Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Hacha Emil

Dr. Emil Hácha měl pravdu: „Naše neštěstí začalo vznikem Československa.“

***

Začtěte se do básní dr. Emila Háchy, který se obětoval pro svoji vlast a o kterém toho věřejnost stále mnoho neví. Nebo plukovníka generálního štábu Miloslava Zatřepálka, kterého v roce 1956Zatrepalek Miloslav zřejmě zavraždili komunisté, protože toho příliš věděl a vadil. Reportér Tintin, byl jeden z nejpopulárnějších kreslených hrdinů 20. století – z komiksu ze stalinského SSSR mrazí dodnes. Jeho autor Hergé přitom vystihl komunistický režim tak skvěle, že jeho komiks je vlastně aktuální dodnes a platí na všechny totalitní režimy.

… Komiks „Tintin v zemi Sovětů“ nakreslil Hergé v roce 1930. Tintin v něm jako reportér dostává za úkol navštívit Sovětský svaz a napsat o tom reportáž. Vydává se na cestu se svým věrným psem, který se jmenuje Snowy. Už na cestě do Berlína ho sleduje agent GPU, sovětské tajné policie. Agent nastraží ve vlaku bombu, která vybuchne, a svede to na Tintina, „malého špinavého příslušníka buržoazie“. (Slovo buržoasie a buržuj bylo v té době v Sovětském svazu velmi často používané slovo, obvykle jako nadávka.). Policie v Berlíně obviní Tintina z teroristického útoku, ale on jim unikne přes hranice do Sovětského svazu. Agent GPU však Tintina objeví a odvede ho do kanceláře místního komisaře. Tintin je opět zavřený, ale podaří se mu utéct.

Tintin v zemi Sovetu aversNevěří svým očím, když vidí, jak Sověti balamutí chudé blbečky na Západě, kteří stále věří, stejně jako marxističtí novináři z Anglie, v „Rudý ráj“. Soudruzi jim ukazují funkční továrny, z jejichž komínů se kouří. Dovnitř je ale nevezmou. Když tam Tintin pronikne, odhalí, že kouř vlastně vzniká pálením slámy a výrobní hluk tím způsobem, že jeden soudruh mlátí kladivem jen tak do plechu. Dále je ve městě Tintin svědkem voleb, kdy členové volební komise s revolvery v ruce vyhrožují občanům, aby tímto způsobem zajistili zvolení komunistických kandidátů. Je při tomto pátrání přistižen, ale unikne zatčení v přestrojení jako duch.

Tintin se snaží¨, celkem logicky, ze SSSR uprchnout, ale bolševici ho dostihnou, uvězní a hrozí mu mučením. Unikne svým věznitelům a při útěku se dostává do Moskvy. Zjišťuje, že vládnoucí dělnická a rolnická vláda, nejpokrokovější na světě, změnila toto město v jeden „páchnoucí slum“.Masinovi Ve stinu sibenice avers

***

Právě vyšla kniha rozhovorů s exklusivními rozhovory s Mašínovými a lidmi z jejich okruhu. „Mašínovi Ve stínu šibenice“.

Téma bratří Mašínů stále rozděluje společnost. Lépe pochopit tehdejší situaci čtenářům pomohou intimní rozhovory spisovatele Vladimíra Mertlíka s Josefem Mašínem, Zdenou Mašínovou a dalšími žijícími pamětníky, které zasáhl teror komunismu po odchodu skupiny bratří Mašínů do Berlína. Kniha obsahuje desítky dosud nezveřejněných fotografií z rodinných alb.

***

Kipling Hacha Povidky z Indie 1903Tintin spolu se Snowym pozorují vládního úředníka, jak přiděluje chléb marxistickým bezdomovcům, ale odmítá ho dát těm, kdo nesouhlasí s vládou. Snowy jeden bochník ukradne a odnese ho hladovějícímu chlapci. Jako nezvaný návštěvník se Tintin dostane na tajnou schůzi bolševiků, kde vyslechne jejich další plány. Veškeré sovětské obilí, má být exportováno do zahraničí za účelem podpory propagandy sovětského zřízení. V důsledku toho nechá sovětský režim svoje vlastní lidi umírat hladem. Dále vláda plánuje pogrom na bohaté sedláky – kulaky. Chce je donutit, aby odevzdali všechno obilí, co vypěstovali. Tintin je chce před tímto zásahem Rudé armády varovat. Vojáci ho však chytí a má být popraven.

Opět však vyvázne, protože zamění popravčí četě ostré náboje za slepé. Předstírá svou smrt a uteče do zasněžené divočiny, kde narazí na tajný podzemní úkryt bolševiků ve strašidelném domě. Ti ho zajmou a řeknou mu: „Jsi v úkrytu, kde Lenin, Trockij a Stalin shromáždili bohatství, které ukradli ruskému lidu,“ S pomocí Snowyho se Tintinovi podaří nastartovat letadlo velitele a uletět do noci. Ale během letu havarují a přijdou o vrtuli. Tintin neváhá a vyřeže ze dřeva novou kapesním nožem. Pokračují v letu do Berlína, jenže agenti GPU je dostihnou a zavřou je do vězení. Dostanou se z něj, když se Snowy namaskuje jako tygr. Znovu se sovětští agenti snaží Tintina unést, ale nepovede se jim to. Vyhrožují: „Všechna hlavní města v Evropě vyhodíme dynamitem do vzduchu!“. Marně. Tintin se spolu se Snowym vrací do Bruselu a dostane se jim tam bouřlivému přivítání.

Hergé se později k tomuto svému ostře antisovětsky laděnému komiksu nechtěl hlásit. Vycházel totiž v katolickém listě, který si oblíbil Mussolini. Hergé přitom vystihl komunistický režim tak skvěle, že jeho komiks je vlastně aktuální dodnes a platí na všechny totalitní režimy. Byl mnohem pravdivější, než třeba „svědectví“ Julia Fučíka, který nás ve svých reportážích, a hlavně v knize „V zemi, kde zítra již znamená včera“, poučoval o skvěle fungující zemi sovětu. Přestože si stalinský hladomor v letech 1932 – 1933, který byl ještě strašnější než ten leninský hladomor z let 1921 – 1922, vyžádal na 6,5 mil. mrtvých z řad vlastních, sovětských lidí.

https://nasregion.cz/herge-poslal-sveho-tintina-do-stalinskeho-sssr-komiks-z-nehoz-mrazi-dodnes-108218/

***

Odjeli do pustiny budovat socialistický ráj, skončili na popravišti nebo v Gulagu

LN Co oprasit zavedenou znacku 14.1.2021… Podle autora v roce 1938 působilo v Interhelpu již jen 74 původních osadníků z Československa. Stalinský teror je zasáhl tvrdě: 19 osob včetně někdejšího předsedy družstva Donáta Láníčka bylo odsouzeno k smrti a popraveno, další skončili v gulagu nebo na nucených pracích. Po vypuknutí druhé světové války perzekuce ještě zesílila, někteří družstevníci se jí vyhnuli vstupem do armády Ludvíka Svobody. Na konci roku 1943 došlo ke konečné likvidaci družstva.

Do vlasti se bývalí členové Interhelpa vraceli i po skončení konfliktu, i když ti, kdo získali sovětské občanství, měli s přesídlením problémy. Podle Jaromíra Marka žije dnes v Biškeku, který je metropolí nezávislého Kyrgyzstánu, na 500 lidí s československými kořeny. Česky však už neumí nikdo.

Komunistickou propagandou vyvolaný sen po šťastném životě ve společnosti, kde si budou všichni rovni, se ukázal jako chiméra. Většině rodin, které vytvořily komunitu Interhelpo, přinesl pobyt v Sovětském svazu jen utrpení a bídu.

***

Jan Šinágl, 15.1.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.57 (7 Votes)
Share

Komentáře   

-2 #1 Jan Šinagl 2021-01-19 11:01
Na dnešek připadá 85. výročí úmrtí Rudyarda Kiplinga, tak snad neuškodí připomenout, že o zpřístupnění díla tohoto spisovatele českým čtenářům se zasloužil i Emil Hácha...

facebook.com/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)