnLDnes má projev na setkání sudetských Němců v Mnichově ministr kultury ČR Daniel Herman

Víte lidi, co je zvláštní? Tehdejší komunističtí vládci Činoherní studio (ale ani Hanácké divadlo v Prostějově, později HaDivadlo v Brně, Husu na provázku v Brně nebo Divadlo Na okraji v Praze) nikdy nezakázali!!! To ti noví - mafiánští kapitalisté z vekslu  - ANO.

… Maryša, Ronja, dcera loupežníka, Zkrocení zlé ženy, Dům Bernardy Alby, Revizor, Soukromá vichřice - to není podbízivý repertoár. Jenomže se tu hrály a hrají také Les divokých sviní o osudu Sudet, Byly jsme tam taky o ženách v kobkách žalářů 50. let, 32 hodin mezi psem a vlkem o poválečných popravách Němců bez soudu dodatečnými hrdiny rudých gard... A Ibsenův Nepřítel lidu, ale v kontextu dnešního politického gaunerství. Právě tato část repertoáru příliš vybízí k přemýšlení, a to už se zase nehodí. Situace v Ústí nad Labem předznamenává restrikce a dohled nad kulturou vracející Česko už zase k chorovodům podle mocenských not. Není třeba cenzura, to je „nedemogratické“, stačí uprostřed fiskálního roku škrtnout divadlu pár milionů. Však oni zkrotnou! …

Mají nakradeno, naloupeno, našizeno, nalobbováno. Jejich stíhání - doufejme - konečně začíná, i když jich hodně s láskou a vděčností  zachránil tata Klaus.  Sever Čech je dokladem, že se po kotrmelcích od KSČ přes ODS nebo ČSSD a nebo přes jiné partaje sloužící jako výtahy k moci cítí ti stárnoucí ideologové a jejich svazáčtí následníci už zase natolik silní v kramflecích, že si uzurpují moc, kterou "demograticky" jejich bratrstva kočičí pracky uchvátila. Také vás jako mě často napadá, že vlastně důvěryhodnější (nebo aspoň průhlednější) jsou vedle těch kariéristických partajních cestovatelů ti, kdo zůstali v KSČM?! Ne že bych si je přál u moci...

Možná se do výběrového řízení na novou divadelní příspěvkovou organizaci v Ústí nad Labem přihlásí nějaký bláhový absolventský ročník DAMU či JAMU.

Čeká je rychlá cesta do deziluze? Konkrétně:   Ústečtí (h)radní páni budou určovat, s kým smlouvu uzavřou a kým ne! Divadlo nebude mít ani vlastního tiskového mluvčího. Komunikace s médii se povoluje jen prostřednictvím tiskového oddělení radnice! Hrát nějaké rýpavé hry znepříjemňující naše tloustnutí z nakradeného - postaráme se, aby takové v repertoáru nebyly!

POHŘBÍVÁNÍ aneb Zítra se bude pohřbívat všude - jmenuje se hra Blanky Fišerové. Hrají ji ve Slováckém divadle.

(Důkladnější rozbor té inscenace obdržíte v březnové Kritikově žni.)  Pohřbívání je o konci divadla v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Radnice rozpustí herecký soubor a v rámci udržitelného snižování kvality se ujmou umělecké práce primátor, jeho náměstci a úředníci. Napsal jsem před měsícem, že je to hra mírně futuristická.  Už ne.

Ředitele Slováckého divadla Igora Stránského vyřadili hradišťští konšelé z výběrového sboru na nového ředitele. Mě už před lety vyřadil známý pražský sportsman-alpinista Pavel Bém z grantových a výběrových komisí, když jsem si dovolil odmítnout jeho laskavost mocí stát s hlasem poradním u výběrového řízení na ředitele Městských divadel pražských. To písemné odmítnutí jsem poskytl redaktorovi MF DNES - chtěl mě činit za výběr ředitele spoluzodpovědným. A on to mé odůvodněné odmítnutí  poctivě otiskl, čímž jsem se zpronevěřil společné magistrátní věci...

Přátelé, česká cesta od Brěžněva k Putinovi (ti razantnější chtějí rovnou Lukašenka) zdárně pokračuje.

Smutně

Jiří P. Kříž

P.S.

I osud mé reportáže, kterou vám posílám v příloze -  z jednoho dne posledního činohéráckého týdne -  je zvláštní.

Napsal jsem první verzi materiálu Činohérák končí. Editorka reagovala hysterickým záchvatem, že nás bude žalovat ústecká radnice, a že nás bude žalovat Amazon - a to ona si na triko neveme. Kázala mi napsat verzi druhou.

Pánbů ale přece jenom je. A jestli není, měl by být.

To není z hlavy mé, nýbrž Skácelovy. To byl velký český básník, podotýkám pro studenty nymburského gymnázia. Nějakým řízením osudu odešla mezitím, co jsem pilně po nočním návratu (1:15 h.) z ostravského divadla a psaní recenzní glosy do 4:15 nad ránem psal tu druhou verzi materiálu Činohérák konči od 4:20 do 6:00 ráno, tak tedy mezitím odešla do tiskárny verze první. Ta vyšla v Právu v pátek 28. března. Takže samizdatovou se stala nakonec vlastně verze druhá. Autocenzurovaná.

Abyste, vy mladší, pochopili, co to je autocenzura, posílám verze obě. A připojuji fotku, že jsem vlastně ani v jedné z těch verzí nelhal. "Takovy to bude,"  říkával Bébin čili normalizační profesor muzikologie Jiří Vysloužil.

A tu březnovou žeň (šeň) pošlu do konce týdne, abych vás na Apríla nezahltil. Na to Činoherní studio si udělejte chvilku času. Zaslouží si to. Bylo to moc dobré divadlo. A už nikdy nebude.

PROSBY:

Rozešlete toto MEMENTO MORI svým přátelům a kamarádům. Je venkoncem varovné. Nic ještě neskončilo. A vy, kterým bylo přeposláno, chcete-li se stát zrnkem dvoutisícihlavého adresáře DIVADLA (posílám mu jednou za měsíc všechno v divadlech zhlédnuté a chlubě dodávám, že toho stihnu víc než Divadelní noviny), stačí napsat řádek. Pošlete to někdo prosím ústecké radnici, jejím tupým vládcům. Už od časů moravisticky hnutého Jana Kryčera, valné hromady, ministra a ředitele Telecomu v jedné osobě Karla Dyby a brněnského primátora Jiřího Horáka mě nikdo nežaloval. Všichni chtěli milión a vysoudili - h(nic). Pardon, Horák omluvu nomparellem.

* * *

P.S.

Právě dnes má projev na setkání sudetských Němců v Mnichově ministr kultury ČR Daniel Herman. Obávám se, že česká média budou o jeho vystoupení mlčet. Věřme, že se o skandální situaci v ČK bude zajímat a účinně jednat. Od nositele nejvyššího sudetoněmeckého vyznamenání, Karlovy ceny, Petra Uhla se toho jistě nedočkáme. Žádnou viditelnou veřejnou aktivitu ve věci sudetských Němců jsem u něho v ČR dosud nezaznamenal. Už vůbec jí neočekávám od jeho manželky ombudsmanky Anny Šabatové. Ta bude jen poslušným nástrojem, proto byla zvolena. To co vadilo a překáželo smysluplné práci jejímu předchůdci Pavlu Varvařovskému, jí zcela jistě vadit nebude.

 

Jan Šinágl, 3.4.2014

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (8 Votes)
Share

Komentáře   

+1 #2 Jan Šinagl 2014-04-11 10:04
Včera byla v Lucerně vynikající debata na téma voleb na Slovensku a v Maďarsku za účasti slovenských hostů. Skvěle moderoval Štefan Hrib. Pořádalo Forum Karla Schwarzenberga. Na hloupou kritiku jednoho diváka na adresu knížete jsem reagoval, byť ne se vším se s ním ztotožňuji: „Usíná, ale nikdy nespí a nemusí být buzen. Vždy odpovídá věcně, archaickou, ale krásnou, zapomenutou češtinou. Mnozí politici neusínají, ale bylo by lépe, kdyby raději spali a mlčeli. Mají možná „lepší“ češtinu, ale neříkají vůbec nic.“ Po zpracování zvukového záznamu zveřejním celou debatu.
-2 #1 Richard Kluzák 2014-04-10 22:50
Nemělo by se zapomínat na emisara nejhorších a nejagresivnější ch skupin Sudetských Němců, Rakušáka, šišlajícího a slintajícího Karla Schwarzenberga, který je nebezpečím pro českou demokracii.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)