Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 02.05.2024 19:20
    Akce utahování šroubů! Jinak k Vašemu článku Slopné. Je potřeba ...

    Read more...

     
  • 02.05.2024 08:33
    Nastala doba justičního temna. Justici ovládají z 90% psychopati ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:43
    Chystá se velká prověrka všech vakcín, selhávají i ty na černý ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:38
    „Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:36
    Rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států: Covid vakcíny ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:23
    Jenom nerozdělujme společnost kontraproduktiv ními činy a ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

MAREK VÁCHA, genetik a teolog - VĚDECKÁ LEKCE

Hispánka z půjčovny se jen zeptala, zda jsme kanoe vytáhli dostatečně vysoko na břeh. Tím pro ni věc skončila.

Ranger byl velmi přátelský. Při­pomněl, že celá oblast bažin Everglades National Park, zde, na samém konci Floridy, má zvláštní režim. Tábořit tedy sice ne­lze úplně kdekoli, ale rád nám prý po­může s výběrem dobrého místa. Stu­dujeme s jeho pomocí mapu a nako­nec volíme ostrůvek s podivuhod­ným názvem Rabbit Key - Králičí ostrov.

Ranger si nás poznamenal a začal mluvit o možnostech i rizicích plavby na kanoích v bludišti říčních ramen. „Tady máte rozpis přílivů a odlivů pro následující tři dny. Když pojedete teď odpoledne, hodně se napádlujete, lepší je počkat na odliv. Cestu zpět zase naplánujte na příliv, který vás vy­veze až sem. Na ostrůvku je přenosná chemická toaleta, využívejte ji. Oheň si dělejte, kde chcete, při odjezdu ale ohniště zahlaďte a topte jen mrtvým dřevem. Dejte si pozor na mývaly, nejenže se vám budou chtít dostat do potravin, nýbrž rozkousávají i plasto­vé lahve s vodou, tak na ně dejte po­zor. Tu a tam potkáte v síti kanálů ry­báře, kteří vám poradí nebo pomo­hou, kdyby bylo třeba. Zítra dejte po­zor na silný vítr, jinak je předpověď dobrá.“

Pozoruhodné. Bylo vidět, jak moc nám ranger chce pomoci. Zadal jsem do GPS souřadnice ostrova, pak jsme zaplatili deset dolarů na ochranu floridské přírody a sedli do kanoí. Cíl jsme našli. Bylo to krásné, naprosto osamělé místo. Američtí ústřičníci Haematopus palliatus, mangrovové porosty, ibisi, bahňáci druhů, které jsem nedokázal určit, a všudypřítom­ní orlovci říční, známí od nás. Do toho překrásní a nebojácní rybáci krá­lovští, večerní ohně, písčiny a západy slunce. Na pobřeží četní ostrorepi, kte­ré jsem do té doby znal jen z učebnic. Při odjezdu jsme tábořiště uklidili tak, že by ani nejlepší ranger nepo­znal, kde jsme byli. Ne proto, že by­chom museli, spíš z úcty k přírodě a z radosti, že nás tam hostila.

Příliv postupoval přesně podle rozpi­su a spláchl nás zpět tak, že jsme ještě pohodlně propluli kolem lovících peli­kánů. Hispánka z půjčovny loděk se jen ubezpečila, že jsme nechali pádla v lodi a vytáhli jsme kanoe dostatečně vysoko na břeh. Tím věc považovala za vyřízenou. Žádná kontrola, žádná prohlídka ani výkaz o stavu závad, žád­né papíry. Slovo.

Člověka nemůže nenapadnout srovnání s domovinou: stalo se to už dávno, těsně před revolucí. Na Šuma­vě mě ochranáři s dalekohledy pozo­rovali, jestli neudělám krok mimo cestu. A když na to opravdu došlo, hnali se ke mně s křikem a pokuto­vým bločkem. Shodou okolností to bylo právě v místě, kam za několik let vjela těžká technika a stromy srov­nala se zemí. Takové lekce si člověk zapamatuje na celý život. A i když se mnoho a na mnoha místech od té doby změnilo k lepšímu, děje se to zoufale pomalu.

Cestou na letiště jsme snili, že třeba jednou, v budoucnu, i při vstupu do našich CHKO nebo národních parků člověk potká sympatického rangera, který poradí co a jak. Za těch deset do­larů by to stálo.

LN, Orientace, str.21, 25.4.2015

* * *

J.Š, 27.4.2015

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)