Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 29.05.2024 00:07
  "Česká republika nemá letectvo, má aeroklub, ve kterém má pár ...

  Read more...

   
 • 26.05.2024 19:46
  MZV ČR takřka obratem vždy informuje na svém webu a v médiích ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 18:58
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 12:37
  Ruce pryč od Xavera Veselého! Je kvalitním a legitimním ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 11:28
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

LTP Taborak PF 2022V osmi turnusech se vystřídalo cca 700 dětí. Je malým zázrakem, že k žádnému vážnému úrazu či  onemocnění nedošlo. Děti byly nadšené – měly kamarády, jejich tělu a duši bylo nabídnuto to, co životně, nutně potřebují – přirozený kontakt, zapojení normálního myšlení bez počítačů, tedy to, co jsme my v jejich věku měli denně k dispozici na ulici. Najezdil jsem při svých cestách do LTP na kole ze Žebráku cca 700 km, tedy 1 km/dítě:-)

Dnes už se věnuji dětem jen při rozcvičkách s hudbou, muzicírování a hrám u táboráku a hlavně večernímu čtení a vyprávění spojeným s Bobříkem odvahy. Ti nejmenší mne neustále překvapují – tím co neznají i tím jak nádherně, spontánně umí reagovat. Např. při vyprávění v Kostele sv. Mikuláše o poslední večeři Páně (před tradičním nedělním, poledním zvoněním, za účasti všech dětí ve zvonici), šestiletý klučina vykřikl: „Já mám radši řízek!“ Dobře věděl, co ho za hodinu očekává k nedělnímu obědu:-) O podobných zážitcích bych mohl psát knihy, za všechna ta léta – píše je život a žádný scenárista je nikdy nevymyslí:-)    

***

Letní tábor Praskolesy 2017: potěšte se nádherným videem

***

Každým rokem pozoruji, jak jsou děti stále více bázlivější, méně fyzicky zdatné a závislé na „počítačově“ době. Poznávají na LTP, co je to skutečný život, bez televize, počítačů a mobilů, které za pár hodin vůbec nepostrádají. Je to pro ně „živá voda“, které se instinktivně chytají, jako tonoucí v moři podnětů a informací, které je matou, oslabují a připravují o dětskou, přirozenou radost ze života…

Doporučuji, zejména rodičům, poslech rozhovoru na ČRoPlus (27.8.2022, 14:05-14:30 hod.) o  Digitálních závislostech mezi dětmi a mládeží. Razantně jich přibývá. Odborníků, kteří mohou pomoci je málo. Adiktolog Tomáš Jandáč vysvětluje, jak závislost poznat a jak probíhá léčba, jaké drogy dnešní mladá generace užívá, proč přibývá sebepoškozování  a co je to kratom.

Prevence vyjde vždy mnohem levněji, než následky způsobené nekonáním, resp. pozdním konáním. Stát by měl, ve vlastním zájmu, letní tábory pro děti plně hradit a jejich rozvoj podporovat. Vydal by miliony, ale do budoucna ušetřil mnohem více!

Nám stát místo toho „pomáhá“ kontrolami OHS, nařizováním zvýšení počtu toalet! Do budoucna i EU, která bude dokonce doporučovat, co mají děti mít na jídelníčku! Pokud by tento útok na zdravý rozum měl pokračovat, budou dnešní děti jednou končit na „sociálkách“ či ve zvláštních ústavech. Potom by byla v ohrožení i sama existence společnosti, když by menšina svoji prací měla „uživit“  nepracující a žádné hodnoty netvořící většinu?!

Doufejme, že politici přijdou včas – i díky nastávající krizi, ke zdravému rozumu a začnou v jeho jménu konat. Pokud toho nebudou schopni, budou nahrazeni skutečně schopnými. Pokud se nenaleznou ani ti, nastoupí Příroda. Ta si s těmi, kdo nerespektují její neměnné zákony, snadno poradí. Děti se sami bránit nemohou, byť mnohdy uvažují ruzumněji, než mnozí politici.

 

Jan Šinágl, 28.8.2022

***

Mladí kvůli rozumnému přístupu k životu přicházejí o zážitky, tvrdí psychologové

… „Všímám si u téhle generace neúměrného nárůstu počtu případů, kdy je doporučena terapie kvůli sociálním úzkostem, úzkostem v práci nebo obecným problémům se sebevědomím a ve vztazích,“ uvedla psychoterapeutka Natalie Phillipsová.

Někteří příslušníci generace Z podle ní mají problémy, když jsou „konfrontováni s tím, že jsou v kanceláři, v baru, v hospodě nebo na rande“. …

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)