Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 07.05.2024 17:30
    Die Linke begrüßt es, es steckt sicher ein Stück Wahrheit in ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 17:27
    Levice vítá, kus pravdy v projevu jistě je. I pravda ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 11:20
    Důvod? Vždyť se to týkalo cikánů, Romů a Sintů. Ale hlavně ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 10:04
    No řekněte, není ten pán opravdu zábavnej? Nejdřív si hraje na ...

    Read more...

     
  • 07.05.2024 09:52
    I bez odstranění penisu může být muž úředně ženou a žena bez ...

    Read more...

     
  • 05.05.2024 16:44
    Je to prostě tak, ač se to mnohým nelíbí. Právní stát ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Hoenig Jiri... V roce 1947 se oženil s Jarmilou Hrbkovou a naplno se vrhl do realizace plánů ke zefektivnění výroby rodinné firmy v Chocni. Přišel však únor 1948 a manželé se rozhodli emigrovat do Velké Británie. Časem se vypracoval až na generálního ředitele jedné z textilních firem ve skotském Glasgow. Významně finančně podporoval instituce a hnutí z oblasti zdravotnictví a lidských práv.

***

V těchto dnech si připomínáme 102. výročí od narození významného účastníka protinacistického odboje Jiřího Höniga. Narodil se 9. února 1921 v Praze jako prvorozený potomek Bedřicha a Margity Hönigových. Jeho otec patřil již před vypuknutím první světové války mezi odborníky v oblasti textilnictví a matka byla dcerou významného choceňského továrníka Moritze Robitscheka, který budoucího tchána zasvětil do rodinného podnikání. Právě díky těmto skutečnostem by se dalo Jiřího dětství označit za bezstarostné.

Po složení maturitní zkoušky na reálném gymnáziu ve Vysokém Mýtě zahájil studium na České vysoké škole technické v Brně. To však nemělo dlouhého trvání, protože 17. listopadu 1939 došlo k uzavření českých vysokých škol.

Zatýkání univerzitních studentů se mu vyhnulo, a tak se vrátil zpět k rodičům do Chocně. Tam se spolu s partnerem své mladší sestry, bývalým důstojníkem československé armády, Josefem Strankmüllerem záhy zapojil do činnosti vojenské odbojové organizace Obrana národa. Na stopu se jim však dostalo gestapo, proto se 8. ledna 1940 rozhodli pro útěk do zahraničí. Strastiplnou cestou se dostali přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Bejrút do Francie. Po odvodu začátkem března byl přidělen k telegrafistům v Montpellieru a procházel intenzivním výcvikem.

Když v květnu zahájilo nacistické Německo západní tažení, byl jako řidič a telegrafista u čety zajišťující spojení divizní pěchoty nasazen na frontu. Francouzský kolaps ale vedl k podepsání kapitulace a Jiří spolu s dalšími československými vojáky odplul na konci června evakuačním transportem do Velké Británie.

Velící důstojníci zaregistrovali Jiřího nadání v telegrafii a během následujících čtyř let se z něho stal všestranně odborně vzdělaný příslušník zahraničních jednotek. Mezi prvními například absolvoval školu na důstojníky v záloze v březnu 1941, anglický instruktorský kurz nebo protiletadlový kurz pěchotních zbrání, a to vždy s vynikajícími výsledky.

Sám potom vedl spojovací výcvik československých ženijních jednotek a po reorganizaci celé brigády po vzoru britských obrněných jednotek se stal zástupcem velitele spojovací čety dělostřeleckého pluku. V této funkci se od října 1944 účastnil obléhání francouzského přístavu Dunkerque a opakovaně v boji projevil statečnost.

Dne 12. dubna 1945 byl již jako velitel čety těžce zraněn střepinami během dělostřeleckého přepadu. Dlouhé měsíce se léčil v nemocnici v Birminghamu, kde se postupně dozvídal o internaci a smrti některých ze svých příbuzných v koncentračních táborech.

Po vyléčení se vrátil do Československa, kde ještě několik měsíců sloužil jako překladatel na ministerstvu národní obrany. V roce 1947 se oženil s Jarmilou Hrbkovou a naplno se vrhl do realizace plánů ke zefektivnění výroby rodinné firmy v Chocni. Přišel však únor 1948 a manželé se rozhodli emigrovat do Velké Británie. Časem se vypracoval až na generálního ředitele jedné z textilních firem ve skotském Glasgow. Významně finančně podporoval instituce a hnutí z oblasti zdravotnictví a lidských práv.

Podplukovník Jiří Hönig zemřel 8. června 2016 ve městě Greenock. Jeho tělo bylo dle vlastního přání poskytnuto pro potřeby vědeckého výzkumu.

 

MILAN VOTAVA

LN, 10.2.2023

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)