Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 02.05.2024 19:20
    Akce utahování šroubů! Jinak k Vašemu článku Slopné. Je potřeba ...

    Read more...

     
  • 02.05.2024 08:33
    Nastala doba justičního temna. Justici ovládají z 90% psychopati ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:43
    Chystá se velká prověrka všech vakcín, selhávají i ty na černý ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:38
    „Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:36
    Rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států: Covid vakcíny ...

    Read more...

     
  • 01.05.2024 10:23
    Jenom nerozdělujme společnost kontraproduktiv ními činy a ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Tyden mrtvy Nemec 010615Při příležitosti 70. výročí konce druhé světové války a začátku vysídlení německy mluvících spoluobčanů bychom měli zrušit zákon č. 115/1946 Sb., jenž ospravedlňoval všechny zločiny na nich spáchané. Dáme tím najevo, že nepatří do našeho právního řádu a že odsuzujeme násilí na zástupných obětech.

„Jednání, k němuž došlo v době od 30. září 1938 do 28. října 1945 a jehož účelem bylo přispěti k boji o znovunabytí svobody Čechů a Slováků nebo které směřovalo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů, není bezprávné ani tehdy, bylo-li by jinak podle platných předpisů trestné.“ Tato věta ospravedlňovala prakticky cokoliv, dokonce i vraždy kojenců. Tehdejší ministr spravedlnosti Prokop Drtina opakovaně prohlásil, že tento zákon má mít „maximálně liberální aplikaci“.

Trestu proto unikli vrazi z Postoloprt a Žatce, kde Československá armáda spolu s revolučními gardami postřílela dle zápisů parlamentní vyšetřovací komise z roku 1947 asi 2300 lidí – největší poválečný masakr v Evropě až do srbské Srebrenice –, v Rovensku pod Troskami, kde místní spolu s Rudou armádou zastřelili 365 lidí, v Chomutově, v Ústí nad Labem a na mnoha dalších místech.

Letos si připomínáme nejen 70. výročí konce druhé světové války, ale i začátku vysídlení více než 2,5 milionu německy mluvících spoluobčanů. Takový obrovský přesun obyvatel je dnes nepředstavitelný. Jako by najednou zmizelo více než osm největších českých měst – Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem a Hradec Králové.

Takové masivní vysídlení lze obtížně obhájit samo o sobě, natož „excesy“, které ho doprovázely a jimž nebránili ani vrcholní politici. Naopak projevy tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše, ve kterých vyzýval k „vylikvidování Němců“ v Brně i v Praze, tyto běsy posilovaly.

Oběťmi násilností byli často ti, kdo na válce neměli žádnou vinu – ženy, děti a staří lidé. Muži v produktivním věku byli totiž během války povinně odvedeni a do své vlasti se mnoho z nich nevrátilo – buď padli ve válce, nebo skončili v zajetí, popřípadě poté, co se dozvěděli o situaci v Sudetech, směřovali přímo do Německa či Rakouska.

Lidem, kteří se chtěli mstít za protektorát, ale především všemožným „rychlokvašeným“ partyzánům a rudým gardistům bylo jedno, na koho dopadne hněv a pomsta ve formě rabování, znásilňování či vražd. Všechny tyto zločiny na civilním obyvatelstvu nebyly nikdy potrestané, a to v důsledku zákona č. 115/1946 Sb. „o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků“.

Jeden z mála procesů se uskutečnil s velitelem masakru na Švédských šancích nedaleko Přerova – s poručíkem Obranného zpravodajství Karolem Pazúrem, kolaborantem s nacisty, který nechal v noci z 18. na 19. června 1945 postřílet 265 karpatských Němců, Maďarů i Slováků. Oběťmi byly opět zejména ženy a děti.

Na dotaz, proč střílel i kojence, pair při výslechu uvedl: „Čo som mal s nimi robiť, keď sme im postrieľali rodičov?“ Pazúr byl jedním z mála, kdo byl za své činy uvězněn – ale jen na dva roky. V roce 1951 byl amnestován a poté se stal vrcholným funkcionářem Svazu protifašistických bojovníků a agentem StB.

Žádné restituce ani finanční náhrady

To, co se stalo, nelze vrátit – ani potomkům sudetských Němců domy, ve kterých bydlí jiné rodiny. Sudetoněmecké krajanské sdružení zastřešující sudetské Němce se požadavků na jakékoli restituce i finanční náhrady letos zřeklo, když ze svých stanov vypustilo, že „hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu nebo na odškodnění za něj“.

… Mlčení nepomůže

Co můžeme učinit dnes? Minimálně bychom za prvé o této temné kapitole našich dějin neměli mlčet, protože tím ji ze své historie nevymažeme. Naopak bychom si ji měli připomínat a učit se o ní ve školách, aby se v budoucnu nikdy neopakovala. Za druhé se můžeme obětem omluvit a uctít je.

O této temné kapitole našich dějin bychom neměli mlčet, protože tím ji ze své historie nevymažeme

Těm, kteří namítnou, že omlouvat se mají Němci, protože všechno způsobili, a že není možné zapomínat na posloupnost historických událostí, lze odpovědět, že všichni vědí, že rok 1938 byl dříve než 1945. V těchto letech se odehrály hrůzné činy, které však Němci nezamlčují a mnohokrát se za ně omluvili, například po listopadu 1989 prezident Richard von Weizsäcker či nedávno prezident Joachim Gauck v Lidicích.

Teď je řada na nás. Stejně jako od polských biskupů již v šedesátých letech by i od našich státníků mělo zaznít: „Odpouštíme a prosíme o odpuštění.“ Stejně jako se před dvěma lety zúčastnil tryzny za Lidice prezident Gauck, by letos i náš prezident měl uctít oběti Postoloprt, Rovenska či Švédských šancí.

Odvážný krok Brna

Takového činu se asi nedočkáme od prezidenta Miloše Zemana. Naštěstí když zklame Praha, zachrání to Brno. Jeho zastupitelé se totiž letos odhodlali k odvážnému kroku: schválili Deklaraci smíření a společné budoucnosti, v níž odsuzují násilné vyhnání Němců z Brna:

„Město Brno upřímně lituje událostí z 30. května 1945 a dní následujících, kdy byly přinuceny k odchodu z města tisíce lidí na základě uplatnění principu kolektivní viny či užívaného jazyka. Uvědomujeme si, k jakým lidským tragédiím i kulturním a společenským ztrátám tehdy došlo. Vyjadřujeme naději, že na základě znalosti historických událostí a jejich důsledků už nebude možné, aby se v Brně podobné věci opakovaly, a že události z května roku 1945 udržíme v paměti jako neblahé memento. Vyjadřujeme také přání, aby všechny minulé křivdy mohly být odpuštěny a abychom se nezatíženi minulostí a ve vzájemné spolupráci obraceli ke společné budoucnosti.“ (Přímá omluva nezazněla.J.Š.)

Brněnští zastupitelé se letos odhodlali k odvážnému kroku: schválili Deklaraci smíření a společné budoucnosti, v níž odsuzují násilné vyhnání Němců z Brna

Jak tristní je, že i taková smířlivá slova dnes, 70 let po ukončení druhé světové války, někteří odsuzují, například hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek, či dokonce vyzývají „vypráskat tyto kolaboranty“, jak učinil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, kterému se následně na Facebooku líbil komentář Evy Smolové, že „Němčouři se neměli odsouvat, ale postřílet“.

Vedle brněnské deklarace je třeba vyzvednout i projev bývalého premiéra Petra Nečase v bavorském parlamentu v roce 2013. Zmínil v něm přínos Němců pro předválečný hospodářský a kulturní rozvoj, litoval poválečného vyhánění, utrpení a křivd, které při něm byly způsobeny nevinným lidem, a přiznal, že „lze napravit jen velmi málo špatného, co se v dějinách stalo“.

Promlčené činy

Skutečně toho je možné napravit jen málo, ale jednu věc vedle již zmíněného učinit lze: můžeme a měli bychom z našeho právního řádu definitivně vymazat onen neslavný „amnestijní zákon“ č. 115/1946 Sb.

Odsouzení vrahů vymazáním zákona č. 115/1946 Sb. nepřivodíme jednak proto, že asi žádný z nich nežije, a jednak proto, že i kdyby žil, jeho činy jsou promlčené.

Odsouzení vrahů tím již nepřivodíme jednak proto, že asi žádný z nich nežije, a jednak proto, že i kdyby žil, jeho činy jsou promlčené – jen pokud by byly klasifikovány jako nepromlčitelný trestný čin mučení a jiného nelidského a krutého zacházení a perzekuce obyvatel.

Zrušením tohoto zákona, jenž ospravedlňoval veškeré násilí na základě výroku Oldřicha Španiela, generála a přednosty vojenské kanceláře prezidenta Beneše, že „dobrý Němec je mrtvý Němec“, dáme najevo, že tento zákon nepatří do právního řádu demokratického státu a že beztrestné násilí na zástupných obětech pozdě, ale přece odsuzujeme.

Celý článek:

http://ceskapozice.lidovky.cz/zakon-z-roku-1946-amnestujici-zlociny-na-nemcich-neni-treba-pzg-/tema.aspx?c=A150526_233026_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

* * *

Němci se omlouvají slovy a konkrétními skutky už 70 let. Kdy se začne za své zločiny na nevinných, vlastních spoluobčanech omlouvat Česká republika? Jek tak bude moci dokázat, že slova litování byla míněna upřímně! Podotýkám, že zatímco nacisté vraždili nevinné v době války, my jsme vraždili s posvěcením vedení země v době míru. Kdy jsme svoji „hrdinnost“ prokazovali na bezbranných, nevinných a slušných lidech, včetně starých lidí, dětí a kojenců. To se nedělo v západních zemích, kde také žili Němci po staletí a kde byla skutečná válka. Tam mohli po válce zůstat, nikdo je neokrádal, nevraždil a nevyháněl ze staletých domovů. Kdo dnes navštíví Alsasko-Lotrinsko, může se na vlastní oči přesvědčit – o co jsme přišli vyhnáním 1/3 spoluobčanů. Rozhodně byla větším přínosem pro zemi, než ti, co se nastěhovali do jejich staletých domovů. Jen spodina se může nastěhovat do ukradeného, spát ještě v teplých peřinách a dojídat jídlo po vyhnaných obyvatelích. Mlčením o naší zločinné minulosti se neuděláme lepšími – jen tak potvrdíme svoji nemorálnost. Budou ministři a prezident pokračovat v této amorálnosti neúčastí na místech masakrů nyní v červnu? Obávám se, že je budou muset z velké části nahradit jiní, aby k tomu jednou došlo.

 

Jan Šinágl, 7.6.2015

* * *

66. Sudetoneměcký den v Augsburgu: Lidská práva bez hranic?

Sobotník Lídy Rakušanové Zaorálkovi  

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)