Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st úno 21 @10:00 - 04:00PM
Diskusní fórum: Beneš – zachránce, nebo zrádce národa?
čt úno 22 @08:30 -
OS Kolín: Šinágl a spol. obžalován
so úno 24 @12:30 - 10:30PM
Praha: DEN PRO UKRAJINU
út úno 27 @11:00 -
OS Ostrava: Jana Domanská
út bře 05 @08:00 -
OS Ostrava: Pokračování boje ing. Jana Karase

Nejnovější komentáře

 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...

   
 • 19.02.2024 16:20
  Příchod uprchlíků z Ukrajiny, kterých je v Česku zhruba ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 14:46
  Německé i britské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

SN korespondencni volba 8.12.2023Přišel jsem o 2 hod. pozdě a předčasně odešel. Nedalo se to poslouchat, převážně jen sáhodlouhé, únavné povídání, kde podstata zůstal na konci, pokud vůbec. Třikrát jsem se hlásil o slovo, marně. Řekl bych více, než všichni „politici a učenci“ dohromady. Asi čtyři lidé se mne ptali kdy promluvím a jak se těší na mé vystoupení, bohužel jsem je musel zklamat.

Při odchodu mne oslovila redaktorka ČRo a požádala o krátký rozhovor. Řekl jsem co bych řekl účastníkům semináře během cca 3 min. (snad nadřízení publikování schválí). Řekl jsem ve zkratce toto:

Nenazývejte krajany jen emigranty. Rozlišujte mezi emigranty (z ekonomických důvodů) a exulanty (z politických důvodů). Švýcarsko považuje své krajany za „pátý kanton“ a velmi si jich váží. Volím korespondenčně několikrát do roka (volby a referenda). Nevynalézejte něco, co už je dávno vynalezeno a osvědčeno. Typická česká snaha po „dokonalosti“ paragrafy podchytit všechny možnosti vede k pasquilu a tomu nejhoršímu řešení. Ústava ČR zaručuje volební právo ať žije český občan kdekoliv. Stát by účast na volbách krajanů měl max. usnadnit. Švýcarský historik Adrian Portmann pořádal putovní výstavy po ČR na téma švýcarské demokracie, kdy říkal, že „demokracie se musí učit“. Měl pravdu, od Švýcarů se jí můžeme učit, ale ne od českých politiků a zákonodárců, kteří ve velké většíně hájí své osobní zájmy. Chtějí mít volby, tedy i voliče, pod co největší kontrolou a co nesnadnější manipulací. Tob by jim korespondenční volba ohrožovala.  

Mimochodem jsem oslovil senátora Marka Hilšera v kauze Marocco Gate. Viditelně se zarazil. Kdysi požádal o informace, obdržel je a už se neozval, podobně jako senátor Pavel Fischer. Nedivím se jim. I oni musí myslet na svoji kariéru…

***

JUDr. Vojtěch Cepl st.: JAK SE DOBRAT DOBRA (2006)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentáře   

-2 #1 Jan Šinagl 2023-12-18 16:47
Ti, kdo se staví negativně ke korespondenční volbě pro Čechy v zahraničí, chovají se především sobecky a bezohledně. Sami si užíváme blízkosti volebních místností, ale voliče, které takové štěstí nemají, bychom nechali cestovat tisíce kilometrů. Je to fér?

NÁMITKA

Nejčastějším argumentem odpůrců korespondenční volby je tvrzení, že není zaručena tajnost tohoto aktu. Nemá smysl si nalhávat, že při standardních volbách něco takového nehrozí. Hrozí právě tak. Námitku, že např. členové rodiny mohou při korespondenční volbě ovlivnit hlasování svého člena lze právě tak vztáhnout na volbu osobní. Pokud volič dostane lístky domů, což je běžná praxe, nikdo nemůže vědět, co se za zavřenými dveřmi děje a zda člen rodiny nepřijde do volební místnosti s lístkem jedné strany vybraným pod nátlakem a ten pak vloží za plentou do obálky. Tajnost volby je v takovém případě pouze formální a je obtížně představitelné, jak něčemu takovému zabránit.

Kromě toho bezpochyby nastávají situace, kdy zejména senioři, kterým už mysl tak brilantně neslouží, anebo se v českém politickém guláši neorientují, prostě požádají mladší příbuzné, např. dospělé děti, aby jim přímo řekli, koho mají volit. Snadno se tak stane, že některá strana dostane v dané rodině hlasy dva – „uvědomělý“ od syna a synem doporučený od jeho matky. Kolik takových případů v ČR existuje? Jsou košer? A trápí to ty strážce demokracie, kteří vidí v korespondenční volbě její zásadní ohrožení?

Nejsme svědky cezení komára za současného pojídání velblouda?

Lubomír Stejskal

neviditelnypes.lidovky.cz/.../ ...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)