Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zatopek EmilJH Zatopkuv trener se slavy nedockal

Emil Zátopek po roce 1989: „Kdyby nebylo Haluzy, nebylo by ani Zátopka.“

***

V tomto článku máte důkazy, že titulek je pravdivý. O Zátopkově trenéru Janu Haluzovi, skutečně charakterním a statečném člověku, film nenatočíme. Podobně natočíme film o Boženě Němcové, místo filmu o Bertě Suttner Kinské, kterou znal celý svět jako první nositelku Nobelovy ceny míru.

Sledoval jsem jen úvod a skvělý projev ukrajinského velvyslance. Moderátor mu ani nepoděkoval, nepodal ruku a řekl jen: „Děkuji pánové“, zřejmě žádné dámy nebyly přítomny... České plebejství, maloměšťáctví a provincionalismus v praxi. I dnes by před ním Palacký s TGM varovali.

Film „Zátopek“ zvítězil drtivě při 29. ročníku Českého  lva, jak jinak. Získal osm ocenění ze třinácti. Ceny se předávaly v Rudolfinu. Večer byl věnován Ukrajině. Zazněla na něm i výzva vyloučit ruské filmaře z českých kin. Vyloučil bych i některé české filmaře, pokud bezpáteřnost Emila Zátopka ve filmu neukázaly. Rád se na film podívám, ale nikde se už nepromítá…  

Mimochodem lev na našem území nikdy nežil, vyjma ZOO. Proč ho mají Češi ve státním znaku?

Zřejmě proto, aby nám připomínal vlastnosti, které nemáme, chtěli bychom mít a které nám tak zoufale chybí, zvláště v kritických dobách naší země. Moravané a Slezané mají ve svém znaku Orlici, jako ji měli čeští Němci a kterou nahradil ve státním znaku „dvojnásobný“ lev.

Orlice byla státním znakem našeho území po staletí. Orel a sokol na našem území žili a žijí, na rozdíl od lva. Vlastnosti lva nemáme, k tomu má česká povaha a charakter hodně daleko, deformované prožitou minulostí. K chytrosti orla a sokola máme mnohem blíže. Jako vždy, hrajeme si na něco, co nejsme a co bychom rádi byli.

Žijeme ve světě, blahobytem a bezbřehým konzumem všeho, převrácených hodnot.

Je třeba mobilizovat zdravý rozum a obnovit vnímání skutečných hodnot. To lze nejúčinněji dělat osobním příkladem a obnovenou, přirozenou komunikací. Ta „různokrabičková“ nikam nevede, resp. jen ke zkáze zdravého rozumu a popření přirozenosti lidského života. Každý můžeme začít – nejlépe sám u sebe. Chce to jen dostatek vůle a kuráže: „NEEXISTUJE NEJDE!“ Tomáš Baťa.

***

Zítra bude odhalena v Otrokovicích socha Jana Antonína Bati, ke 124. výročí jeho narození. Velký vlastenec, kterého rodná vlast připravila o veškerý, poctivou prací a umem vybudovaný majetek a odsoudila k 25 letů těžkého žaláře. Jeho nová vlast Brazílie si ho vážila – opět budoval továrny, města, stavěl mosty. Brazílie ho v roce 1956 navrhla na Nobelovu cenu. Vzdal se kandidatury ve prospěch jiného brazilského občana. Brazilci si ho zaslouží, my díla bratří Baťů stále nejsme hodni. Budu opět jediný, který o odhalení sochy bude informovat širokou veřejnost?

O nevlastních bratrech Baťových se dosud film nenatočil. Byli to „lvi života“ a poctivé práce v tom nejlepším smyslu. Českého lva by si zasloužili 1000x více než Emil Zátopek, při vší úctě k jeho sportovním výkonům. Ostatně u Baťů se vyučil, pokud se nemýlím…  

 

Jan Šinágl, 6.3.2022

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentáře   

-1 #1 Jan Šinagl 2022-03-08 22:48
Emil Zátopek byl jedním z našich největších atletů. Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu. Sportovec, který vytvořil 13 světových rekordů v běhu na kilometr a pět v běhu na míli. Jeho vytrvalost byla pověstná, stejně jako nasazení v tréninku a zcela osobitý styl běhu. V oblasti občanské ale najdeme hned několik selhání....

sinagl.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)