Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 24.04.2024 10:01
  Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

  Read more...

   
 • 24.04.2024 09:00
  Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

  Read more...

   
 • 24.04.2024 07:47
  Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

  Read more...

   
 • 20.04.2024 12:42
  Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

  Read more...

   
 • 19.04.2024 18:09
  Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

  Read more...

   
 • 19.04.2024 16:56
  Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

VSE Maetsela 14.2.2024On 14 February, a debate with students took place at the University of Economics in Prague. I registered to attend and received a confirmation of registration. To my surprise, I was not on the list? Fortunately, the young organizers did not call the police on me as they did on 7 November in Vienna, where I wanted to listen to a lecture by Foreign Minister Lipavsky. The students were reasonable, waited to see if anyone would come and registered me again.  I did, but there was only room for me in the last row. It was, of course, unlikely that I would take part in the discussion. It was confirmed. I attach the audio recording of the whole of the EP President's speech.

I did not speak to President Metsola until afterwards, without any problems at all. I gave her my letter, which has been received and will be received by ambassadors of many countries. It concerns the security of the Schengen area and the future of Europe. Naturally, I cannot publish it yet. I am publishing below the two questions that I was unable to ask in the debate and have passed on to her personally:

First question: One of the EU's priorities is security and respect for EU law. This is linked to a proper Schengen visa policy. The Member States must cooperate. In the event of corruption and fraud, the EU must act, otherwise citizens will lose confidence in EU institutions. I have sent you information about serious visa fraud at the Czech embassy in Morocco. Visas were sold for money and exchanged for business deals at the expense of France, Germany, etc. This is unacceptable and the EU should act. The honest consul who started refusing such suspicious visas was stripped of her job and her career and health were ruined. She defended EU law and the EU should defend her. The response of EC official Giotakos that this is only a Czech matter is absurd. Visas are common to the whole of Europe and state corruption is very dangerous. We want a future Europe that is safe, not corrupt, and we must help each other and support the honest ones. I would like to hear your position and ask for your help.

Second question: In January 2023, the German weekly SPIEGEL published a lengthy article on corruption in the EP, which I read in the print edition but could not find on the Internet. What is the state of the investigation today? Has it been closed? Who has been punished or has it not yet been concluded? Does it strike me that, with the EU's proclaimed transparency, the scandal has died down and the media are still silent?

***

Corruption at the highest level of the EU: secret meeting in Suite 412

X. PART Czech-Marocco Gate - The Continuing Series: Ahmed Bahaddou - Fraudster or Victim? A shocking audio recording!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)