Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.05.2024 18:58
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 12:37
  Ruce pryč od Xavera Veselého! Je kvalitním a legitimním ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 11:28
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 11:01
  Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 10:58
  Státní zástupce Mgr. Petr Valíček 25.4.2024: K ohledání, u ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

RAF pomnik NL 2021„Představte si, že jde o mladého muže, který utekl z domova, aby se zapojil do boje. Nasedl do letadla a zemřel v zemi, na jejíž území nikdy nevkročil a jejíž obyvatele nikdy nepoznal. Nikdy nechodil po ulicích, nad kterými létal. A to vše za svobodu. Musíme mít stále na paměti, že svoboda není samozřejmostí.“

***

Památník v severním Nizozemsku připomíná osud šesti československých pilotů, kteří zde zahynuli v roce 1942 při útoku stíhaček Luftwaffe. Byl postaven díky sbírce místních zemědělců.

Na poli na okraji obce Middenmeer v severním Nizozemsku stojí modrobílý sloup s červeným letadlem na vrchu a pamětní deskou. Označuje místo, kde v dubnu 1942 spadl letoun československé bombardovací perutě.

Při každém zorání pole se našly kusy letadla

Josef Kalenský, Karel Kodeš, Karel Rychnovský, Jan Peprníček, Josef Hrdina a Josef Politzer zahynuli jako letci RAF. Všem bylo mezi 21 a 30 lety.

Jejich příběh je mezi obyvateli Middenmeeru dobře známý. Willy De Bruin se v obci narodil téměř na konci války. Vzpomíná, jak mu jeho bratři mu vyprávěli, že po každém zorání pole našli v půdě kusy letadla.

Šest členů posádky mělo za úkol bombardovat továrnu na výrobu zbraní v německém Essenu. Letadlo se ale po dvouapůlhodinovém letu zřítilo. Bomby, které letadlo převáželo za účelem provedení útoku, se však také nepodařilo najít.

Amatérský historik Mark Hakvoort nabídl Českému rozhlasu možné vysvětlení.

„Domníváme se, že letci mohli bomby shodit, když na ně zaútočila noční stíhačka, aby získali náskok a případně utekli. Už ale bylo pozdě. Němci měli noční radary a proti stíhačce se dvěma dvacetimilimetrovými kanóny neměli Češi a Slováci šanci. Byli vybaveni pouze malými kulomety, což bylo jako házet na letadlo papírové kuličky.“

Peníze se vybraly díky sbírce zemědělců i řadě sdržení

Před třemi lety založil Mark Hakvoort se svými přáteli sdružení, jehož cílem je starat se o památku pilotů. Historik se zabývá vyhledáváním a ověřováním informací. Je to prý vzrušující, ale také náročný koníček.

Peníze na postavení pomníku pro československé letce i jiné hrdiny byly vybrány díky sbírce zemědělců, na jejichž pole se letadla zřítila. Přispěla také řada místních sdružení a nadací.

Zájem o uctění památky padlých letců zaujal i českou velvyslankyni v Nizozemsku Kateřinu Sequensovou.

„Co mě na podobných akcích zajímá a příjemně překvapuje, je oddanost Nizozemců danému tématu a způsob, jakým si události neustále připomínají. Občané i vojáci vyjadřují vděčnost za boj našich vojáků za svobodu všech.“

Pro starostu Riana van Dama je péče o památník pilotů, kteří v Nizozemsku zahynuli, přirozená a nezáleží podle něj na tom, že se jednalo o cizince.

„Představte si, že jde o mladého muže, který utekl z domova, aby se zapojil do boje. Nasedl do letadla a zemřel v zemi, na jejíž území nikdy nevkročil a jejíž obyvatele nikdy nepoznal. Nikdy nechodil po ulicích, nad kterými létal. A to vše za svobodu. Musíme mít stále na paměti, že svoboda není samozřejmostí.“

Piloti jsou pohřbeni na vojenském hřbitově v Bergenu

Těla vojáků byla během války pohřbena v Nizozemsku. Trup letadla a některé fragmenty lidských ostatků však v půdě zůstaly až do roku 2004, kdy se do jejich hledání pustili odborníci. Motor letadla byl nalezen pět metrů pod zemí.

Po dokončení prací byli piloti znovu pohřbeni na vojenském hřbitově v Bergenu op Zoom na jihu země.

Na nizozemské území se během války zřítil i další bombardovací československý letoun. Vrak byl však u vesnice Niuewe Niedorp nalezen až letos na jaře. Pro piloty, kteří zde zahynuli, se rovněž chystá pomník k uctění jejich památky.

https://cesky.radio.cz/diky-mistni-sbirce-postavili-v-holandsku-pomnik-k-ucteni-pamatky-cs-letcu-8731539

***

Kolik sbírek a pomníků našim pilotům jsme vybudovali my? I to je vypovídající o naší společnosti a její mravní nevyspělosti, zdevastované minulostí s následky projevujícími se dodnes.

***

Praha Muzeum PČR 17.9.2021: Výstava RAF rytíři nebes - 311. noční bombardovací peruť

 

J.Š. 19.10.2021  

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.67 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)