Poprvé jsem navštívil, jako pacient, lázně (týden na zkoušku). Zajímavá zkušenost nejen pro tělo, ale i pro pohled do dějin tohoto nádherného místa s všudypřítomným géniem loci.
V Městském museu jsem narazil na tento text: ´Za kolektivním vlastnictvím stála kolektivní odpovědnost a ta se ztrácela anonymitě. Ovšem ani o osobnosti nebyla nouze. Je např. znám výrok jednoho z osvícených starostů, který na dotaz proč nezačne s výstavbou kanalizace a čističky, když jsou k dispozici finanční prostředky, odpověděl: „Přece si nenechám rozkopat město.“ Pokud v textu chyběl odkaz na vedoucí úlohu strany ve společnosti, pak je v této závěrečné větě. Takový byl socialistický realismus.´ - Obávám se, že i dnes to platí pro nemálo dění v naší společnosti.
Můžete si, dle zájmu, prohlédnou čtyři fotogalerie: Městské museum – Pomníky – Slavní návštěvníci – Různé. Níže doplňuji postřehy z nevšedních zážitků za 8 dní pobytu, denních i nočních:-)
Bydlel jsem v lázeňském domě Metropol, který mohu vřele doporučit. Patří ke starším, ale se skvělým personálem, kuchyní a celkovou péčí. Zapomněl jsem si doma pomlázku, tak to v pondělí „odnesla“ pokojská, kdy skvěle posloužilo její koště:-) Velikonoční koncert v kostele byl vynikající (malá ukázka v Různé). Asistovala dvě čerstvě narozená kůzlátka, které donesla jedna zdravotní sestra. Skvělý byl koncert country kapely Starší páni, kteří hráli v Billy Saloon pro všechny generace neskutečným způsobem. Slaví 30 let od založení. Tančil jsem i s jednou postarší paní ze SRN, která je poprvé slyšela ve Františkových lázních před 20ti lety! První den jsem navštívil i Aquaforum – přehnal jsem pobyt ve vířivkách, kdy se mi celé tělo rozbouřilo, tak jsem se mu raději už vyhýbal a pilně popíjej z léčivých pramenů – srovnaly mne rychle:-) Jen mne rušily obrazovky u pramenů, kde by jistě postačoval kaligrafický text. Byznys se nevyhne ani lázním, ale neměl by příliš narušovat lázeňskou atmosféru.
Potkal jsem i dost hostů hovořících rusky, potomků ruských Němců, původem z Rakousko-Uherska, kteří se navrátili do krajin svých předků. Dokonce i jednoho hosta ze SRN, který jakoby z oka vypadl Vlastovi Burianovi. Byl jsem tak v šoku, že jsem jej zapomněl vyfotografovat…
Dříve dění ve Františkových měli pevně v rukou sedláci a patricijské rodiny, kteří společně udržovali potřebnou kvalitu a úroveň ve všech ohledech a naprosté dokonalosti. Např. Symfonický lázeňský orchestr vystupoval dvakrát denně na kolonádách v počtu 63 členů! Není divu, že klientelu tvořili i slavné královské rody, básníci, spisovatelé či slavní čeští, rakouští a němečtí herci. To ještě byla Evropa skutečnou Evropou, nerozdělenou politikou a jejími zájmy…
Našel jsem i nemálo míst, vyžadující opravy, jak pomníky, tak chodníky, zrezavělé pouliční lampy apod. Věřím, že vše dá radnice do začátku hlavní lázeňské sezony do pořádku a Františkovy lázně budou dále šířit svoji slávu.
Nezapomínejme, že i tato lázeňské oblast byla vybudována našimi bývalými spoluobčany – sudetskými Němci. O kolik kultury, hospodářského rozkvětu a krásy jsme přišli jejich vyhnáním. Máme co dohánět, chceme-li být vyspělou součástí EU. Měli bychom Evropě také pomalu začít něco vracet a ne jen brát. Odkaz našich předků nás k tomu zavazuje. JŠ.
Read more...