Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

so zář 19 @12:00 - 02:00PM
Pojďme si užít, že jsme v NATO
čt říj 01 @08:30 -
OS Ostrava. ing. Marek Gába
čt říj 01 @15:00 -
Brno: Rytíři nebes 311.čs. peruť

Nejnovější komentáře

 • 18.09.2020 14:45
  Uživatel Andrej Babiš retweetnul Tweet uživatele Blesk Zprávy ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:10
  Poslouchá-li v totalitě většina, může být černé bílým a ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:01
  „V Česku přibylo přes 3000 nakažených. Za den tolik, co za ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 12:23
  Pan Vrbík měl rakovinu jazyka. V Liběchově měli podobný případ ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 10:28
  Maročané tvoří spolu s Pákistánci polovinu ilegálních migrantů ...

  Read more...

   
 • 14.09.2020 13:25
  Těžko se nepřipouští myšlenka, že současné dění ve světě může ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Nechvalně známý soudce a prokurátor JUDr. PhDr. Karel Vaš byl jedním ze symbolů pravé podoby komunistického režimu a narodil se přesně před 104 lety. Komunismus toho v lidech moc pozitivního nezanechal, snad kromě vzpomínek na levnou zmrzlinu a detektivní seriál 30 případů majora Zemana. Naopak se velice negativně podepsal na československém ekonomickém a kulturním růstu a v lidech zakořenil několik špatných povahových rysů, které se s naším národem táhnou dál od dob revoluce, a jejichž ztělesněním je právě „soudce kat" Karel Vaš.

… Vašovo chování v období těsně po válce se tedy od chování po únorovém převratu příliš nelišilo, nejednalo se o žádného dobráka. Sám se v roce 1956 přiznal k porušování tehdy platných zákonů ve „prospěch pracujícího lidu“. Samozřejmě se ale nejednalo o žádnou záslužnou činnost – Vaš se například podílel na únosu polské diplomatky, která chtěla z Prahy emigrovat do Bavorska. Zanedlouho se stal Vaš vyšetřujícím soudcem Státního soudu Praha a od 9. června do 17. listopadu roku 1948 prošetřoval a vyslýchal Heliodora Píku. Veškeré protokoly z Píkových výpovědí byly zfalšované a jednalo se o Vašovy lži a výmysly. Na začátku roku 1949 se stal referentem vojenského oddělení Státní prokuratury Praha a vyměřil generálu Píkovi trest smrti.

V této době byl ve své práci velice aktivní, odsoudil obrovské množství lidí a vyměřování trestů smrti bylo na Vašově denním pořádku. Píka nebyl jedinou armádní obětí Vašovy prokuratury. Ten totiž dále zlikvidoval například velitele československých pilotů v Anglii maršála RAF Karla Janouška a podílel se i na uvěznění generála Karla Kutlvašra, který byl jedním z velitelů pražského povstání. A to je jen malá část zrůdného seznamu Karla Vaše.

…Naneštěstí byl roku 1956 v plném rozsahu zproštěn obžaloby a z vězení propuštěn. Vaš za léta strávená ve vězení požádal o odškodnění, načež mu bylo státem vyplaceno 66 tisíc korun československých. K justiční kariéře se již nevrátil – v letech 1972 až 1973 ale například přednášel na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy předmět Dějiny mezinárodního dělnického hnutí a KSČ. Až do revoluce tedy zůstal zarytým komunistou.

… Nad absolutně slepou oddaností režimu a ignorací jakýchkoli morálních zásad zůstává člověku rozum stát. Vašovu zvrhlost dokládají jeho vlastní slova: „Ničeho nelituji. Život, jaký jsem žil, je vzorem pro mladé, kteří nezažili nacismus a komunismus. Buďte poctiví, pracovití a čestní, jako jsem byl já.” Po revoluci byl Vaš několikrát obviněn a tahán po soudech za svou činnost v období komunistického režimu. V roce 2002 byl však navržený rozsudek zrušen a trestní stíhaní zastaveno z důvodu promlčení. Spravedlnost chtěli do svých rukou vzít generál Miroslav Kácha a plukovník Pravomil Raichl, kteří na Vaše připravovali atentát. Plukovník Raichl ovšem v den atentátu dostal infarkt myokardu a zemřel – atentát se tedy nezdařil a Vaš opět o vlásek unikl tomu, co si zasloužil. V pražském domově důchodců Vaš beztrestně dožil do 8. prosince roku 2012, kdy přirozenou smrtí ve věku 96 let zemřel.

https://g.cz/karel-vas-ten-co-odsoudil-k-smrti-heliodora-piku-ktery-mu-zachranil-zivot/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

* * *

Vrahem z povolání – utrpení soudce Karla Vaše

Dnes před 70.lety byl komunisty zavražděn generál Heliodor Píka…

P.S.

Vaše jsem před lety navštívil v domově důchodců po skončení pietního aktu na počest gen. Heliorora Píky před budovou GČS AČR. Vědět tehdy co vím dnes, nebyl by po mém odchodu Vaš mezi živými. J.Š. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (5 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)