Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Damjan Prelovsek Dr foto Polona Avanzo 1O výstavě Plečnikova knihovně: „Stvořeno pro všechny časy“, která je do 12. listopadu letošního roku k vidění v Národní a univerzitní knihovně (Nuk) v Lublani, jsme hovořili s dr. Damjanem Prelovškem, předním odborníkem na Plečnikovo dílo. Plečnik podle něj vycházel ze Semperovy teorie odívání, ale do svých konstrukcí vždy včleňoval prvky slovinského folkloru.

DEMOKRACIE: Pane Prelovšku, než přejdeme k výstavě Plečnikova knihovna: „Stvořeno pro všechny časy“, ráda bych se vás zeptala, co bylo dříve na místě dnešní Nuky? Jaká budova tam stála předtím?

Prelovšek: Na místě dnešní Nuky stával kdysi pozdně renesanční knížecí dvorec, který v polovině 17. století postavili Turjačané. Při zemětřesení v roce 1895 byl částečně poškozen. Byl zbourán, protože odváděl světlo od banky Slavija, která se nacházela naproti a které šéfoval primátor Hribar. Město Lublaň na tomto místě postavilo novou budovu podle návrhu chorvatského architekta Josipa Vancase podle Požeškova plánu na výstavbu kancelářského paláce, k čemuž však nedošlo.  Zajímavostí je, že při výkopu základů pro Nuk byla nalezena stříbrná pozlacená deska, která se dnes ztratila, se zajímavým latinským nápisem: "Respektuj štěstí".

DEMOKRACIE: Můžete nás výstavou provést?

Prelovšek: Plečnik původně zamýšlel postavit v Tivoli celou univerzitu s knihovnou a kolejemi. Kozlerovi dědicové byli připraveni pozemky prodat, ale k tomu nedošlo, protože rozvoj slovinské univerzity byl v Bělehradě dlouho blokován a v rozpočtu na něj nebyly vyčleněny peníze. Město Lublaň proto bezplatně poskytlo knihovně současné místo a k výstavbě fakult mezi ulicemi Gosposka a Vega nikdy nedošlo. Vystaveny jsou také školní práce Plečnikova žáka Alexandra Devy, s nímž Plečnik vypracoval svou koncepci knihovny.

DEMOKRACIE: V té době bylo ve hře několik plánů na knihovnu, pokud se nemýlím?

Prelovšek: Na výstavě můžeme samozřejmě vidět i Vurnikův projekt. Když Plečnik v roce 1933 zveřejnil svůj projekt ve zvláštní brožuře, Vurnik okamžitě vydal svůj protiprojekt, který měl být mnohem funkčnější. Na místě by postavil vysokou věž, která by obsahovala skladiště knih a mohla by být ještě vyšší. Protože se vedení knihovny nemohlo rozhodnout, byly oba plány zaslány slavnému architektovi Otto Rudolfu Salvisbergovi do Švýcarska, který považoval Plečnikův projekt za zcela zastaralý, zatímco Vurnikův byl lepší, ale některé věci by bylo třeba opravit. Navrhl také, jak by měla budova vypadat. Situaci v Lublani samozřejmě vůbec neznal...

Celý rozhovor si můžete přečíst v novém vydání časopisu Demokracija.

https://demokracija.si/fokus/dr-damjan-prelovsek-v-intervjuju-za-tednik-demokracija-plecnik-si-je-nuk-zamislil-kot-tempelj-ovit-v-pisano-preprogo-iz-kamna-in-opeke/ 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)