Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Zatopek EmilJH Zatopkuv trener se slavy nedockal

Emil Zátopek po roce 1989: „Kdyby nebylo Haluzy, nebylo by ani Zátopka.“

***

V tomto článku máte důkazy, že titulek je pravdivý. O Zátopkově trenéru Janu Haluzovi, skutečně charakterním a statečném člověku, film nenatočíme. Podobně natočíme film o Boženě Němcové, místo filmu o Bertě Suttner Kinské, kterou znal celý svět jako první nositelku Nobelovy ceny míru.

Sledoval jsem jen úvod a skvělý projev ukrajinského velvyslance. Moderátor mu ani nepoděkoval, nepodal ruku a řekl jen: „Děkuji pánové“, zřejmě žádné dámy nebyly přítomny... České plebejství, maloměšťáctví a provincionalismus v praxi. I dnes by před ním Palacký s TGM varovali.

Film „Zátopek“ zvítězil drtivě při 29. ročníku Českého  lva, jak jinak. Získal osm ocenění ze třinácti. Ceny se předávaly v Rudolfinu. Večer byl věnován Ukrajině. Zazněla na něm i výzva vyloučit ruské filmaře z českých kin. Vyloučil bych i některé české filmaře, pokud bezpáteřnost Emila Zátopka ve filmu neukázaly. Rád se na film podívám, ale nikde se už nepromítá…  

Mimochodem lev na našem území nikdy nežil, vyjma ZOO. Proč ho mají Češi ve státním znaku?

Zřejmě proto, aby nám připomínal vlastnosti, které nemáme, chtěli bychom mít a které nám tak zoufale chybí, zvláště v kritických dobách naší země. Moravané a Slezané mají ve svém znaku Orlici, jako ji měli čeští Němci a kterou nahradil ve státním znaku „dvojnásobný“ lev.

Orlice byla státním znakem našeho území po staletí. Orel a sokol na našem území žili a žijí, na rozdíl od lva. Vlastnosti lva nemáme, k tomu má česká povaha a charakter hodně daleko, deformované prožitou minulostí. K chytrosti orla a sokola máme mnohem blíže. Jako vždy, hrajeme si na něco, co nejsme a co bychom rádi byli.

Žijeme ve světě, blahobytem a bezbřehým konzumem všeho, převrácených hodnot.

Je třeba mobilizovat zdravý rozum a obnovit vnímání skutečných hodnot. To lze nejúčinněji dělat osobním příkladem a obnovenou, přirozenou komunikací. Ta „různokrabičková“ nikam nevede, resp. jen ke zkáze zdravého rozumu a popření přirozenosti lidského života. Každý můžeme začít – nejlépe sám u sebe. Chce to jen dostatek vůle a kuráže: „NEEXISTUJE NEJDE!“ Tomáš Baťa.

***

Zítra bude odhalena v Otrokovicích socha Jana Antonína Bati, ke 124. výročí jeho narození. Velký vlastenec, kterého rodná vlast připravila o veškerý, poctivou prací a umem vybudovaný majetek a odsoudila k 25 letů těžkého žaláře. Jeho nová vlast Brazílie si ho vážila – opět budoval továrny, města, stavěl mosty. Brazílie ho v roce 1956 navrhla na Nobelovu cenu. Vzdal se kandidatury ve prospěch jiného brazilského občana. Brazilci si ho zaslouží, my díla bratří Baťů stále nejsme hodni. Budu opět jediný, který o odhalení sochy bude informovat širokou veřejnost?

O nevlastních bratrech Baťových se dosud film nenatočil. Byli to „lvi života“ a poctivé práce v tom nejlepším smyslu. Českého lva by si zasloužili 1000x více než Emil Zátopek, při vší úctě k jeho sportovním výkonům. Ostatně u Baťů se vyučil, pokud se nemýlím…  

 

Jan Šinágl, 6.3.2022

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentáře   

-1 #1 Jan Šinagl 2022-03-08 22:48
Emil Zátopek byl jedním z našich největších atletů. Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu. Sportovec, který vytvořil 13 světových rekordů v běhu na kilometr a pět v běhu na míli. Jeho vytrvalost byla pověstná, stejně jako nasazení v tréninku a zcela osobitý styl běhu. V oblasti občanské ale najdeme hned několik selhání....

sinagl.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)