Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Olsany Palach krizPro připomenutí: Havlova Knihovna „CHECHNYA – The Final Solution“ - Carovy varyCHECHNYA Praha UK 190109

Na pomníku sovětským „internacionalistům“ na pražských Olšanských hřbitovech se před několika dny objevil sprejem nastříkaný nápis „Jan Palach“. K jeho autorství se přiznal protikomunistický aktivista Jan Šinágl - P.S. V sobotu byl již pomník obalen modrým igelitem! Tanky byly po odstranění opět doplněny! - Pro Reportéry ČT "pachatel" stále neznámý...?

Oleg Gončarov ze sdružení Afganvet říká, že bude žádat hřbitovní správu o „renovaci“ pomníku. Po aktivistovi prý žádnou náhradu případných výdajů chtít nebude, ani se neobrátí na policii. „Ať si to sám srovná se svým svědomím,“ dodává Gončarov. Podle něj nejde o pomník okupantům z roku 1968, ale „všem zahraničním vojákům, kteří se účastnili mírových misí“. Na sejmutou tabulku plánuje jeho sdružení napsat jiný text. Učiní prý tak ale až po konzultaci s historiky a jazykovědci. „Nechceme vyvolat nové nedorozumění,“ ujišťuje Gončarov. …

„V pondělí jsem přišel na správu Olšanských hřbitovů, předal jim svou navštívenku, zeptal se, kde pomník je a pak tam nastříkal ten nápis,“ říká Šinágl, který po činu zveřejnil fotografie pomníku postříkaného rudým sprejem na svém webu.

Podle historiků pod pojem „internacionalista“ spadají i vojáci, kteří se účastnili invaze do Československa v roce 1968. O existenci pomníku jako první informoval server ECHO24.cz. Sdružení veteránů z Afghánistánu Afganvet sice cedulku se zmínkou o internacionalistech minulý týden sňalo, to ale Šináglovi nestačí. Na pomníku stále zůstává věnování údajným „mírotvorcům.“

„Rozhodl jsem se, že nekultivovaný pomník zkultivuji, a proto jsem tam napsal Jan Palach,“ prohlašuje Šinágl.

Oleg Gončarov ze sdružení Afganvet říká, že bude žádat hřbitovní správu o „renovaci“ pomníku. Po aktivistovi prý žádnou náhradu případných výdajů chtít nebude, ani se neobrátí na policii. „Ať si to sám srovná se svým svědomím,“ dodává Gončarov. Podle něj nejde o pomník okupantům z roku 1968, ale „všem zahraničním vojákům, kteří se účastnili mírových misí“.

Na sejmutou tabulku plánuje jeho sdružení napsat jiný text. Učiní prý tak ale až po konzultaci s historiky a jazykovědci. „Nechceme vyvolat nové nedorozumění,“ ujišťuje Gončarov.

http://echo24.cz/a/wzf5c/k-napisu-jan-palach-na-pomniku-okupantum-se-priznal-znamy-aktivista

* * *

Na pomníku jsem znázornil i křesťanský kříž (bohužel se mi fotografie nepovedla. Zjistil jsem to až doma). Jsem dalek urážet jakýmkoliv způsobem památku mrtvých, tím méně hrdinů. V tomto případě jsem konal v souladu se svým svědomým i jménem památky Jana Palacha a dalších obětí okupace z roku 1968. Jan Palach má pomníky v mnoha zemích, jsou po něm pojmenovaná i náměstí, ulice, jen jeho rodná země na něho v tomto směru ostudně zapomíná. Proto jsem zvolil jeho jméno, jako kontrast k pomníku, uctívajícím i internacionalisty, kteří byli příčinnou jeho smrti. Je smutné, že film Hořící keř o Janu Palachovi slaví úspěchy na mezinárodních festivalech, ale v kinech ani v televizi ho neuvidíte, vyjma televize HBO, soukromé společnosti, která ho natočila a kdy film mohou vidět jen její předplatitelé.

ROA pomnik OlsanyUjišťuji pana Gončarova, že své svědomí jsem si „srovnal“ až tímto aktem ve jménu vyššího principu mravního. Také doufám, že příště budou podobné, ostudné pomníky, předem konzultovány s historiky, jazykovědci a odpovědnými úřady. Nicméně mediální „odhalení“ tohoto pomníku, nastalo až po měsíci, takže organizátoři si byli zřejmě dobře vědomi, že to není asi zrovna „košer“…?! Opodál stojící pomník ROA (Ruská Osbobozenecká Armáda), stojící na místě už od počátku 90-tých let vyžadoval dva roky úsilí Ukrajinců žijících v Čechách a boje s úřady o jeho realizaci! Obávám se, že pomník „internacionalistům“ byl povolen mnohem rychleji, pokud vůbec bylo povolení potřeba? Pokud mi bude správou Olšanských hřbitovů či kýmkoliv jiným zaslán účet k úhradě mnou způsobené „škody“ (V MFD se píše o 6000,-Kč), obratem zašlu účet k úhradě za spray s rudou barvou v ceně 110,-Kč. Nechť přestupková komise či soud potom rozhodne o „vině a trestu“ a projedná všechny  souvislosti spojené s realizací této nemravnosti. Obávám se, že bude následovat jen mediální mlčení, stejně jako mlčení „přestupkové i soudní“. Osobně bych to uvítal, ale byl bych velmi překvapen. Nehodnotím, zda by bylo příčinou jen téma, nebo i „nezviditelnění“ mé osoby, mé činnosti a mé práce.

Kdysi jsem zajistil převoz výstavy Čečna konečné řešení do ČR poté, co byla v den otevření v budově EP v Bruselu zakázána. Konalo se jich sedm (Praha Emauzy, Praha-Suchdol, Karlovy Vary, Praha-Knihovna Václava Havla, Hořovice, Karlova Univerzita a Žebrák). Informoval jsem všechna známá média a novináře. Nikdo nenapsal ani řádku v tištěných médiích, vyjma místních médií s malým dosahem a internetu. Tehdy jsem překvapen nebyl. Pouze v Karlových Varech a v Knihovně Václava Havla se dostavila veřejnost v hojném počtu, na ostatní jen pár jednotlivců, včetně UK ačkoliv byli informování všichni profesoři a studenti UK.

Dodnes dlužím panu Borowskimu, autorovi výstavy, peníze za její zapůjčení. Vybrané dobrovolné vstupné zdaleka nepokrylo všechny náklady. Ani pan Borowski to nedělal pro peníze. Děkuji za nemalou podporu panu senátoru Jaromíru Štětinovi, který zajistil překlad textu o výstavě z angličtiny do češtiny a spolu s dalšími několika osobnostmi mi přispěl nemalou finanční částkou na úhradu nákladů. Tož tak…  

 

Jan Šinágl, 31.3.2014

P.S.

V sobotu byl již pomník obalen modrým igelitem! Tanky byly po odstranění opět doplněny! Dnes se tématu věnovali Reportéři ČT - http://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/video/ - "pachatel" stále neznámy...?

* * *

Pomník okupantům z roku 1968 na Olšanech opět doznal změn

Pro připomenutí: Havlova Knihovna „CHECHNYA – The Final Solution“

Carovy vary

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.71 (21 Votes)
Share

Komentáře   

+4 #3 Václav Hora 2014-04-01 11:32
Zažil jsem sovětskou okupaci v srpnu 1968 nikoliv vstup jak stále používá v LN Petra Procházková i pro Krym a skutečně se nepamatuji, že by v západních Čechách zahynul nějaký tzv. internacionalista.
V tom srpnu byla sice někde zpráva, že se měl tzv. osvoboditzel utopit v bažinách
v Soosu u Frant.Lázních, ale nevím. Zato zahynulo dost českých občanů střelbou
sovětských vojáků a měl by se snad
k tomu vyjádřit i Ústav pro studium totalitních režimů, pokud se ještě a trapně nehádají o ředitele. Když pomník
internacionalistům, pak i vlasovcům, kteří zachránili 7.5.1945 Prahu. Jejich ostatky leží někde v hromadných hrobech v Kobylisích. A co vůbec dělá pomník
ruských veteránů z Afganistanu v Praze?
+7 #2 Jeden statečný občan 2014-03-31 18:52
Díky za to, že se našel alespoň jeden statečný občan a uskutečnil protest proti pomníku našim okupantům. V tomto postkomunistick ém a rusofilském národu jich je dost třeba. Pobočky KPV i ústředí KPV k pomníku opět mlčí. Škoda. Jirka
+4 #1 Vitezslav Haramule 2014-03-31 16:28
Pane Sinagl.Dokazal jste vice ne dukaz sve odvahy.Jste clovek ktery ma take svedomi a proto si Vas stale vazim.Komu nevadi ta plivnuti do tvare od ruskych agresoru kteri se do dnesni doby nenaucili znat, kde konci hranice te jejich EVIL EMPIRE jak nazval americky president Ronald Reagan to proklete rusko, tak je u me zradce,oportuni sta a nebo idiot.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)