Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.05.2024 18:58
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 12:37
  Ruce pryč od Xavera Veselého! Je kvalitním a legitimním ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 11:28
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 11:01
  Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 10:58
  Státní zástupce Mgr. Petr Valíček 25.4.2024: K ohledání, u ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata Antonin o praciBata Tomas a JanMiloš Zeman: „Malí lidé nemají rádi velké projekty“ – J.A.Baťa: „To nejsou cihly, to jsou lidské myšlenky“  - „Nemůžeme nechat zahálet žádné ruce“ – „Děkuji vám přátelé, děkuji vám za Vaši práci, za vaši věrnost, za vaši důvěru.“

Podcast J.A. Baťa tentokrát na velmi důležité téma, s velmi významným hostem! Bývalý prezident České republiky Miloš Zeman udělil v roce 2019 nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva - Janu Antonínu Baťovi in memoriam. A právě s bývalým prezidentem jsem si povídal nejen o důvodech udělení tohoto řádu, kdo jej nominoval, kde Miloš Zeman vidí stále nosné myšlenky firmy Baťa, které jsou však staré téměř sto let, ale i o tom, zda jsou tu dnes firmy a lidé, které vnímá právě s odkazem Baťu. Koho by letos nominoval na Řád Bílého lva? Jak vnímá současný svět a jeho témata? A co by vzkázal studentům a jaké je jeho přání naší zemi? To vše zjistíte v dnešním exkluzivním podcastu, příjemný poslech přeje Petr Kopčil. Další informace hledejte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠www.janantoninbata.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠www.nfjab.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Z rozhovoru: Zatímco Tomáš Baťa je právem adorován, u Jana Antonína Bati tato adorace chybí a dokonce mu bylo svým způsobem i ukřivděno. Mimochodem ukřivděno i ze strany některých členů Baťovi rodiny, takže šlo o to napravit historickou nespravedlnost. Místo zaměstnance spolupracovník je symbolické vyjádření přístupu podnikatele k lidem, kteří mu nejenom podléhají, ale kteří se s ním spolupodílejí na jeho díle. Něco jiného je teoretická myšlenka a něco jiného praktická realizace. Polsko vybudovalo dálniční síť, Česká republika o ní spíše mluvila, než aby jí vybudovala. To je právě nedostatek vizionářů, ne fantastů.

***

Pro presidenta Pavla nejsou Mašíni a Kolben žádným přínosem, hodným vyznamenání?!

 ***

Jan Werich: „Klaunů máme málo, ale šašků máme hodně.“

Vizionářů máme málo, ale šašků, kteří nenávidí samo slovo vize, tak těch máme opravdu hodně a bohužel i na významných funkcích. Výrazné ekonomické osobnosti jsou dnes spíše v USA než v Evropě. Pokud je země vedená špičkovými podnikateli, může prosperovat.

Bertold Brecht: „Nešťastná země, která potřebuje hrdiny a také je nešťastná země, která hrdiny nemá.“

Podobné platí i o podnikatelích. Téměř nemáme podnikatelské osobnosti, to platí i pro Evropu. Baťa by se cítil uražen, kdyby mu někdo nabídl dotaci. Kdyby se zrušili evropské zemědělské dotace, byl bych první, který by se přimlouval i za zrušení národních dotací.

Myslíte si, že je ještě možné otevírat téma nevrácení majetku firmy Baťa?

S Benešovými dekrety to nesouvisí. Jeden z motivů k udělení Řádu byl pocit křivdy vůči Antonínu Baťovi. Křivda je konfiskace majetku, ale mnohdy větší křivda je neuznání zásluh. Velká myšlenka je právě proto velká, že má pokračovatele.

Myslím si, že za 10 let jsem výběr kandidátů vyčerpal. Lidé tohoto typu se nerodí ze dne na den. ty musí zakořenit a najednou se objeví. Novou osobnost zatím nevidím, ale nevylučuji, že za několik málo let se objeví.

Vzkaz mladým po baťovsku?

Popřál bych velmi jednoduchou věc. Přestaňte se vymlouvat, přestaňte se vymlouvat na nepřízeň osudu, na zlou konkurenci, na to, že vás někdo nemá a rád a že vás každý podráží. Pokud stojíte za něco, případně dokonce za hodně, tak jděte za svým cílem a když občas prohrajete, tak se zdvihněte a jděte dál.

A České republice a lidem?

No tak těmto lidem bych popřál především moudrou vládu, protože každý nemůže samozřejmě dělat politiku, taky někdo musí pracovat. V každém případě bych jim popřál, aby jim nevládli amatéři, protože amatér to je to nejhorší, co vás v životě může potkat. Ctižádostivý, sebevědomý neználek.

***

Kolben Edison TeslaDoplňuji: Mýlí se v tom, že sir Winton zachránil více lidí než J. A. Baťa před nacisty.  Z úspěšných dnešních podnikatelů připomíná Babiše, z dřívějších Čubu a Slušovice, jinak byl prý Baťa jediný – opomenul Emila Kolbena, českého Teslu.

Země i jednotlivec mohou upadnout. Důležité je se zdvihnout, jít dál a nestydět se za svůj život.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)