Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 26.05.2024 19:46
  MZV ČR takřka obratem vždy informuje na svém webu a v médiích ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 18:58
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 12:37
  Ruce pryč od Xavera Veselého! Je kvalitním a legitimním ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 11:28
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 11:01
  Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Řehka KarelJaký kraj, takový mrav, říká se. Ale není to náhodou omyl? Není to spíš tak, že je to především naše morálka, co určuje, v jakých podmínkách žijeme, pro koho pracujeme a jak se cítíme? Co fakt nemůžu je zahýbat své ženě, vymlouvat se na problémy a potají se scházet s jinou.

Na celé kauze odluky náčelníka generálního štábu by nebylo vůbec nic ke komentování, kdyby to nebylo zveřejněno. Kdyby s tím přišel bulvár, pořád ještě by se neslušelo to komentovat, ale protože s tím přišel velitel armády, která zajišťuje naši bezpečnost, přirozeně nás to zajímá. Dovolím si jen dvě poznámky.

Zaprvé. Říkat že nefunkční vztahy v rodině nemají vliv na práci je, velmi mírně řečeno, chucpe. Neurovnané a nefunkční vztahy v manželství a rodině mají naopak ten největší vliv na pracovní výkon. Prostě proto, že život není kus masa, aby se dal snadno rozkrájet a oddělit. Ve skutečném životě všechno souvisí se vším.

Zadruhé. Byl pan generál své manželce nevěrný nebo ne? Omlouvám se za poněkud nespolečenskou otázku, ale v případě lídrů je to snad v každé společnosti na místě. Protože morální integrita je jenom jedna. Žádnou druhou nemáme.

Pokud mám problémy v manželství, mám dvě férové možnosti - můžu ty problémy úspěšně vyřešit společně se svou paní, nebo se můžu rozvést. Obojí cajk. Co fakt nemůžu je zahýbat své ženě, vymlouvat se na problémy a potají se scházet s jinou.

Příklad z historie, ne tak dávné. Vrchní velitel amerických ozbrojených sil, 4hvězdičkový generál Petraeus, odstoupil brzy poté, co vyšlo najevo, že podvádí svoji manželku. Ačkoli neporušoval žádné vojenské předpisy ani americké zákony, nevěra byla pro většinovou americkou společnost dokladem narušené morální integrity a bez této kvality nemohl generál Petraeus velet armádě. Takže poslal rezignační dopis prezidentu Obamovi a ten reagoval velmi rychle – během 24hodin ho akceptoval a generál Petraeus jednou provždy skončil.

V češtině existují dvě slova: trable trouba. Etymologicky jsou si nebezpečně blízko. Vysvětlení je nabíledni: za většinu problémů, které v životě řešíme, si můžeme sami. No a ta trocha moudrosti, kterou všichni víceméně disponujeme, spočívá v tom, že si to umíme přiznat a chovat se v životě víceméně zodpovědně.

Celý článek>

***

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

-3 #1 Jan Šinagl 2024-05-13 16:04
“Je velmi těžké najet na válečnou ekonomiku. Ještě těžší, často nemožné, je válečnou ekonomiku ukončit bez vyhrané nebo prohrané války.”

Rusko už válečnou ekonomiku jede. Jak chceme, aby to dopadlo? M. Kalousek

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)