Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Zvjagincevovi se podařilo vybudovat cosi dalekosáhlejšího – obraz světa vykresleného horizontálně i vertikálně od spodních pater až k tajemnému oku, jež to dole měří shůry, vystavuje tichému soudu.

Mimořádně silné dílo. Jedna nevýznamná historka z daleké gubernie se stane vyjádřením doby, čehosi nadčasového. Jeho filmu se dostalo nadšeného mezinárodního přijetí (cena za scénář na letošním festivalu v Cannes). Smělé vystoupení proti Putinově vládě, které ho přitom spolufinancovalo. Možná i proto je Zvjagincev v politických komentářích zdrženlivý. Inspiraci pro příběh našel ve skutečném příběhu v americkém Coloradu. Těžko říci, zda mu to bude co platně. „Růst mohou všechny květiny, zalévat budeme jen ty, které se nám líbí.“ Člověk je v něm tváří v tvář vystaven odvěkým živlům, neproniknutelnému Bohu a jeho úpadku a také absurdní, legrační hrozivé sovětské moci a spoustě lahví vodky. Název filmu odkazuje podle režiséra na anglického filosofa Thomase Hoppese. Zvjagincev také říká, že v Rusku nemá význam volit. Také k volbám nikdy nešel. Podle něj bude vždy bude vždy existovat jen mocenská pyramida ve které se každý musí, cituji“ „lísat nahoru a kopat dolů“.

Ze článku „Silný a oceňovaný film LEVIATAN“ (TýdeníkECHO 31/2014, 21.11.2014, Ondřej Švindl). Přináším ukázku z tohoto otřesného filmu 2 ½ hodinového dokumentu o dnešní době, kdy podobné mechanismy moci jsou i u nás. Dnes bude film promítán podruhé v pražském kině Lucerna od 18:30 hod.

Je to film i o Pavlu Wonkovi, Marku Říčařovi a mnoha dalších neznámých hrdinech, kteří se postavili osamoceně moci a podlehli ji. Nechť je nám tento dokument trvalým varováním. V Německu byl film na festivalu v Berlíně německou distribuční firmou na poslední chvíli zakázán se zdůvodněním, že promítání filmu bylo v Rusku posunuto na začátek příštího roku?! (Pochybuji, že tento vynikající film bude mít u nás takovou propagaci, jako skandální dokument „Pavel Wonka se zavazuje“). V pražském kině Lucerna bylo první promítání 26.11.2014 (Malý sál) vyprodáno. Zatím se promítá v 17 kinech po ČR, to je potěšující, stejně jako to, že dokument o Pavlu Wonkovi pouze v jednom kině - VESMÍR v královéhradeckém kraji, tedy kde byl Pavel Wonka zavražděn. Oba filmy jsou v distribuci od 13.11.2014.  

LEVIATAN, stejně jako PAVEL WONKA SE ZAVAZUJE jsou varující filmy – první pravdou, druhý lží a pomluvami. Je paradoxní, že první byl natočen v Rusku a druhý v ČR!

Bude zajímavé sledovat, zda film LEVIATAN bude skutečně promítán v Rusku a v Německu? Scéna, kdy přátelé slaví narozeniny a po sestřelených prázdných lahvích se chystají sestřelovat postupně velké obrazy ruských vůdců počínaje Leninem, Stalinem a kdy se objeví i Gorbačov a obrácený obraz Putina jen částečně a na chvíli, vzbudila veselí a současně i zamrazila po komentáři oslavence: „Ti ještě budou viset na zdi. Nemáme ještě dostatečný historický odstup.“ Pokud bude s touto scénou film promítán v Rusku a režisér nebude šikanován, bude to pokrok. Mezitím vstoupil v Rusku v platnost zákon o zákazu vulgárních slov v uměleckých dílech?! Film mohu doporučit – zejména mladé generaci. Je další ukázkou, jak hluboké kořeny v ruské společnosti zasel komunistický systém a který se projevuje podobně i u nás.     

  

Jan Šinágl, 30.11.2014

* * *

Tajné služby prý uplácejí německé novináře

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (5 Votes)
Share

Komentáře   

+1 #1 K.Mrzílek 2015-10-10 01:19
Leviatan-symbol všemocného státu je skvělý film. Bohužel je to vlaštovka, která jaro nedělá.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)