Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 20.04.2024 12:42
  Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

  Read more...

   
 • 19.04.2024 18:09
  Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

  Read more...

   
 • 19.04.2024 16:56
  Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 14:44
  Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 10:42
  Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

  Read more...

   
 • 18.04.2024 08:11
  Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

 

Benes a TGMSDL CZ Statistika odsunu… A je třeba ještě připomenout Tomáše G. Masaryka, který již v prosinci 1918 označil německé spoluobčany za potomky emigrantů. Jakou škodu způsobila tato myšlenková figura: "My jsme tu byli první, nám tato země patří, ostatní jsou vetřelci"? Myšlenka hromadného přesídlení Němců z Čech a Moravy byla již použita jako herní materiál v diplomatickém boji o vznik ČSR. Od tohoto "herního materiálu" k vyhnání v letech 1945/46 vede vlastně, jak jinak, přímá cesta. …

***

Byl by zázrak, kdyby duch nacionalismu zůstal v láhvi i v české prezidentské kampani v roce 2023. Anonymní řetězové dopisy rozjitřily náladu proti konkurentům bývalého premiéra Andreje Babiše ze strany ANO: Danuši Nerudové a Petru Pavlovi. "Je to zpátky," napsal na Twitteru novinář Jindřich Šídlo (nar. 1972). "V e-mailech se píše, že pokud vyhraje Nerudová nebo Pavel, budou Benešovy dekrety zrušeny. Dost, prosím!" Přímo útočí i na premiéra Petra Fialu: "Pan Fiala je předním členem protistátní Panevropské unie. A v jejím čele stojí šéf sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt, který dlouhodobě usiluje o zrušení Benešových dekretů. Začíná se mu to dařit."

Odkud autoři takových mailů berou moudrost, ovšem zůstává v nedohlednu. Vždyť i Posselt již dlouho zaujímá k otázce dekretů stanovisko, které se u mnoha jeho krajanů setkává se skepsí. Ve vánočním čísle "Sudetendeutsche Zeitung" z roku 2022 opět popsal svůj postoj takto: "Benešovy dekrety jsou nespravedlivé, protože, jak už jasně řekl Václav Havel, jsou založeny na kolektivní vině. Ale také říkám zcela jasně: Benešovy dekrety jsou morální, nikoliv právní záležitostí. Nezávisle na otázce majetku se chceme s dekrety vyrovnat morálně. A v posledních letech se toho stalo hodně, počínaje projevem tehdejšího premiéra Petra Nečase v roce 2013 v bavorském parlamentu a větou:

"Litujeme, že vyhnáním sudetských Němců z bývalého Československa, vyvlastněním a odsunem bylo způsobeno mnoho utrpení a bezpráví nevinným lidem."

Lze se s dekrety "morálně" vyrovnat, když Benešův odkaz zůstává zakotven v českém právním řádu a na jeho základě jsou stále vydávána soudní rozhodnutí? To by bylo třeba vysvětlit, pokud by citovaná věta měla být něčím víc než jen politickou frází. A prostor k diskusi je i o opakované poznámce: "Ale my jako sudetští Němci také víme, že k tomuto bezpráví vyhnání by nikdy nedošlo bez zločinů národních socialistů. I na tom pracujeme." Žádný seriózní člověk samozřejmě nebude chtít nacistická zvěrstva popírat. Musíme si však dávat pozor, abychom nesešli na falešnou politickou stopu. Nesouhlasíme s americkým právníkem a odborníkem na mezinárodní právo profesorem Alfredem de Zayasem, který před lety napsal:

"Ospravedlnění jednoho zločinu předchozím bylo prokazatelně hlavním argumentem nacistů." Taková argumentace je v rozporu s nejjednoduššími principy právního státu.

Jinými slovy, byl odsun sudetských Němců skutečně nevyhnutelný?

Měli bychom se mít na pozoru před historickými mýty. Petr Uhl, někdejší zmocněnec pražské vlády pro lidská práva a nositel Ceny Karla Velikého SL, v roce 2002 na konferenci Ackermannova společenství v Iglau / Jihlavě rozebral pohádku o vyhnání sudetských Němců, které údajně nařídila Postupimská konference vítězů světové války: "Bylo to naše dobrovolné rozhodnutí." Politici a publicisté všech barev by měli odolat pokušení dívat se na dějiny jednorozměrně. Vyhnání nebylo událostí, která se zrodila po pádu Hitlerovy vlády, ale aktem připravovaným dlouho dopředu.

"Ledabyle naplánovaný poválečný zločin" (rovněž citát z Posselta) byla krádež půdy ve velkém měřítku, vymyšlená v panslovanských expanzionistických představách dávno před druhou světovou válkou.

Pro českého historika Emanuela Mandlera ovšem nebylo sporu o tom, že druhá světová válka vytvořila podmínky pro odsun Němců. To ale neznamená, že by Prahu někdo donutil ke "kruté etnické čistce": "Musely existovat historické síly, které využily vzniklých podmínek. Touto historickou silou byla československá exilová politika, která usilovala o vytvoření národního státu a odplatu za Mnichovskou dohodu."

A je třeba ještě připomenout Tomáše G. Masaryka, který již v prosinci 1918 označil německé spoluobčany za potomky emigrantů. Jakou škodu způsobila tato myšlenková figura: "My jsme tu byli první, nám tato země patří, ostatní jsou vetřelci"? Myšlenka hromadného přesídlení Němců z Čech a Moravy byla již použita jako herní materiál v diplomatickém boji o vznik ČSR. Od tohoto "herního materiálu" k vyhnání v letech 1945/46 vede vlastně, jak jinak, přímá cesta.

Poučení z historie: je třeba být opatrný s tezí, že "bezpráví vyhnání by nikdy nenastalo bez zločinů národních socialistů".

SUDETENPOST 5.1.2023

***

Vánoční a novoroční přání sudetských Němců

***

Z řad českých Němců pocházelo 10 nositelů Nobelovy ceny. „Největší Čech“ Karel IV. měl za otce francouzského Němce, matka už měla jen zlomek české krve. Má-li právo zůstat právem, musí být také uplatňováno realizováno. JŠ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)