Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

ne čvn 16 @13:00 -
Přerov: 79. výročí masakru na Švédských šancích
pá čvn 21 @20:00 -
Žebrák: 70 let hvězdárny
so čvn 22 @08:00 -
5. HUDLICEFEST 2024
po čvn 24 @09:00 -
KS Zlín: Vražda ve Slopném
st čvn 26 @13:00 -
ODROČENO: OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů

Nejnovější komentáře

 • 14.06.2024 08:49
  Naši vládní politici jdou ve stejných stopách jako pokrokářští ...

  Read more...

   
 • 13.06.2024 12:29
  „Žádné morální zábrany“. Spekulanti útočí na majitele podílů ...

  Read more...

   
 • 10.06.2024 16:07
  Půlroční angažmá se po návratu domů vydávalo za velký úspěch ...

  Read more...

   
 • 08.06.2024 14:56
  Tolik k „úžasné práci Covida“ Berseta, bezcharakterníh o ...

  Read more...

   
 • 08.06.2024 14:50
  Soviel zum "wunderbaren Covid-Job" des Charakterlumpen Berset ...

  Read more...

   
 • 07.06.2024 09:38
  Masakr práva ve Zlíně pokračuje a organizovaný zločin kvete.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Kongo zoldneri

12. 3. 2004: Zabránění vývozu konfliktních diamantů v Konžské demokratické republice. Zajímavý dokument ke konfliktu v Kongu - diamanty a pašování zbraní. Trojúhelník výstižně popisuje situaci. V Kinshase kdysi sloužil i současný velvyslanec České Republiky v Maroku Viktor Lorenc

* * *

 Brutální masakr v Kongu: Znásilňovali, sekali hlavy. 21 mrtvých, většinu lidí rozsekali

* * *

Zpráva Amnesty International. Na  konci je zmíněná i Česká republika - export zbraní. Přitom Kongo je na seznamu OSN i EU zakázaných zemí! J.Š.

* * *

Podle nového výzkumu, který dnes vychází, proudí do afrických oblastí Velkých jezer zasažených konflikty velké množství zbraní a střeliva z Balkánu a východní Evropy. Přeprava pokračovala do Konžské demokratické republiky (KDR) navzdory mírovému procesu zahájenému v roce 2002 a zbrojnímu embargu OSN.

Amnesty International v podrobné studii odhaluje úlohu, kterou hrají obchodníci se zbraněmi, zprostředkovatelé a přepravci z mnoha zemí včetně Albánie, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, České republiky, Izraele, Ruska, Srbska, Jihoafrické republiky, Velké Británie a USA. Studie sleduje dodávky zbraní a střeliva vládám Demokratické republiky Kongo, Rwandy a Ugandy a jejich následnou distribuci ozbrojeným skupinám a milicím ve východní části KDR, které byly zapojeny do krutostí rovnajících se válečným zločinům a zločinům proti lidskosti.

„Miliony lidí již během sedmi let konfliktu v Demokratické republice Kongo přišly o život. Ozbrojení muži stále znásilňují, rabují a zabíjejí civilisty - jak dodávky zbraní pokračují. Pokud mezinárodní společenství, OSN a sousední státy toto nezastaví, křehký mírový proces se zhroutí s katastrofálními důsledky pro lidská práva,“ uvedl Kolawole Olaniyan, ředitel afrického programu Amnesty International.

Nová zpráva Demokratická republika Kongo: Ozbrojení východu dokumentuje důkazy o tom, že během celého mírového procesu v KDR byla poskytována vojenská pomoc od agentů blízkých Rwandě, Ugandě a vládám KDR, ozbrojeným skupinám a milicím ve východní části KDR . Zpráva také poskytuje důkazy o pokračující úloze ruského obchodníka se zbraněmi Victora Bouta a jeho blízkých spolupracovníků využívajících místní operátory, kteří tajně vyzbrojili všechny strany konfliktu v KDR.

Další vojenská pomoc a převody zbraní dokumentované ve zprávě zahrnují:

Rwanda

 • • Až 400 tun převážně přebytečného střeliva kalašnikova přepraveného z Albánie a Srbska do Rwandy se zapojením izraelských, rwandských, jihoafrických a britských společností mezi koncem roku 2002 a polovinou roku 2003, následovaných dalšími lety z východní Evropy v polovině roku 2004;
 • • Další zakázka na 130 tun přebytečných zbraní a střeliva z Bosny schválená vládou USA v listopadu 2004 na pozadí nových dohod o vojenské pomoci USA pro Rwandu;
 • • Trvalá vojenská podpora Rwandy ozbrojeným skupinám v KDR, zejména RCD-Goma, spojená s vykořisťováním přírodních zdrojů země.

DRC

 • • Existence dohod o zbraních za diamanty zahrnujících vládu KDR a společnosti v České republice, Izraeli a na Ukrajině;
 • • Důkazy v roce 2004 o síti obchodu se zbraněmi spojující KDR a Libérii zahrnující mezinárodní nákladní společnosti;
 • • Převod více než 200 tun zbraní do provládní ozbrojené skupiny v severním Kivu místní společností využívající letadla od jihoafrické firmy dodávající mírové síly OSN v roce 2003.

Uganda

 • • Ugandská vláda neohlásila OSN dovoz zbraní a střeliva z Chorvatska a Slovenska v hodnotě přes 1 milion USD v roce 2002;
 • • Dary vojenských vozidel z Číny v roce 2002 a pokusy ugandské vlády dovážet více zbraní z Izraele v roce 2003;
 • • Důkazy o tom, že ugandské vojenské orgány opakovaně dodávaly zbraně, střelivo a vojenskou podporu ozbrojeným opozičním skupinám ve východní části KDR v letech 2003 a 2004, zejména skupinám kontrolujícím oblasti těžby zlata v KDR a obchodní cesty.

„Mezinárodní toky zbraní do regionu byly směrovány mocnými agenty blízkými vládám Konžské demokratické republiky, Rwandy a Ugandy různým ozbrojeným skupinám a milicím ve východní části Konžské demokratické republiky, které praktikují loupežnictví a projevují malý nebo žádný respekt k lidským právům,“ řekl Brian Wood, výzkumný manažer Amnesty International pro obchod se zbraněmi a bezpečností

Amnesty International vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby obnovila a posílila embargo OSN na vývoz zbraní do KDR a uvalila přísná omezení nebo embarga na jakýkoli stát, u kterého se zjistí, že vyváží zbraně do ozbrojených skupin nebo milicí v KDR. Rada musí zajistit, aby všechna letiště ve východní části Konžské demokratické republiky byla 24 hodin denně monitorována specializovanými inspektory OSN a aby byla všechna letadla, u nichž bylo zjištěno, že přepravují nelegální náklad zbraní, uzemněna.

Organizace rovněž vyzývá všechny státy, aby zajistily, že porušení zbrojních embarg OSN budou závažným trestným činem, a aby prošetřily všechny důvěryhodné zprávy o nelegálních převodech zbraní. Státy dodavatelů uvedené ve zprávě by měly vyšetřit, zda nebyly porušeny nějaké zákony a zda jsou jejich systémy vývozu zbraní dostatečně přísné a v souladu s mezinárodním právem.

Amnesty International požaduje, aby smlouva o obchodu se zbraněmi přísně kontrolovala převody všech konvenčních zbraní a zabránila jejich zneužití k závažnému porušování lidských práv.

Kopie zprávy, Demokratická republika Kongo: Ozbrojení východu, naleznete na adrese: http://web.amnesty.org/library/index/engafr620062005

https://reliefweb.int/report/democratic-republic-congo/democratic-republic-congo-illegal-arms-exports-fuelling-killings

* * *

Daesh zorganizoval v Beni „velký útěk“

J.Š. 23.10.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)