Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 29.02.2024 10:44
  Soud hodlá zkoumat středověké podmínky v českých věznicích. Pozdě ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 10:19
  Sokol wurde Opfer eines raffinierten Bank- und Kreditbetrugs ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 09:23
  Válečné výdaje spolknou 40 procent rozpočtu Ekonom podotkl, že ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 08:42
  Od 1. listopadu 2023 se Respekt od Economie osamostatnil.

  Read more...

   
 • 28.02.2024 19:32
  Zkorumpované vedení Sokola je jen další ukázkou mravního ...

  Read more...

   
 • 28.02.2024 19:27
  Starostka Sokola Moučková by měla ve funkci skončit, míní ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

LN ON Hedvabna steska 280119Na německé veřejnoprávní ZDF dne 19.ledna vysílali další z dílů o budování činské Hedvábné stezky. Dost varující v porovnání s tím, jak o ní informují česká média a prozemanovské kruhy. Čína tvrdí, že z ní budou profitovat všichni, ale reportáž ZDF ukazuje něco zcela jiného. Jde o projekt získání moci a vlivu v dosud nikdy nevídaném rozsahu v dějinách a cílenou snahu zásadně změnit politickou mapu světa. Zasahuje až do Afriky a dokonce i Antarktidy. Něco takového  svět ještě nezažil.

Čína se doslova sápe po Západu, od Kirgistánu po německý Duisburg. Číňané staví podél starých obchodních cest s mamutími investicemi silnice, železnice a zdroje zásobování energiemi. Chystají se ovládnout celý svět. V Pákistánu staví školy, na Srí Lance přístav a letiště. Projekt se týká 65 zemí a skoro 2/3 obyvatelstva světa. Jde o infrastrukturu, pracovní trhy a moc. Největším investičním programem dějin rozšiřuje Čína svůj vliv na celý svět.

Číňané jsou rychlí, aktivní, mazaní, často vypadají, že nic nedělají, ale vše mají dokonale promyšleno a poté tvrdě udeří. Jsou neúprosní. Je to otázkou politiků EU co Číně ještě dovolí. Iluze je myslet si, že se tento projekt Německu vyhne – v Duisburgu to už začíná.

Masivně investují i ve Francii, např. i zkupováním tradičních vinic včetně zámků. V Kirgistánu chtěli znovuotevřít po Sovětech zlatý důl – Kirgistánci se bránili. V dole má být ještě cca 45 tun zlata a je silně kontaminován chemickými sloučeninami, kterými bylo zlato těženo. Číňany vyhnali. Potřebují pro svůj život přírodu, čistý vzduch a vodu, ne nové fabriky a obchody. 

Na Srí Lance uplatili miliardou dolarů místního vládce, aby ovládli přístav a přístup k indickému oceánu. Ten nechal postavit čínskými firmami za čínské peníze letiště, kde už 5 let žádné letadlo nepřistálo, ale personál chodí každý den normálně do „práce“. Též postavili moderní nemocnici, kde se nikdo neléčí.

Na hrubé práce svážejí Číňané dělníky různých národností, se kterými zacházejí jako s novodobými otroky, kdy dělníci pochodují na pracoviště stylem připomínající pracovní tábory totalitních režimů.  

Některé země doufají v hospodářský zázrak jako v Číně např. Kazachstán, Kirgistán, Pakistán, Omán, nebo Srbsko. Reportéři zaznamenali i mnohé zklamané naděje, vztek a hněv. Je to všechno o čínských ambicích a aspiracích. Jak řekl jeden mladý vědec z Maďarska: "Číňané mluví o "win-win" znovu a znovu, ale tím myslí jen to, že Čína vyhraje dvakrát." 

Nová Hedvábná stezka je nejhlasitějším signálem, že Čína chce hrát jinou roli ve světě. Považuje se za světovou moc. Čínská strana a vůdce strany Xi Jinping chce rozvinout sílu a vliv Číny a vést zemi k jakési renesanci, kde byla vždy vidět od imperiálních časů - jako Říše středu, podle které se svět řídí. Čína se prosazuje rychlostí, výkonem a ambicemi a kousek po kousku prosazuje svoji vůli jako světová velmoc. 

Je iluzí věřit, že síla změn Německo ochrání. Duisburg trpěl obtížnou strukturální změnou po celá desetiletí. Vypadá jako symbol toho, čemu by Německo a Evropa mohly čelit, pokud udrží krok s čínským tempem a bezpodmínečnou vůlí Číny ke vzestupu. 

Tolik překlad podstatného z německého textu. Je iluzí si myslet, že se Česká republika může sama ochránit před tímto nebezpečným vývojem. Toto nebezpečí skvělé popsal Ondřej Neff (LN, Zrak a sluch 28.1.2019) – viz vlevo nahoře.   

Jedná se o pokus novodobého neokolonialismu. Nicméně věřím, že stále větší množství bohatnoucích lidí v Číně povede i ke větší touze po skutečné svobodě, kdy hranice represe budou překročeny a Čína se vydá na skutečně demokratickou cestu, ku prospěchu vlastního obyvatelstva i světa.

Trvalý úpadek morálních hodnot na úkor materiálních, vždy vedl k postupnému rozkladu, rozpadu a následné bídě.

Základem Číny je rodina a tisícileté, osvědčené učení Konfucia, vedoucí k morálnímu pozvednutí národa. Jeho pomocí současná Čína jistě časem překoná i současnou etapu svého vývoje. Je z pohledu času pouhou epizodou dějinného vývoje, stejně jako zločinná vláda Mao-Tse-Tunga.

Konfucius umíral se slovy: „Velká hora se musí zhroutit, velký trám se musí zlomit, a moudrý muž uvadne jako rostlina.“

 

Jan Šinágl, 29.1.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.50 (8 Votes)
Share

Komentáře   

0 #1 Jan Šinagl 2019-02-01 11:10
Čína je hrozba.

1. Čína je ovládána komunisty.

2.Toleruje a ochraňuje památku největšího hromadného vraha Maa.

3. Obsadila násilím Tibet a Ujgursko. S jejich občany zachází bezohledně.

4. Při první příležitosti usiluje o expanzi. Ostrovy ve Žlutém moři. Tchaj-van.

5. Čína je totalitní stát.

KM

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)