Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 29.02.2024 10:44
  Soud hodlá zkoumat středověké podmínky v českých věznicích. Pozdě ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 10:19
  Sokol wurde Opfer eines raffinierten Bank- und Kreditbetrugs ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 09:23
  Válečné výdaje spolknou 40 procent rozpočtu Ekonom podotkl, že ...

  Read more...

   
 • 29.02.2024 08:42
  Od 1. listopadu 2023 se Respekt od Economie osamostatnil.

  Read more...

   
 • 28.02.2024 19:32
  Zkorumpované vedení Sokola je jen další ukázkou mravního ...

  Read more...

   
 • 28.02.2024 19:27
  Starostka Sokola Moučková by měla ve funkci skončit, míní ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

OS Praha vychod Mates prg 8.12.2023OS Praha vychod Mueller Teplicti 8.12.2023Aktualizováno 3. 1. 2024: V POLOŠERU – poselství dcery sedláka dnešní generaci, aby nezapomínala... - Theodor Geiger: „Porušíš-li právní normu, stane se tobě něco, porušíš-li mravní normu, stane se něco v tobě.“ 

***

Mgr. Michal Matouš Ph.D. patří k nastupující generaci soudců a jeho dnešní výkon u OS Praha východ zasluhuje nejvyšší uznání – věcný, stručný a schopný úsměvu. Poslech zvukového záznamu celého jednání stojí za poslech. Opět skvělá práce a argumentace obhájce JUDr. Lubomíra Müllera. Za veřejnost byl přítomen John Bok, redaktor Seznamu.cz (viz text níže) a manželka dr. Müllera. Skvěle vypovídala dcera a vnučka sedláka Františka Matyse. OS Praha vychod Gavrinev Bok 8.12.2023Státní zástupce se pokusil „zaútočit“ ve smyslu „nežili v té době, nemohli utrpět škodu“. Na to reagoval dr. Müller: „Jak se jednoduché věci dají úspěšně komplikovat“. Veřejnost to kvitovala a soudce i s úsměvem s porozuměním. Dodal: „Je potřeba staré křivdy napravit a nebýt formalista.“ 

Soudci jsem, i za nepřítomnou veřejnost poděkoval, a jednou krátce zatleskal. Nevyloučil mne za potlesk jako soudce Městského soudu Jan Šott. Mimochodem evropští žalobci uzavřeli kauzy Babiše. I JUDr. Vojtěch Cepl st. by mu zatleskal… Určitě by ho nominoval na ústavního soudce.

Mimochodem Franišek Matys byl 19 let starostou, jako jediný měl traktor, byl pokrokový a vymýšlel nové postupy pro pěstování plodin, které ostatní sedláci odmítali, aby je sami později přijaly pro jejich úspěšnost. Kde jsme dnes mohli být s takovými lidmi, které komunisté zavírali, mučili a popravovali, nemluvě o barbarském vyhnání českých Němců, kteří nám dnes také zoufale chybějí… JŠ

***

Spravedlnost pro „kulaky“ po 71 letech. Bolševici je vyhnali neprávem

 Otázky a odpovědi k článku na Seznamzpravy.cz ze dne 8. 12. 2023

 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-spravedlnost-pro-kulaky-po-71-letech-bolsevici-je-vyhnali-nepravem-241279

 

Otázka:

V článku se uvádí, že věc řešil „Okresní soud v Praze“. Soud s takovým názvem ale neexistuje. Který to tedy byl soud?

Odpověď:

Okresní soud Praha-východ.

 

Otázka:

Kdy vlastně žili násilně vysídlení a nyní rehabilitovaní z Hrusic?

Odpověď:

František Matys (1886-1971), jeho dcera Miloslava Čiháková, roz. Matysová (1920-1996) a jeho zeť František Čihák (1910-1992).

 

Otázka:

V článku se uvádí, že o rehabilitaci žádala vnučka Františka Matyse, dcera Čihákových, Eliška Teplická. Žádal ještě někdo?

Odpověď:

Spolu s ní žádala i její dcera Natálie Teplická, tedy pravnučka Františka Matyse a vnučka manželů Čihákových. Návrh může podat v přímé linii kdokoli bez omezení počtu generací.

 

Otázka:

Bydlí Eliška Teplická stále v Hrusicích?

Odpověď:

Ne, nyní bydlí v Pelhřimově.

 

Otázka:

V článku se píše, že Eliška Teplická „sepsala o rodinné historii publikaci, aby se s ní mohly seznámit i její děti“. Kolik dětí má?

Odpověď:

Eliška Teplická má jen jednu dceru. Přesněji by tedy mělo být uvedeno: „aby se s ní mohly seznámit její dcera a děti jejích sourozenců“.

 

Otázka:

Jak se ta publikace jmenuje a kdy vyšla?

Odpověď:

Jmenuje se „V pološeru – Příběh rodiny v dějinných souvislostech“ a vyšla v roce 2022.

 

Otázka:

Existuje k ní nějaké odborné vyjádření?

Odpověď:

Ano. Historik docent Jaroslav Rokoský autorce napsal: „,V pološeru‘ jsem si přečetl opravdu se zájmem. Je to pěkně zpracováno, text je věcný, krásné fotografie a dobře zvolené dokumenty. Povedlo se vám to a jistě nejen dcera se dozví leccos přínosného.“

 

Otázka:

Je možné, aby i další rodiny či jednotlivci postižení v akci „Kulak“ dosáhli nyní soudní rehabilitace?

Odpověď:

Ano, je to možné. Návrh lze podat kdykoli.

 

Otázka:

Má vůbec smysl se tím po tolika letech zabývat?

Odpověď:

Ano, má, protože zákon o soudní rehabilitaci č. 119/1990 Sb. umožňuje, aby věci byly nazvány pravými jmény: v tomto případě bylo poprvé právně vyjádřeno, že násilné vysídlení rodiny bylo v rozporu „s principy demokratické společnosti respektující občanská politická práva a svobody“. (§ 1 odst. 1)

 

Otázka:

Je náprava dosažitelná ve všech takových případech?

Odpověď:

To nelze zaručit. Viz článek „Bude volání po spravedlnosti někdy vyslyšeno?“ (Dostupné na https://www.jw.org/cs/knihovna/serie/dalsi-temata/spravedlnost-biblicke-verse/.)

--

 1. 12. 2023 zapsal: L. Müller
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)