Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 29.02.2024 10:44
  Soud hodlá zkoumat středověké podmínky v českých věznicích. Pozdě ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 10:19
  Sokol wurde Opfer eines raffinierten Bank- und Kreditbetrugs ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 09:23
  Válečné výdaje spolknou 40 procent rozpočtu Ekonom podotkl, že ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 08:42
  Od 1. listopadu 2023 se Respekt od Economie osamostatnil.

  Read more...

   
 • 28.02.2024 19:32
  Zkorumpované vedení Sokola je jen další ukázkou mravního ...

  Read more...

   
 • 28.02.2024 19:27
  Starostka Sokola Moučková by měla ve funkci skončit, míní ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Kdo z nás si neodnesl „ani hřebík“ ze zaměstnání v době totality? Obávám se nikdo. Kradlo se všude „od zdola až nahoru“. Vše patřilo všem a nic nikomu. Zvykli jsme si na krádeže, které jsme považovali, byť by šlo jen o obyčejnou tužku, za něco zcela “normálního“.

Kradlo se vše co se hodilo domů či na chaty a zahrady, ve fabrikách se fušovalo, hlavně v odpoledních a nočních směnách. Soudruzi samozřejmě kradli ve velkém. Nedávno mi jeden známý vyprávěl příběh jak jedna fabrika stavěla novou halu. Přišla kontrola, zjistila, že hala není vůbec dostavěná, přitom stavební materiál byl vyúčtován. Náklaďáky s betonem apod. končily na stavbách komunistických papalášů. Jistě čtenáři znají podobných příběhů ze svého okolí tisíce…

Dnes už si málokdo „dole“ dovolí okrádat firmu kde pracuje, zato „nahoře“ se krade mnohem více než dříve. Nebezpečný je v našem podvědomí zakódovaný strach a pokytectví, jako následek našeho dřívějšího chování. To se nemůže neprojevit na stavu společnosti, kdy zvyklosti se dědí, špatné stejně jako dobré. Navíc jsme si navykli, že nám vždy pomůže stát. Nemůžeme se proto chovat jako svobodní občané.

Stát má zajistit bezpečnost a takové podmínky, aby byl na něm občan co nejméně závislý, tedy více svobodný. Pokud si stát občana „kupuje“ přehnanou sociální podporou, resp. umožňuje její masové zneužívání, stává se občan méně svobodným, více závislým a o to snadněji manipulovatelným. Je tak ohrožován stát i občan. Bez svobodných občanů nelze vybudovat svobodnou a prosperující občanskou společnost, silnou mravně i kulturně.

Otázkou zůstává kolik lidí chce být svobodnými s patřičnými riziky a úsilím a kolik dá přednost „jistotě“ od státu. Obojí mít nelze.

Za mravní, morální, hospodářskou a kulturní devastaci země komunisty budeme platit ještě dlouho s rizikem, že minulost se může vrátit v jiné formě, budeme-li k dění ve společnosti i nadále pasivní. Jednou za čtyři roky vhodit lístek do volební urny demokracii ještě nědělá.  

 

Jan Šinágl, 24.5.2020

* * *

Kdyby tyto informace zazněly v listopadu 89, nikdo by klíčky necinkal!

* * *

Citát dne: "Když jdeš bojovat za svobodu a pravdu, neber si na sebe sváteční kalhoty."

Henrik Ibsen

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)