Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 20.04.2024 12:42
  Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

  Read more...

   
 • 19.04.2024 18:09
  Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

  Read more...

   
 • 19.04.2024 16:56
  Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 14:44
  Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 10:42
  Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 08:11
  Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Porsche Muzeum Vratislavice 111116Rodný domek legendárního automobilového konstruktéra byl otevřen jako muzeumPorsche Ferdinand

V pátek 11.listopadu 2016 byl otevřen pro veřejnost renovovaný rodný dům Porscheho. Narodil se ve Vratislavicích nad Nisou, přibližně 3,5 km jihovýchodně od centra Liberce. V minulosti opakovaně přestavovaná budova byla zvnějšku uvedena věrně do původního stavu. Myšlenka na obnovení historického domu do původního stavu a zpřístupnění veřejnosti vznikla v automobilce Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ta historickou budovu, kde se Ferdinand Porsche narodil 3.září 1875, zakoupila v roce 2011. 

"Uvedli jsme dúm do původního stavu, i když by bylo pravděpodobně snazší budovu strhnout znovu postavit," řekl mluvčí Škody Vítězslav Kodym.

V rodném domě slavného a světoznámého autokonstruktéra jsou tři místnosti. V nich se působivě informuje o vývoji a vynálezech českého průmyslu a o životě a díle toho konstruktéra automobilů. Moderní komunikace s exponáty nabízí návštěvníkům iPad (elektronický tablet), který zprostředkuje pro návštěvníky požadované údaje - fotografie a krátká videa.

Skutečným vrcholem výstavy je jistě replika modelu vozu "Porsche Lohner Semper Vivus", na jehož vývoji se Ferdinand Porsche podílel. Byl vybaven benzínovým motorem a elektromotorem. Na výstavě v Paříži roku 1900, Lohner-Porsche získal mnoho uznání a ocešnění. 3,40 m dlouhý a 1,85 m vysoký, čtyřmístný, s elektricky poháněnými předními koly, byl první hybridní automobil na světě. Řízení vozu byla vždy těžká práce. Ferdinand Porsche je také známý jako tvůrce „Brouka“. VW-Brouk model byl vyráběn v letech 1938-2003. Do června 2002 s více než 21,5 miliony kusů, byl nejprodávanějším automobilem na světě.

"Je to nádherný dům a jsem rád, že ho tady máme. Těší mne, že muzeum bylo založeno a věříme, že přitáhne turisty," uvedl starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka.

Ve dvoře je k dispozici kavárna v moderním stylu a obchod se suvenýry, kde si návštěvníci muzea mohou zakoupit suvenýry po prohlídce. Muzeum je otevřeno o víkendech - od pátku do neděle - od 9:00 do 17:00 hod.

http://www.tschechien-online.org/blog/ferdinand-porsche-hat-maffersdorf-eigenes-museum-14112016-18024

Překlad J.Š.

* * *

Z rodného domu Porscheho ve Vratislavicích zůstaly jen zdi

Připomínám, že kdysi zastupitelstvo města odmítlo Muzeum Ferdinanda Porsche vybudovat. Stačila k tomu jedna fotografie, kterou objevil na internetu komunistický zastupitel se slovy: „Nebudeme stavět muzeum fašistovi.“ Pan Porsche stál u auta společně s Hitlerem. Vskutku soudružská zásadovost! Kdo se vyfotí s Hitlerem je hned zločincem. Hlavně když komunisté masovému vrahovi Stalinovi posílali jako dar své Tatraplány… Od té doby se Vratislavícím nad Nisou přezdívá „ÚDH“ – údolí dutých hlav. Doufejme, že už radnici opustily, poté co zdravý rozum zachránila Škodovka. Mimochodem původně, když se VW dozvěděl o myšlence vybudování Muzea svého zakladatele, poslal do Vratislavic nad Nisou tři monoposty. Po zákazu radnice je opět odvezl s poznámkou v tisku: „Vidíte, Porsche je vždy nejrychlejší.“

Mimochodem, zaznamenali jste ten „obrovský“ zájem médií…?! Jak malí jsme ve své malosti, když máme možnost světu alespoň jednou ukázat opak…

Národ, který neuznává vlastní velké, zůstává malým a hříčkou mocných světa. Ferdinand Porsche by si s Baťou rozuměli. Oba byli Bohemianové, skvělým „produktem“ země a staletého soužití obou národností.

 

Jan Šinágl, 14.11.2016  

P.S.

Děkuji panu Bolechovi za upozornění na chybu v názvu města. Zmátl mne jednoslovný německý název Maffersdorf. J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Share

Komentáře   

+1 #1 Jirka Bolech 2016-11-15 09:25
V článku převládá označení místa rodného domu Ferdinanda Porsheho jako Vratislav. Ve skutečnosti se jedná o Vratislavice (nad Nisou), liberecký městský obvod s vlastní samosprávou, vratislavice.cz , jak je na několika místech článku, nejspíše zkopírovaných z jiného zdroje…

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)