Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.09.2023 08:49
  Je to nehoráznost. Prý „Nové znalecké posudky presentují spíše ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 18:10
  „Studentský žalobce při čistkách na bratislavských právech v ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 18:09
  „Studentský žalobce při čistkách na bratislavských právech v ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 08:32
  Manželka zemřelého na ambasádě v Saudské Arábii nedostává ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 07:50
  Rusko své odpůrce pronásleduje vždy a všude. Car Petr I. dal ...

  Read more...

   
 • 17.09.2023 10:17
  Farma-průmysl z nás dělá "pokusné králíky" a ještě na tom ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Jourova v klouboukuJourova gratuluje

Aktualizováno 27.9.2023: Musk reagoval na Jourovou videem s vtipnou slovní hříčkou na téma dezinformací

***

Tento článek vyšel 14.9.2023 ve slovinském opozičním časopisu Demokracija. JŠ

***

Evropští politici spolu se slovinskou levicí a levicovými mediálními magnáty bojují proti skutečné svobodě slova, proti pluralizaci, proti slovinským novinářům a proti pravdě.

***

Mitja Iršič

Někdy máme pocit, že evropští úředníci žijí na jiné planetě a vůbec netuší, co se ve Slovinsku děje. Proto někdy zní směšně, když hovoří o situaci ve Slovinsku. Vzpomeňme jen, jak za Janšovy vlády popisovali europoslanci bezútěšný obraz slovinské mediální krajiny, když říkali, že se novináři bojí vyjít z domu a že jim mocní pravicoví politici ničí kariéru. Každý slovinský levičák se tehdy samozřejmě smál, protože i jemu je jasné, že skutečnou moc zničit někomu kariéru má ve Slovinsku výhradně levice. Není to všechno neznalost. Někdy jde o čistou politickou manipulaci, kdy evropští politici pomáhají svým slovinským ideologickým spojencům. Učebnicovým příkladem je místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Již více než dva roky tvrdí, že nefinancování Slovinské tiskové agentury (STA) předchozí vládou představuje významný evropský milník v pronásledování svobody médií. Nedávno také v rozhovoru pro Investigate Europe vysvětlila, jak ji rozrušilo, když vláda Janeze Janši zastavila financování STA a agentura uspořádala kampaň na získání finančních prostředků, a dokonce zašla tak daleko, že naznačila, že to byl jeden z hlavních motivů, proč navrhla evropskou legislativu týkající se médií.

Je tedy Jourová další naivní evropskou byrokratkou, která se rozhodla uvěřit slovinským levicovým aktivistům ve službách levicové politiky? Vůbec ne. Jourová přesně zná situaci ve Slovinsku a přesně ví, o co jde

Jak to vím já? Protože jsem byl u toho, když jsme Jourové na ministerstvu kultury detail po detailu trpělivě vysvětlovali, o co v případě nefinancování STA jde.

Ukázali jsme jí smlouvu o financování mezi Úřadem vlády pro komunikaci (UKOM) a STA, kterou podepsala vláda Marjana Šarce. V ní bylo jasně stanoveno, že STA je povinna poskytnout veškeré podklady, které vládě umožní posoudit příslušnou částku, jež má být přidělena na financování veřejné služby poskytované agenturou. V opačném případě by vláda rozdělovala peníze daňových poplatníků ad hoc, aniž by reálně posoudila, jaká je reálná měsíční částka na financování. Ve smlouvě podepsané předchozí vládou bylo rovněž uvedeno, že platby mohou být zastaveny a vláda může dokonce právně požadovat vrácení již vyplacených částek, pokud STA nepředá dokumenty o svém finančním řízení. Ředitel STA odmítl předat potřebnou dokumentaci a Úřad vlády pro komunikaci pouze vymáhal ustanovení smlouvy v souladu se zákonem. Pokud by tehdejší ředitel potřebné dokumenty předal, financování by bylo následující den obnoveno. Paní Jourové jsme také řekli, že předchozí levicové vlády jednoduše vyplatily částku požadovanou STA, aniž by dokonce zatajily specifikaci nákladů - lidově řečeno "na místě". Vypadalo to jako spiknutí z rozumu mezi levicovými vládami, které vládly po většinu roku 2010, a dlouholetou ředitelkou STA.

UKOM si rychle uvědomil, že jediným důvodem, proč ředitel STA odmítl předat příslušnou dokumentaci o odhadech nákladů, byla snaha osvětlit skutečnost, že předchozí vlády a STA porušily zákon. Zákon o STA jasně stanovil, že agentura je povinna nabízet všechny veřejné služby popsané v zákoně bezplatně všem slovinským občanům a médiím. Místo toho STA prodávala některé veřejné služby komerčně, což znamenalo, že občané i média platili za tutéž službu dvakrát - nejprve prostřednictvím daní a poté jako placenou službu.

Nový ředitel si těchto nesrovnalostí všiml a okamžitě je napravil - ponechal veřejné služby, které byly podle zákona bezplatné, široké veřejnosti a zrušil placenou službu, jak předpokládal zákon. Téměř okamžitě následovala dohoda s Úřadem pro vládní komunikace o financování jak nedoplatků, tak pravidelných ročních plateb. Vládu pochválila menší média, která dříve musela za veřejné služby STA platit, ačkoli podle zákona měly být poskytovány zdarma - snaha Janšovy vlády tak měla významný dopad na jejich udržitelnost.

To vše jsme paní Jourové vysvětlovali na několika schůzkách a v dopisech jí to vysvětlovala i europoslankyně Romana Tomcová. Pokaždé se zdálo, že téma pochopila. Pak přišel další rozhovor pro média a ona začala opět chrlit jednověté fráze o útoku Janšovy vlády na STA, převzaté přímo z arzenálu slovinského levicového předvoje. Takže si nenamlouvejte, že všichni evropští politici jsou naivní oběti slovinské levicové propagandy. Nejsou - spolu se slovinskou levicí a levicovými mediálními magnáty bojují proti skutečné svobodě slova, proti pluralizaci, proti slovinským novinářům a proti pravdě.

***

Věra Jourová eurokomisařkou by byl výsměch dobrým mravům a spravedlnosti !!!

P.S.

Jourová svoji politickou kariéru začínala v 90 letech na Balkáně. Demokracii se tam neučila ani ji nevyučovala. JŠ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)