Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

so dub 27 @13:00 - 06:00PM
Kublov: Po stopách J. L. Zvonaře
út dub 30 @09:00 -
KS Zlín: Kauza Slopné - rozsudek?
út dub 30 @13:15 -
OS Praha 2: Robert Tempel - odškodné
so kvě 11 @08:00 -
Točník: III. ročník Memoriálu Josefa Váni st.
so kvě 11 @18:00 -
KONCERT MARIE BURMAKY V PRAZE

Nejnovější komentáře

  • 26.04.2024 18:27
    Liché a laciné gesto Ad LN 24.4.2024: Wintonova vnoučata ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

V POLOSERU avers Cihakovi 2022„Kde je láska, je i domov. Domov mohou opustit naše nohy, ne však naše srdce.“

Oliver Wendell Holmes

***

Aktualizováno 30.12.2023: ... Ještě Vám posílám link na video s vyprávěním mého otce. Krátila jsem si čas, když jsem tenkrát čekala na vyjádření rodiny. Je to hlavně ze začátku špatně slyšet, takže asi sluchátka jsou potřeba. Ten zvukový záznam mi hodně pomohl, aby předávané informace byly přesné. Poslouchala jsem to dokola a pak vytvořila video. Když mi došly všechny souvislosti o dědečkovi Matysovi, brečela jsem pro něj, kudy jsem chodila. Byli to stateční lidé. ...

***

Na návštěvě v Hrusicích aneb nekonečný příběh...

***

Spravedlnost pro „kulaky“ po 71 letech - skvělý výkon práva a normálního rozumu soudce

***

Dne 8. 12. 2023 jsem zveřejnil článek výše. Jako poděkování jsem obdržel od paní Elišky Teplické dvě publikace V POLOŠERU. Dosud jsem nečetl publikaci, která by tolik vypověděla o likvidaci sedláků a době, kdy se tyto zločiny proti lidskosti děly. Na sedmdesáti stránkách osudu jednoho sedláckého rodu, jako byste četli osudy mnoha tisíců likvidovaných sedláckých rodin. Živily po staletí zemi, byly její mravní páteří a tvořily nejsilnější politickou stranu. Na ukázku zveřejňuji pár stránek a komentářů níže. Publikaci je možno objednat na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Doporučuji - měla by být povinnou četbou na základních a středních školách! Nezapomínejme, že stejně byly zlikvidovány staleté sedlácké rody českých Němců po roce 1945. JŠ

***  

Str. 32: Bankovky pro měnovou reformu v roce 1953 byly vytištěny v Sovětském svazu. Reforma se připravovala tajně, a kdyby se tiskly v Praze, těžko by se utajila. K předání došlo na vlakovém nádraží na Ukrajině ve Lvově a v absolutním utajení. Byly převezeny do vojenských objektů.

Str. 33: O tvrdé reformě vědělo jen pár politiků a experti ze Sovětského svazu. Připravoval ji tým specialistů, který pod hrozbou vězení podepsal mlčenlivost a byl převezen do Polska, kde pracoval v naprosté izolaci.

Str. 34: V roce 1957 byla vyhlášena soutěž na podobu nové mince. Ministr financí nevědomky prosadil návrh, kde byla zobrazena skautka Bedřiška Synková. V době ražby už byla za svoji skautskou činnost už čtyři roky ve vězení. Sochařku Marii Uchytilovou – Kučerovou oslovil její příběh a podle fotografie propašovala její podobu na minci. Symbolické bylo i její natočení směrem k západu. Mince byla v oběhu až do rozdělení republiky.

Str. 55: Vyjádření mého bratra Jirky

JUDr. Svoboda (hrusický rodák) mi v r. 1976 v Benešově řekl:

„Tvůj táta byl formát – nadějný politik. Měl bys ho slyšet, to bylo něco! Říkali jsme mu mladý Švehla.“

Str. 57: Když byl dědeček už opravdu v důchodu, pamatuji si, jak burcovala mé bratry, aby ho šli hledat, když se dlouho nevracel. Chodil se dívat na svá pole a pak už neměl sílu na cestu domů.

Str. 59: Při cestě z Hrusic do Hrušova měl dědeček Matys po levé straně pole. Když tam jel s koňmi pro jetel, vzal s sebou Fandu. Fandovi byly čtyři roky a byl šťastný, že smí popojíždět. Měl proto v paměti, že pole je dědečkovo. Když tam později JZD sklízelo, sbíral si tam trochu brambor pro maminku. Viděl to tajemník MNV pan Němeček a zakročil. Fanda musel brambory vysypat na válník JZD. Kdykoliv jede okolo, vzpomene si na to.

Str. 60: „Poručíme větru dešti, kdy má pršet a kdy vát,“ to se zpívalo v padesátých letech minulého století v Sovětském svazu.

Str. 62: Dále, vojenskému průmyslu bylo nařízeno vyrábět spotřební zboží. Například v Tupolevových leteckých závodech vysoce kvalifikovaným inženýrům přikázali, aby vyráběli jízdní kola. Takto vyrobené zboží se neskutečně prodražilo a muselo být dotováno (Galeotti 1998: 113-115).

Str. 64: „Musí to vypadat demokraticky, ale musíme mít všechno v rukou.“ Takto se to mělo změnit. Jako první se začal hroutit komunismus v Polsku. Maďarská socialistická dělnická strana ukončila činnost 8. října 1989 a v listopadu téhož roku se začaly rozpadat komunistické strany v NDR, Bulharsku a Československu (tzv. sametová revoluce).

V Rumunsku se změna režimu neobešla bez násilí. Tamní prezident, Nicolae Ceausescu, nařídil policii střílet do vlastních lidí. Na několika místech Bukurešti došlo k přímým bojům s demonstranty. Armádě došla trpělivost a přidala se na stranu národa. V bojích mezi armádou a velmi početnou tajnou policií v následujících dnech zemřelo několik set lidí. Ceausescu se pokusil o útěk. Lidé si jej ale našli a obvinili z genocidy a korupce. Soud s ním jsme viděli v přímém přenosu. Byl i s manželkou odsouzen a popraven (také v přímém přenosu).

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)