Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Krom velkého příběhu tu po ní zůstal i odkaz: nikdy se nevzdávejte! Trudie Bryksová po celou dobu vedla ještě jeden velký boj. Bryksova Trudie 2009Bryksovi manzeleZa to, aby našla hrob svého muže. Podařilo se jí to až neuvěřitelných dvaapadesát let po jeho smrti. Urna s popelem byla tajně zakopána v Motole. Trudie na místo položila kytici a stuhu v barvě české trikolory s nápisem "Josefu Bryksovi - po 52 letech hledání".

***

Mohla by to být story o ženě, kterou provázelo neštěstí, smůla a drtivé následky vlastních rozhodnutí. Na osud Trudie Bryksové, od jejíž smrti tento týden uplynulo deset let, je ale možné nahlížet i opačně. Jako na život mimořádné osobnosti, jež se nikdy nevzdala. Nesklonila hlavu před žádným režimem, před žádnou mocí a před žádným nátlakem. A podobně jako její manžel, stíhací letec RAF Josef Bryks, nezdolný mistr útěků ze zajetí, šla i ona do ztracených bitev. Její inspirující příběh stojí za to si připomenout vždy, když čelíme nátlaku a hledáme sílu ke vzdoru. Polský spisovatel Mariusz Surosz ji v knize Ach, ty Češky zařadil mezi osm žen, jejichž osudy výmluvně ilustrují nedávné dějiny Československa.

 Brigádní generál Josef Bryks, stále živé svědomí naší země – i nás! 

… Tehdy, v roce 1957, Trudie už dávno vedla svou soukromou válku s komunismem, a tak se ji z Prahy ani neobtěžovali informovat o manželově smrti. Ona se to však dozvěděla neoficiálně a vypravila se na československou ambasádu v Londýně. Nechtěli ji vůbec pustit dovnitř. Nechala tedy taxík jezdit kolem budovy tak dlouho, až úředníci znervózněli a přijali ji.

Domáhala se oficiální zprávy o smrti svého muže. Odmítli. Hrozila, že všechno zveřejní. Ukázali jí složku; byla o ní. Sledovali ji i v Anglii. Zastrašovali ji, vyhrožovali. Ale ona se nenechala a novinářům celý svůj příběh vypověděla. Bylo to vítězství odvážné ženy nad totalitní mocí; ukázala tím, že ta moc není nekonečná, že má své hranice.

… Toto všechno byla vítězství, ale jiný důležitý boj prohrála: V roce 2009 podala trestní oznámení na rudého prokurátora Karla Vaše, který nesl odpovědnost za osud jejího manžela a mnoha dalších nevinných. Karel Vaš nakonec potrestán nebyl, a dokonce Trudie Bryksovou přežil. Ta zemřela ve svých 91 letech dne 28. dubna 2011 ve Spojených státech. Krom velkého příběhu tu po ní zůstal i odkaz: nikdy se nevzdávejte!

Celý článek Luďka Navary>

 

J.Š. 29.4.2021

***

Na videu můžete vidět i majora Josefa Brykse

DOVĚTEK - Sága o životě a smrti Jana Antonína Bati a jeho bratra Tomáše

Stále je před veřejností utajováno, že firma Baťa pod vedením Jana A. Bati zachránila několik tisíc Židů před nacismem. Posílala je do svých zahraničních filiálek jako své zaměstnance s celými rodinami. Jan A. Baťa také skrytě, finančně značně podporoval londýnskou exilovou vládu Edvarda Beneše a SNP. Jeho spolupracovník kpt. Josef Trojan, patřil k největším hrdinům SNP. Také zapomínaný a dodnes nerehabilitovaný. Velel partyzánské skupině v počtu 6000 mužů a v roce 1950 měl podporu 26.000 mužů dle dokumentu CIA.

Kpt. Josef Trojan byl komunisty popraven 29. prosince 1953, jako jeden z posledních politických vězňů ve vykonstruovaném procese jako velmi nepohodlný svědek a uznávaná, nekomunistická autorita. Proto musel být odstraněn. Byl generálním ředitelem firmy Baťa a oblastním ředitelem kožařského a gumárenského průmyslu na Slovensku, blízkým spolupracovníkem Jana Antonína Bati.

Můj návrh na jeho vyznamenání odmítla Vojenská komise presidentky Slovenska Zuzany Čaputové s tím, že má na věc jiný názor…

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)