Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st úno 21 @10:00 - 04:00PM
Diskusní fórum: Beneš – zachránce, nebo zrádce národa?
čt úno 22 @08:30 -
OS Kolín: Šinágl a spol. obžalován
so úno 24 @12:30 - 10:30PM
Praha: DEN PRO UKRAJINU
út úno 27 @11:00 -
OS Ostrava: Jana Domanská
út bře 05 @08:00 -
OS Ostrava: Pokračování boje ing. Jana Karase

Nejnovější komentáře

 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...

   
 • 19.02.2024 16:20
  Příchod uprchlíků z Ukrajiny, kterých je v Česku zhruba ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 14:46
  Německé i britské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Venezuela Guyana UkrajinaPlánované hlasování o územním sporu ve Venezuele znervózňuje obyvatele Guyany

SURAMA, Guyana (KAP) - Věřící anglikánského kostela v řídce osídlené vesnici v deštném pralese v Guyaně se nedávno sešli, aby během komunitní akce vydražili spoustu banánů, dýní a dalších produktů. Po každé úspěšné nabídce zazpívali písně a zazvonili na zvon.

Pronesli vděčné pobožnosti typické pro slavnosti sklizně, ale také prosili o mír pro svou komunitu uprostřed toho, co považují za existenční hrozbu. Jejich vesnice Surama je součástí guayanského regionu Essequibo - území většího než Řecko a bohatého na ropu a nerostné suroviny, které Venezuela prohlašuje za své a o jehož budoucnosti hodlá rozhodnout v neděli v referendu.

Praktické a právní důsledky hlasování, které mimo jiné vyzývá k přeměně Essequibo na venezuelský stát, zůstávají nejasné, ale referendum znervózňuje obyvatele oblasti

"Modlíme se, doufáme a věříme, že nic negativního nepřijde," řekla Loreen Allicocková, která vedla shromáždění během dožínkové slavnosti. "Chceme i nadále žít klidný život v této naší krásné zemi."

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se do tohoto úsilí vložil celou vahou své vlády a pomocí vlastenecké rétoriky se snažil svolat voliče k hlasování, aby odpověděli na pět otázek týkajících se území, včetně toho, zda by současní a budoucí obyvatelé oblasti měli získat venezuelské občanství. Guyana považuje referendum za anexi a 14. listopadu požádala Mezinárodní soudní dvůr o zastavení části hlasování. Soud zatím nevydal rozhodnutí, ale i kdyby rozhodl v neprospěch Venezuely, Madurova vláda hodlá volby v neděli uspořádat.

Oblast o rozloze 61 600 km2 (159 500 km2) tvoří dvě třetiny Guayany. Přesto Venezuela vždy považovala Essequibo za své, protože region se nacházel v jejích hranicích během španělského koloniálního období, a dlouho zpochybňovala hranici, o níž rozhodli mezinárodní arbitři v roce 1899, kdy byla Guyana ještě britskou kolonií.

Odhodlání Venezuely uplatňovat územní nároky v průběhu let kolísalo. Její zájem znovu vzrostl v roce 2015, kdy společnost ExxonMobil oznámila, že u pobřeží Essequibo nalezla ropu v komerčním množství

Nejnovější kapitola sporu zasévá mezi obyvatele oblasti, z nichž většinu tvoří původní obyvatelé, hněv vůči guayanské vládě. Informace o referendu se k nim dostaly převážně prostřednictvím nepřesných příspěvků na sociálních sítích, které mezi Guyanskými obyvateli vyvolaly pouze zmatek.

"Cítíme se jako obyvatelé této země opomíjeni. V současné době se pro nás nic nedělá," řekl Michael Williams, vůdce původních obyvatel vesnice Annai v provincii Essequibo. "Vláda (...) přichází, jen když chce naše hlasy. Teď je tu ten spor. Nikdo tu není, aby nám řekl: 'Tohle jsou ty problémy. Tohle může přijít. Připravme se na to. My vyjednáváme. Doufáme v to nejlepší. Nikdo nám to nepřijde říct."

O sporné hranici rozhodovali arbitři z Británie, Ruska a Spojených států. Spojené státy v panelu zastupovaly Venezuelu zčásti proto, že venezuelská vláda přerušila diplomatické vztahy s Británií

Venezuelští představitelé tvrdí, že Američané a Evropané se spikli, aby jejich zemi ošidili o půdu, a tvrdí, že dohoda o řešení sporu z roku 1966 fakticky anulovala původní arbitráž. Guyana, jediná anglicky mluvící země v Jižní Americe, trvá na tom, že původní dohoda je legální a závazná, a v roce 2018 požádala světový soud, aby o ní takto rozhodl.

Venezuelští voliči budou muset v neděli odpovědět na otázku, zda "souhlasí s odmítnutím všech prostředků v souladu se zákonem" hranice z roku 1899 a zda podporují dohodu z roku 1966 "jako jediný platný právní nástroj" k dosažení řešení.

Madurova vláda uspořádala 19. listopadu imitaci referenda, aby voliče s touto otázkou seznámila, ale neuvedla, kolik voličů se ho zúčastnilo ani jaké byly jeho výsledky. Úředníci rovněž nenabídli časový plán ani konkrétní kroky, jak by v případě schválení navrhovaných opatření voliči přeměnili region Essequibo na venezuelský stát a udělili obyvatelům oblasti občanství.

Juan Romero, zákonodárce vládnoucí Sjednocené socialistické strany Venezuely, řekl státním médiím, že jedním z kroků, které by vláda musela provést, pokud by lidé hlasovali pro opatření, je ústavní reforma, která by začlenila angličtinu jako jeden z úředních jazyků Venezuely. Mezitím jiný zákonodárce vládnoucí strany, William Fariñas, prohlásil, že "Essequibané se již cítí být Venezuelany".

To však nemůže být dále od pravdy

Lidé v Essequibo jsou hrdí na své domorodé dědictví. Poukazují na názvy památek, které jsou uvedeny v jejich rodném jazyce, jako příklad toho, proč věří, že region nikdy nepatřil Venezuele. A trvají na tom, že nechtějí, aby referendum narušilo jejich život.

Mezinárodní soudní dvůr by měl tento týden vydat rozhodnutí o žádosti Guyany o zastavení části referenda. Soud však ještě několik let nerozhodne o širší žádosti Guyany, aby bylo rozhodnutí o hranicích z roku 1899 považováno za platné a závazné. Soudci tento případ přijali loni v dubnu i přes nesouhlas Venezuely.

Mezitím má obyvatelka Essequibo Jacqueline Allicocková pro venezuelské voliče jednu otázku: "Proč byste si chtěli nechat vzít něco, co vám nepatří?"

 

Reportér Garcia Cano z Mexico City.

https://apnews.com/article/venezuela-guyana-essequibo-territory-dispute-maduro-referendum-d3e65757ca8da2355994ec8a44c148ba

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

-1 #1 Jan Šinagl 2023-12-01 19:07
Venezuela je pod obrovským vlivem Ruska, Íránu a Číny. Potvrzují to nejnovější rozbory. Jedná se o nepřímý hybridní útok na USA, celoplanetárně vyrobený chaos. Na tohle Putin sám nestačí. To musel propracovávat léta velký tým.

Arašíd

P.S.
Bohužel, Rusko připravuje své plány dlouhodobě - i potřebné lidi v zemích svého zájmu. Osud Československa je jedním z mnoha varujících příkladů. JŠ

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)