Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st kvě 31 @19:00 -
KVH: Hledání rovnováhy aneb Život soudce
čt čvn 01 @08:00 - 05:00PM
Pochod Postoloprty Žatec
so čvn 10 @08:00 - 08:00PM
Dejvice: CH stánek na Festivalu ambasád
po čvn 12 @14:30 -
OS Praha 2: dr. Bartsch

Nejnovější komentáře

 • 29.05.2023 16:39
  Rozhodnuto. Český lékař půjde za údajné plácnutí po zadku ...

  Read more...

   
 • 29.05.2023 16:33
  Michael Žantovský už nepovede Knihovnu Václava Havla. Ředitelem ...

  Read more...

   
 • 25.05.2023 12:30
  Tak ještě jedna perlička od soudu. Napsala jsem klientovi ...

  Read more...

   
 • 20.05.2023 16:15
  Nic proti tomu, pokud president jezdí na motorce v okolí Lán ...

  Read more...

   
 • 17.05.2023 12:38
  Vakcíny, obě založené na technologii messengerové RNA (mRNA) ...

  Read more...

   
 • 17.05.2023 07:45
  Jsme ve válce, paní Anežko. Některé bitvy se prohrávají, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Bata Tomas a logoBata Jan Antonin pametni deskaKrize, kterými si musel za první republiky projít koncern Tomáše a později jeho bratra Jana Antonína Bati se ve svých důsledcích nelišily od krizí, s nimiž po dnešní den zápolíme. Nápověda, jak se Baťové s krizemi vypořádávali, může být pro nás inspirující. Najdeme ji v posledním lednovém a prvním únorovém vydání Peroutkovy Přítomnosti z roku 1938 (Baťovy boje s krisemi I. str. 55-58) a Baťovy boje s krisemi II. str. 71-74). Celý článek>

 

Skvělé, inspirativní čtení – několik ukázek níže z Přítomnosti roku 1938 (pro přítomnost). Článek by si měla přečíst Vláda ČR, občané zákonodárci, podnikatelé a všichni lidé, kteří si v dnešním pomateném světě ještě dokázali zachovat  zdravý rozum.

Největší rozmach Baťových podniků nastal právě v kritických letech. V moderním hospodářství jsou často situace, které v několika hodinách rozhodují o budoucnosti podniku.

 

Genialita Tomášova je mj. v tom, že nezavedl celou pracovní soustavu po nějakém teoretickém studiu, nýbrž podle denní zkušenosti.

 

Ve zlínských podnicích existovala závodní psychologie.

 

Ačkoli zlínský koncern pracuje pro hromadnou spotřebu a vývoz je jeho podstatnou složkou, jde mu vlastně mezinárodní krize k duhu, protože se spotřebitelé opětovně utíkají k lacinějšímu zboží. Právě pro takovou výrobu je Zlín připraven ve všech částech: dokonalým technickým zařízením a organizací výroby, mzdovým systémem a svým postavením, přímým prodejem a kalkulací, stravováním a byty, výchovou a propagandou.

 

Při kalkulaci mají ve Zlíně na mysli tři věci: peníze, čas a rychlost. Peníze dobyli, čas ovládli a rychlost? Bývalý president USA Herbert Hoover napsal ve své knize „Ztráty v průmyslové výrobě“, že se dá pár kožených bot vyrobit průměrně za 7-14 dní. Baťa může dodat hotovou botu za 16 hodin od chvíle, kdy dostal dělník první kůži do skladu. Co se prodeje trýče ujišťuje, že se zboží může obrátit dvanáckrát do roka.

 

Na zlínské půdě vyrůstají nové budovy a v jedné z nich také zasedá „zlínský parlament“, utvořený Janem. Je to vžitý název pro parvidelné sobotní konference, které se konají vždy odpoledna za účasti asi 50 vedoucích Baťových podniků. Tento „parlament“ projednává nejen zlínské události, výsledky a změny jednoho týdne, ale zabývá se také vyššími a vzdálenějšími zjevy v hospodářském a politickém světě. V praxi dostává těchto padesát osob všechny možné informace, ať už se týkají podniku přímo, nebo nepřímo.

 

Mezinárodní úřad práce zdůraznil již roku 1930, že jen osobnost Tomáše Bati a ostrá discipína, docílily takového vývoje podniků.

 

Jan Šinágl, 29.7.2022

***

90. výročí tragické smrti Tomáše Bati bez zájmu veřejnoprávních médií?!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)