Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

Žádné události k zobrazení

Nejnovější komentáře

 • 03.08.2021 10:19
  Hezký den, Chtěli jsme vás informovat, že náš tým zkontroloval ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 18:38
  Vážení, jen občas plaše připomínám, že celý viroregulační ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 09:30
  Dobrý den. Předně Vám děkuji za zveřejnění mého příběhu. A ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 08:27
  Dobrý den pane Mrzílku, dovoluji si opravit malou chybičku v ...

  Read more...

   
 • 01.08.2021 10:53
  Bývalý primátor Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman o lidech kolem ...

  Read more...

   
 • 31.07.2021 17:37
  S návrhy na rehabilitaci vyslovil souhlas i státní zástupce JUDr.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Kdo z nás si neodnesl „ani hřebík“ ze zaměstnání v době totality? Obávám se nikdo. Kradlo se všude „od zdola až nahoru“. Vše patřilo všem a nic nikomu. Zvykli jsme si na krádeže, které jsme považovali, byť by šlo jen o obyčejnou tužku, za něco zcela “normálního“.

Kradlo se vše co se hodilo domů či na chaty a zahrady, ve fabrikách se fušovalo, hlavně v odpoledních a nočních směnách. Soudruzi samozřejmě kradli ve velkém. Nedávno mi jeden známý vyprávěl příběh jak jedna fabrika stavěla novou halu. Přišla kontrola, zjistila, že hala není vůbec dostavěná, přitom stavební materiál byl vyúčtován. Náklaďáky s betonem apod. končily na stavbách komunistických papalášů. Jistě čtenáři znají podobných příběhů ze svého okolí tisíce…

Dnes už si málokdo „dole“ dovolí okrádat firmu kde pracuje, zato „nahoře“ se krade mnohem více než dříve. Nebezpečný je v našem podvědomí zakódovaný strach a pokytectví, jako následek našeho dřívějšího chování. To se nemůže neprojevit na stavu společnosti, kdy zvyklosti se dědí, špatné stejně jako dobré. Navíc jsme si navykli, že nám vždy pomůže stát. Nemůžeme se proto chovat jako svobodní občané.

Stát má zajistit bezpečnost a takové podmínky, aby byl na něm občan co nejméně závislý, tedy více svobodný. Pokud si stát občana „kupuje“ přehnanou sociální podporou, resp. umožňuje její masové zneužívání, stává se občan méně svobodným, více závislým a o to snadněji manipulovatelným. Je tak ohrožován stát i občan. Bez svobodných občanů nelze vybudovat svobodnou a prosperující občanskou společnost, silnou mravně i kulturně.

Otázkou zůstává kolik lidí chce být svobodnými s patřičnými riziky a úsilím a kolik dá přednost „jistotě“ od státu. Obojí mít nelze.

Za mravní, morální, hospodářskou a kulturní devastaci země komunisty budeme platit ještě dlouho s rizikem, že minulost se může vrátit v jiné formě, budeme-li k dění ve společnosti i nadále pasivní. Jednou za čtyři roky vhodit lístek do volební urny demokracii ještě nědělá.  

 

Jan Šinágl, 24.5.2020

* * *

Kdyby tyto informace zazněly v listopadu 89, nikdo by klíčky necinkal!

* * *

Citát dne: "Když jdeš bojovat za svobodu a pravdu, neber si na sebe sváteční kalhoty."

Henrik Ibsen

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)