Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

MK Praha PD sal 030414Dne 3.dubna 2014 se konala v Malém sále Městské knihovny v Praze debata na téma moderní příméMK Praha PD paneliste 030414 demokracie. Pořádaly ji Švýcarské velvyslanectví v Praze a občanské sdružení Conditio humana, za účasti velvyslance Švýcarska pana Markuse-Alexandra Antoniettiho, švýcarského poslance Andrease Grosse, prof. UK Miroslava Nováka, Petra Pitharta, politologa Ladislava Cabady a šéfredaktora časopisu RESPEKT Erika Táberyho. Moderoval historik Adrian Portmann. V přestálý byla doprovodná výstava. Sál byl zaplněn. Bohužel mi selhalo nahrávání překladu projevů a debaty do češtiny přes sluchátka, proto krátce shrnu podstatné.

 

MK Praha PD vystava 030414Žádného politika či veřejně známou osobnost jsem nezaznamenal. Nejlepší presentací přímé demokracie byly projevy a diskusní příspěvky obou zástupců Švýcarska – jasné, věcné, přímé myšlení a argumentace, kde byly vnímány myšlenky, ne ten kdo hovoří. U českých panelistů to bylo ve většině opačné, košaté, rozvláčné mluvení často o nepodstatném, nesouvisejícím, kdy posluchač více přemýšlel nad autorem, než nad tím co říká. Bylo typické, že se někteří panelisté cítili být uraženi a osobně dotčeni kritikou jejich názorů z řad veřejnosti, místo aby věcně reagovali na kritiku jejich názorů a formy argumentace. Veřejnost kritiku nevnímala jako osobní útok.

Vystoupil jsem v diskusi, kde jsem stručně řekl v několika vteřinách více podstatného než někteří čeští panelisté během dlouhých minut, často o ničem. Jsem stoupencem přímé demokracie, ale tvrdím, že při současném stavu společnosti by byla kontraproduktivní a sebezničující. Nutný předstupeň je zavedení přímé volby politiků, kteří zneužívají volebních hlasů občanů, kdy je použijí na podporu jimi určených kandidátek a kdy jsou často voleni občané, které by leckdy nedostali ani hlas od normálních, slušných občanů – např. Pavel Bém, Marek Benda a jim podobní bezcharakterní lidé. Na tento můj postřeh poslanec Andrea Gross reagoval poděkováním za důležitou připomínku, která je problémem i jinde. Též bylo připomenuto moderátorem, že přímá volba prezidenta Zemana nebyla žádnou přímou volbou, protože podmínkou přímé volby je, že zvolený dělá to, co si přáli jeho voliči.

MK Praha PD panel vystavy 030414Základem přímé demokracie je smysl pro odpovědnost, samozřejmost respektovat platné zákony a předpisy a tím mít i „právo na právo“, které je jinak ohroženo. Zavedením CH zákonů nebude u nás CH demokracie. Ta předpokládá vyspělou občanskou společnost. Pro většinu občanů vyspělých demokratických zemí je zcela přirozené dodržovat platné zákony, pokyny a předpisy, pro většinu českých lidí je přirozený opak. Není to jen následek totality, ta jen tyto nepěkné sklony u většiny obyvatelstva prohloubila. Už si nejsem jist který známý hudební skladatel z první republiky řekl. že ho „nejvíce zaráží vlastnost českého člověka, který po zavedení nového zákona okamžitě hledá cesty jak ho obejít.“ Totalitní systém tyto vlastnosti ještě více podpořil a využil. Proto se většině starší generace po komunismu přirozeně „stýská“, hlavně po „jistotách“, těžko po koncentrácích, zákazu cestování do kapitalistické ciziny, prázdných krámech, nekvalitním zbožím, cenzuře apod., ale hlavně po nezodpovědnosti za své životy a „péči“ státu. Začít musíme u výchovy a vzdělání. Jsme na začátku.

 

Jan Šinágl

Už vás nechceme aneb Helvetská noční můra

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.13 (8 Votes)
Share

Komentáře   

+2 #2 Jan Piroutek 2014-04-17 13:44
Pro vyjasnění věci: Už mne nebaví poslouchat řeči o naší nezralosti! Český národ není o nic horší, než ostatní národy světa! Češi mají hnusnou zkušenost z legislativního teroru komunistů. Despotové i oligarchie si vždy rádi uzákoní to, co se jim hodí do krámu. I popravy nevinných ! Nová doba postkomunistick á se příliš nepolepšila. Přibylo ničemů, protože to systém umožňuje. Velmi často také komunisté jsou nadále u moci, ale (i) v jiných stranách ... Češi obchází mnohé zákony proto, že jsou doslova ubohé, trapné, vlezlé, přeregulované, nesrozumitelné, zvrácené, nespravedlivé, podlé, elitářské,zákeř né a často nic neřešící. Jsou to samé hloupé restrikce, které by ve skutečně svobodném státě byly k smíchu. Nikdo tedy nemůže predikovat chování Čechů v (polo) přímé demokracii, dokud to nezkusíme ! J.P.
0 #1 Jan Piroutek 2014-04-10 07:04
To podstatne je shrnuto zde: www.ivpr.cz
V ucte, Jan Piroutek

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)