Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.05.2024 18:58
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 12:37
  Ruce pryč od Xavera Veselého! Je kvalitním a legitimním ...

  Read more...

   
 • 22.05.2024 11:28
  Protokol o hlavním líčení z 1.10.2020 u OS Ostrava... Vyhlášeno ...

  Read more...

   
 • 17.05.2024 16:43
  Vážení přátelé zahrádkáři, vážení sympatizanti Zelené brány do ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 11:01
  Větší tragikomedii jsem fakticky nezažila co předvádí tento soud ...

  Read more...

   
 • 15.05.2024 10:58
  Státní zástupce Mgr. Petr Valíček 25.4.2024: K ohledání, u ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zlate dnoVzpomínám si na svojí radost i pocit úcty, když jsem jako začínající tramp po dlouhém hledání našel to (!) Zlaté dno, o kterém jsem tolik slyšel a četl, procházel se mezi těmi velkými smrky, prohlížel si desítky a desítky památečních placek věnovaných Packardovi, Brochesovi a dalším ve válce padlým trampům…

Zásah lesníků způsobil, že oblíbené trampské místo Zlaté dno v Brdech prakticky přestalo existovat. Správce pozemku totiž nechal vykácet asi tři čtvrtě hektaru lesa a padly tak i tři památné stromy, u nichž trampové uctívali památku kamarádů. Trampové ale chtějí místo obnovit. Zlaté dno, tedy tři smrky v brdských lesích na místě, o němž běžný výletník neví, znají trampové více než sto let. Na stromech byly upevněny stovky pamětních placek. Minulý týden na toto pietní místo, kde trampové od druhé světové války uctívali památku kamarádů padlých na válečných bojištích nebo umučených v koncentračních táborech, vjely těžké stroje.

Správce pozemku Vladimír Kocour nechal v místech vykácet zhruba tři čtvrtě hektaru lesa a padly i tři památné stromy. "Hrozilo nebezpečí, že když přijdou silné poryvy větru, nápor nevydrží a padnou samy," vysvětluje Kocour.

Trampy po celé republice tím pobouřil. "Já vím, že lesy jsou hospodářská záležitost, že jsou od toho, aby se stromy kácely. Ale můj názor je, že aspoň ty tři tu mohly zůstat. To už ale nikdo nevrátí," říká smutně tramp Michael Antony (Tony), který jezdí do Brd přes třicet let.

Přestože i místní správce má mezi trampy známé, tvrdí, že o takovém významu tří smrků nevěděl. "Netušili jsme, že jde o tak vážené místo. Jinak bychom samozřejmě s majiteli domluvili speciální režim a k těžbě by nedošlo."

Správa lesa podle něj neměla o zásahu koho informovat. Trampové nefungují jako organizovaná skupina.

"Překvapují mě hysterické reakce, které dostávám. Nikdo totiž nebere zřetel na to, že tolerujeme porušování lesního zákona," dodává správce. Teď bude záležet na domluvě obou stran, jak svou spolupráci do budoucna vylepší, aby už nemuselo docházet k takovým omylům, jako byl tento.

Zlaté dno přežilo válku, komunismus i útoky vandalů

Zlaté dno, pietní místo českých trampů, přežilo válku, komunismus i vandalské útoky. Po pětaosmdesáti letech se změnilo k nepoznání až teď. Trampové jsou rozhodnuti, že tradici pamětních placek obnoví.

"Byl to pro mě hodně emotivní zážitek, když jsem sem poprvé přišel. Otevřel se mi prostor a já viděl stovky placek, které na stromech sahaly do výše několika metrů," vzpomíná Tony na místa, kudy jeho hrdinové, zakladatelé campu, chodili a kde si třeba opékali buřty.

Zlaté dno vzniklo v období první republiky. Jedinečným místem bylo také proto, že si po celých těch osmdesát pět let udrželo původní vzhled.

Jediné, co rostlo, byly okolní stromy a mohyla z kamení. Podle brdského zvyku se totiž ohniště nebouralo. Když přišli další trampové, postavili novou "vrstvu" přímo na tu předchozí. Základ mohyly tak tvoří i popel z ohnišť jeho zakladatelů.

I když toto pietní místo přišlo o své největší symboly, budou ho chtít trampové i do budoucna zachovat. "Najdeme strom, který by byl vhodným následovníkem. I když i to už bude jen náhražka," dodává posmutněle Tony.

Zdroj:http://praha.idnes.cz/trampum-v-brdech-pokaceli-pametni-mistp-f00-/praha-zpravy.aspx?c=A140227_2039077_praha-zpravy_bur

* * *

Legendární brdský camp ZLATÉ DNO byl zničen!

Ten kdo v mašině seděl musel vědět o co jde a prostě to se škodolibou radostí zničil. Trochu paradox, když se na informačních cedulích, které jsou od Lesů ČR rozmístěny po Brdech dočítáme jak tremping patří nemyslitelně do Brd...
Chrt

To snad ani není možný, že fakt někomu, kdo určil tyhle stromy k skácení nedošlo, že to místo má nějaký ještě jiný - hlubší význam, než obyčejný trampský kemp?
Willy

Neúcta! To je na úrovni ničení brdských campů estébákama a VB.
Dowdy

Při cestě na Houliádu jsem byl v sobotu na Zlatém dně a vše viděl v reálu. Dle zápisu v campovce to pořezali 17.2. Hrůza …., nevím proč alespoň ty tři smrky nenechali …
Chrys

Vzpomínám si na svojí radost i pocit úcty, když jsem jako začínající tramp po dlouhém hledání našel to (!) Zlaté dno, o kterém jsem tolik slyšel a četl, procházel se mezi těmi velkými smrky, prohlížel si desítky a desítky památečních placek věnovaných Packardovi, Brochesovi a dalším ve válce padlým trampům…
Opravdu teď cítím smutek z něčeho, co nenávratně odešlo, protože slova o tom, že vyrostou nové stromy a placky se můžou dávat zatím někam jinam - jsou sice útěchou, ale to staré Zlaté dno je pryč…

http://www.toulavci.com/fotogalerie/trampske-kempy/zlate-dno/

* * *

Pietní místo, kde se scházeli trampové z celého světa! Hrůza a arogance v té nejprimitivnější formě. Slova správce pozemku Vladimíra Kocoura: "Hrozilo nebezpečí, že když přijdou silné poryvy větru, nápor nevydrží a padnou samy," jsou ubohou výmluvou, jinak by musel vykácet mnohem více stromů na moha dalších místech a z lesa by moc nezbylo. Pochybuji, že je možná taková nebetyčná neznalost či hloupost. Mnohem reálnější se jeví útok proti trampům ať už z nízkých osobních pohnutek, nebo v zájmu jiných. Pochopitelně, že se nic nevyšetří a ČIŽP či případně CHKO bude hrát „mrtvého brouka“ a trapně se vymlouvat. Stejně jako tomu bylo při podobném zločinu zbytečného pokácení zdravých stromů při megalomanské „asanaci“ koryta Stroupinského potoka v Žebráku.

Jan Šinágl, 28.2.2014

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.60 (10 Votes)
Share

Komentáře   

+1 #2 Jaroslav Mencl 2014-03-06 16:15
Každý trochu znalý člověk ví, že kdyby ti těžaři ty tři letité smrky na té holině nechali stát, tak při prvním silnějším poryvu větru by ležely na zemi tak jako tak.
Pietní místo se musí respektovat a tak jediné chyba je že se s osadou co tto místo má za své se nejednalo o možné náhradě třeba v podobě Altánu s informační tabulí ve stylu zálesáků, třeba i s pamětní knihou.Není to o životě? Jarda
0 #1 TomL 2014-03-03 14:37
Jej, smutné... ;(

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)