Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

UnL Grabsteine August 2021SDL CZ vyhnani 1945 statistikaV Ústí nad Labem právě probíhá netradiční výstava. Kde jinde jsou auta, tam je 50 náhrobků na ulici před městským muzeem, seřazených v řadách jako na hřbitově.

Náhrobky jsou však na dřevěných paletách, přivázaných kovovými pásy. Některá jména lze stále rozpoznat. Na jednom z náhrobků je dokonce kovový kříž. Většina z nich ale nápis nemá. Silniční provoz se řítí kolem v pozadí. Mezi řádky říká německy a česky: Odpočívej v pokoji!

Lidé znovu a znovu zastavují. Většina z nich ví, o co jde: německé náhrobky, kterých jsou v celé pohraniční oblasti desítky tisíc, často opomíjeny a zanedbávány. Ti, kteří se o ně mohli starat, byli po druhé světové válce vyhnání.

Promrháno jako stavební materiál

Náhrobky na ulici jsou uměleckou akcí Městského muzea v Aussigu (Ústí nad Labem) se skanzenem v Saubernitzu (Zubrnice) poblíž Aussigu. Tam byly kameny uloženy v ruinách starého mlýna více než 50 let. Předtím byly na místním hřbitově rozebrány a nabídnuty jako stavební materiál. Co nebylo použito, skončilo ve mlýně, kde za ta léta náhrobky zarostly. Ostatky těch, kteří byli na kamenech připomínáni, zůstaly v podzemí na místě bývalého hřbitova.

Před několika týdny sdružení Omnium a dobrovolníci odhalili náhrobky, které budou v ulicích Aussigu až do konce srpna. Poté by měli být trvale vystaveni v kostele v Saubernitzu.

Kluby a soukromá záchrana

Instalace se nesetkala pouze s porozuměním. Organizátoři výstavy jsou obviněni z bezbožnosti. "Nejprve však upozorňujeme na neuctivé chování," odpovídá Martin Krsek z Museum Aussig. Městské muzeum se po léta věnuje zachování a péči o cenné hroby a hroby významných obyvatel, zatím s mírným úspěchem.

Česká republika se také zavázala k zachování hřbitovů a hrobů v německo-české deklaraci z roku 1997. Příručka poskytuje obcím pomoc při nakládání s hroby. Hroby však často uchovávají soukromé iniciativy nebo iniciativy sdružení Omnium. Státní shromáždění německých spolků začalo v roce 2020 zaznamenávat německé hroby. V tomto roce byly umístěny první pamětní desky na památku zaniklých německých hřbitovů.

https://landesecho.cz/index.php/forum/1830-friedhof-auf-der-strasse

J.Š. 24.8.2021

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.67 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)