Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 19.03.2024 09:00
    SOUD SE VRÁTIL K UDÁLOSTEM ZE 17. LISTOPADU 1989 Johnu Bokovi ...

    Read more...

     
  • 18.03.2024 10:57
    U Horáčka jde o podezřelý byznys mafiánů. U matky a syna o ...

    Read more...

     
  • 18.03.2024 09:44
    Gratuluji k drtivému vítězství. Šéf Evropské rady poslal ...

    Read more...

     
  • 18.03.2024 09:38
    Jak šel čas s Putinem. Stárnutí nezastavily ani plastické ...

    Read more...

     
  • 18.03.2024 09:36
    Putinova první reakce na zcela nečekané vítězství ve „volbách“ ...

    Read more...

     
  • 17.03.2024 10:09
    Babiše řeší Sněmovna, ale plebejské přepadení jeho nemocného ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Vecerni cteniChystal jsem se napsat článek k tématu. LN mne v sobotu (14.9.2019) „předběhly“ článkem „Vyskočme z online kolotoče“ Lubomíra Hegera. Citacemi z něho můj článek doplňuji.LN RK U Andela 240919

Chováme se jako sebevrazi a nezodpovědní hospodáři. Místo udržitelného rozvoje likvidujeme přírodní zdroje, floru a faunu pro energii a spotřebu, která nás šťastnými nečiní. Denně mizí desítky hektarů orné půda, vyrábíme pro cizinu, přestáváme být po staletích v mnohém soběstační. Našeho největšího pokladu vody, jsme si nevážili a divíme se, že nás opouští. Dovážíme zahraniční dělníky s nízkou kvalifikací a neděláme si starosti co s nimi bude až nebude práce. Vyrábíme pro výrobu, ne spotřebu. Obchod a nenasytný zisk narušily lidské vztahy, rozkládá rodiny, mravní hodnoty apod. Švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt kdysi varoval před masovou migrací levných pracovních sil do Švýcarska na stavební práce – nezapomeňte zůstanou zde lidé. Co bude až nebude práce, ceny začnou stoupat, supermarkety zavírat, kdy lidé byli zvyklí, že se o ně vždy postaral stát? Tomáš Baťa už řešení našel a budeme se muset k němu vracet, chceme-li patřit mezi úspěšné, bohaté země a nalézt cestu k překonání krizí, které už klepou na dveře na celém světě. Jeho systém zaručil, že na odpovědných místech byly osoby s požadovanými vlastnostmi jak odbornými, tak mravními. Proto byla firma Baťa tak úspěšná, dokud ji komunisté nezlikvidovali. Mohla být dnes vlakovou lodí naší země…   

Většina vždy podlehne pohodlí. Dříve byl život bohatý, lidé žili s lidmi, komunikovali přirozeně. Dnes žijeme vedle sebe, daleko od sebe, kdy nepřirozeně komunikujeme s celým světem, který je nám bližší než bližní. Značně jsme ztratili schopnost přirozené komunikace jako základu života, spokojenosti a zdraví. Šťastnými nás to nedělá, více se mračíme než usmíváme, závidíme si, nepřejeme si, „přátele“ máme po celém světě, kteří nám v nouzi nepomohou, ale své sousedy neznáme…

Od komunikace se známými sousedy jsme přešli na komunikaci s neznámými po celém světě. Ztrácíme tím čas pro skutečný život, šťastnými nás to nedělá, pouze Facebook, Google další. Je to důkazem životní potřeby přirozené komunikace, která udržuje člověka při zdravém rozumu, normálnosti v chování, v myšlení a zabraňuje snadné manipulaci.

Jedna starší paní mi v Žebráku potkala na ulici a řekla: „Pane Šinágle, lidé začínají mít strach z blahobytu.“ Velká pravda. „Moderní“ svět nás tak přeprogramoval, že blahobyt považujeme za ten „správný“ život. Schopnost skutečně plně žít jsme ztratili. Základem života je přirozená lidská komunikace, kterou nic nemůže nahradit a už vůbec ne různé „elektronické krabičky“. Pouze plným žitím v přítomnosti určujeme kvalitu minulosti a budoucnosti, ty měníme pouze kvalitou žité přítomnosti. Samotnou minulost a budoucnost nemůžeme změnit. Každý to uzná, ale kdo se tím řídí a nepodlehne? Kvalitu života nám bere technika a my jí dobrovolně sloužíme. Nemalou část přítomnosti prožíváme myšlením na minulost a budoucnost a skutečný život nám utíká bez toho, abychom ho žili a prožili. Každý to uzná, ale kdo se tomu dokáže postavit?

Je dobrým znamením, že těch co nechtějí podlehnout přibývá a stále více lidé vyhledávají přirozený lidský kontakt ve svém okolí. Jeden člověk nemůže změnit svět, jen sebe a své okolí, tím mění svět. Takových lidí, které jdou příkladem, je dnes třeba. Vraťme se ke skutečnému životu.

Citace z článku:

MUDr. M.J.Stránský: „Procházíme procesem stupidizace. Inteligenční kvocient mladé generace přestává růst, nedostává se jí slov, přestává umět řešit problémy, vězí v umělém a plochém světě, který je nelidský. V posledních 20 letech jsme vytvořili produkt, který svým způsobem nepatří do biologie. Neurofyziologické změny na mozku už začínají být patrné. Rodiče často říkají, že děti se nesmí nudit. To je neurologický nesmysl. Mozek nudu potřebuje, aby reflektoval.“

Brit Andrew Keen, autor knihy „Jak opravit budoucnost“, žijící v Silicon Valley, byl uvítán na debatě v Ostravě slovy: „Dovolte mi přivítat zástupce Křemíkového údolí v Moravsko-slezské pánvi. Jak se mezi horníky cítí vyslanec průmyslu, který se živý prodejem vydolovaných dat celé zeměkoule?“

Odpověď: „Transformace hutní a důlní základny Rakousko-Uherska je mi připomínkou, že nic netrvá věčně. Žádný průmysl na světě. Silicon Valley si kladlo za cíl exportovat hormony štěstí do zbytku světa, ale vyvinulo se to tak, že exportujeme neštěstí a dystopii“ (opak utopie, myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem). Digitální revoluce, podle Keena rozvrací kulturu a společnost podobně jako v 19. Století učinila revoluce průmyslová, protože preferuje neumětelství a show před cenným obsahem. Vidí však světlo na konci dvourozměrného tunelu, do něhož nás svět informačních technologií uvrhl. Tím světlem je schopnost naslouchat, kterou si musíme opět osvojit.

Poselstvím Thomase Mora a jeho díla Utopie ze 16. Století je podle Keena výzva k činu. „Předpokládá schopnost změnit svět . Je to naše povinnost vůči komunitě. Je to možnost nápravy věcí tím, že se staneme kormidelníky či navigátory společnosti, která se cítí bezmocná vůči technologickým změnám. Řečeno s Oscarem Wildem, mapa světa, v níž není zakreslena Utopie, není hodna ani toho do ní člověk nahlédl.“

Dřevní analogové doby, během nichž jsme činívali i tak nepochopitelné věci, jako byly neohlášené návštěvy přátel a naslouchání jejich příběhům u hořícího krbu nebo petrolejce, získávají po třicetiletém experimentu s mobilním připojením téměř ďábelskou přitažlivost. Tolik z článku v LN.

Mohu potvrdit např. zkušeností z letního tábora, chlapec, který by to před 20 lety neřešil mne požádal o napíchnutí chleba na drát, aby si mohl opéci topinku… Děti už hledají návody a když není po ruce internet, hledají jinde, navyklé na návody, předpisy co se smí a nesmí… Co z nich vyroste? Budou očekávat „návody“ jak žít i jako dospělí? Dnešní techniku mobilů měly tajné služby jistě už před 10 či 15 lety. Co mají v rukou dnes a co s ní dělají, včetně jiných?  

Příští sobotu 21. září bude Den offline 24 hodin. Vypněte mobily, zapalte krb, petrolejku, nebo svíčku, vyprávějte si příběhy psané i zažité, komunikujte se známými i neznámými lidmi. Poznáte sami, že život je něco jiného, než nám „moderní“ doba namlouvá. Je to ten nejlepší způsob jak poznat, že vlastně mobil, TV či PC tolik nepotřebujeme, mají nám sloužit, ne my jim. Tato možnost se nám nabízí každý neopakovatelný a nevratný den. Je k dispozici zdarma, fungující spolehlivě bez drahého servisu.

Buďte sami příkladem svému okolí a budete sami překvapeni, co to udělá s vámi i druhými. Podmínkou je, že budete upřímní a na nic si nehrát. Vzniknout tisíce nových příběhů, které se dozvíte, nebo setkáními vzniknou. Potkáváme jich denně tisíce, ale mlčením mlčí i příběhy a nenávratně mizí, místo aby nás vzájemně obohacovaly. O těchto příbězích bych mohl psát knihy. Nejsou nezajímaví lidé, mnohdy ty nejméně nápadní jsou nositeli těch nejkrásnějších příběhů. Děje se mi to tak často i ve smyslu sdělení potřebných informace druhým, či opačně, že už to nemohu považovat za náhodu. Jakoby zde existovala „mobilní síť“ na fyziologické bázi, fungující za předpokladu, že vysílač i přijímač jsou stejně „naladěni“. Nevíme, co dělá cca 90% našeho mozku. Když vymyslel mobilní elektronickou síť, můžeme s jistotou vyloučit, že je zde i jiná?    

Ne nadarmo děti na našich letních táborech rádi společně zpívají u táboráku pod oblohou plnou hvězd klasické české písničky (mám Národní zpěvník z roku 1924, kde má např. písnička „Ach synku, synku“ 8 slok a mnoho dalších krásných písniček, které už jsme zapomněli, protože jsme přestali zpívat…). Těší se i na večerní čtení a vyprávění po celý rok – ostatně já takéJ

Rodičům říkám, že jim nic nebrání zkusit to i doma, za předpokladu, že budou dělat pouze jednu věc a nepodléhat době, která nás neustále nutí dělat několik věcí najednou. Takže vypněte TV, rádio, počítač, mobil, zapalte svíčku, čtěte, vyprávějte a zpívejteJ

   

Jan Šinágl, 16.9.2019  

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)